Hayatın her alanına etki eden yeni tip coronavirus salgını birçok alışkanlığımızın değişmesine sebep oldu ya da mecbur bıraktı. Özellikle bizler artık günlük ya da giyim alışverişlerimizi tamamen çevrimiçi olarak yapabiliyoruz. Yeni nesil bir alışveriş alışkanlığı oluştu diyebiliriz. Online alışveriş platformlarını kullanan kişi sayısı hızla artınca bu platformlara ürün arz eden çevrimiçi satıcılarında sayısı aynı hızla artmaya başladı. Yeni nesil olarak tanımladığımız bu alışveriş hareketi fırsatını yakalayıp gelirlerini artıran birçok örnek görebiliyoruz. Ancak online alışveriş platformlarında online bir mağaza açmanın tek yolu üretim yapmak değildir. Son zamanlarda oldukça popülerleşen yollardan biri ise dropshipping. Dropshipping hakkında daha fazla bilgi almak için bu “Dropshipping nedir ? Nasıl yapılır ?” yazımızı okuyabilirsiniz.


sosyal medya, e-ticaret, dropshipping, facebook marketplace, e-commerce, social media,

 

Marketlerin, alışveriş merkezlerinin ve bakkalların faaliyetlerine belirli sürelerle ara vermesinin ardından birçok kesim tarafında zorunlu olarak e-ticaret siteleri veya diğer online satış mağazaları üzerinden alışveriş yapıldığı görülüyor. Online alışverişlere olan talebin artmasının ardından insanların alışveriş alışkanlıkları da büyük ölçüde değişti.


E-Ticaret satışları tüm Dünya'da artıyor

dropsipping, e-ticaret, dropshipping software, dropspipping yazılımı, dropshippin uygulaması, amazon fba, amazon dropshipping, pasif gelir, passive income,

Dünya genelinde, özellikle ABD olmak üzere birçok ülkede talebin hızla arttığı e-ticaret sektörü coronavirus sürecinde de olumlu yönde etkilenen sektörler arasında ilk sırada yerini aldı. Dünya’nın gelişmiş coğrafyalarında birçok kategoride e-ticaret satışları yükselişte. Bu yükselen satış ilk sırayı dezenfektan ve sağlık ürünleri alıyor, onları gıda ve spor malzemeleri kategorileri takip ediyor. Bu süreçte çevrimiçi alışverişi trafiğinde yüzde yüzün üzerinde artış görülüyor. 

 

Hollanda merkezli bir firma tarafından hazırlanan raporda, e-ticaret hacminin %50 ve çevrimiçi satış hizmetlerinin ise %52 oranında artış gösterdiğini ortaya koydu. Salgın nedeniyle daha önce hiç çevrimiçi alışveriş yapmamış kişilerin de %8,8 oranında bu rakamlara katkı sağladığı görülüyor.


Satışı azalan ürünler bize ne anlatıyor?

Coronavirus salgını nedeniyle e-ticaret satışlarında birçok kategoride satışlar olağanüstü artış gösterse de bazı sektöre ilgi azaldı. ABD merkezli faaliyet gösteren Stackline tarafından hazırlanan rapora göre, Covid – 19 salgınından dolayı dünya genelinde seyahat yasaklarının gelmesi ve sokağa çıkma kısıtlamaları özellikle valiz satışlarında ciddi etkiler gösterdi. Yüzde 77 oranında bir azalmayla valiz satışlarında düşüş görülüyor.Satışların olumsuz yönde etkilendiği diğer bir kategori ise fotoğraf makineleri oldu. Yüzde 64’lük bir gerileme ile fotoğraf makineleri de düşüş yaşayan ürünler arasında yer alıyor. Erkek ve kadın giyim sektöründe de benzer oranlarda düşüşler görülüyor.

Bu verilere dayanarak anlayabiliyoruz ki pandemi süreci toplumun ihtiyaçlarını sıralamasını tekrar düşünmesine sebep oldu. Kendimiz ile baş başa kaldığımız bu süreçte sağlığımıza ve beslenmemize daha dikkat ederken, lüks sayılabilecek harcamalardan vazgeçilmeye başlanmış. Normal ya da yeni normal adı altında pandemi sonrası kurulacak olan toplum düzeninde hayatımızda yaptığımız bu değişiklikler alışveriş alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçireceğimiz anlamına geliyor.


Satıcıların yeni nesil alışveriş modelinde yapması gerekenler

Toplumlar pandemi süreci ile birlikte alışveriş alışkanlıklarını değiştirdi. Türkiye’de ve dünyanın birçok farklı noktasında da işletmelerin dijitalleşme konusunda stratejilerini değiştirdikleri görülüyor. Küçük ve orta boy işletmelerini %50’sinden fazlası bu süreçte ürünlerini aynı zamanda çevrimiçi alışveriş yolları ile satma eğilimi gösterdi. Ancak bu taleplerinin karşılanması için özellikle depo birimlerine ve dağıtım personellerine ilişkin iş gücüne ihtiyaç duymaya başladılar. Bu ihtiyaçları tam olarak karşılamadan çevrimiçi satış yapan işletmeler ile müşterileri arasında büyük bir memnuniyet sorunu yaşandığı görülüyor. 

Bu ihtiyaçlara yatırım yapmak istemeyen ya da maddi gücü yeterli olmayan işletmeler ve evde kaldığı bu süreçte ek gelir elde etmek isteyenler için dropshipping biçilmiş bir kaftan. Dropshipping, tüm internet kullanıcılarının kabul ettiği bir tanımla söylemek gerekirse size ait olmayan bir üreticiden aldığınız ürünün üzerine kâr ekleyerek başka bir müşteriye satmanızdır. Daha basit bir anlatımla kendi stoğunuz olmadan, başka bir üreticilerden veya bir internet sitesinden aldığınız ürünü kendi sitenizde satışa sunarak yapılan bir iş planlamasıdır. Dropshipping, sermayesi az olanlar için e-ticarete girişte bulunmaz bir nimettir çünkü riski azdır.


sosyal medya, e-ticaret, dropshipping, facebook marketplace, e-commerce, social media,


Dünya değişiyor

Dünya birçok alanda pandemi sürecinden sonra büyük değişikler gösterecek hatta göstermeye başladı. Yeni nesil alışveriş alışkanlığı ise buna harika bir örnek. Satıcılar bütçe ve zamanlarına göre en uygun yöntemi seçerek güvenilir bir çevrimiçi alışveriş ortamı yaratırken müşterileri ise düzenlenen indirim kampanyaları ve işletme puanlarını göze önünde tutarak evlerinden alışveriş yapmanın keyfini çıkarıyor. 

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)