Hayallerini takip etmek her zaman kolay olmayacak ve çoğu zaman işler istediğin gibi olmayacak. O zamanlar, bu insanların nasıl şimdi oldukları kişi olduklarını ve bunun için ne kadar çok çalıştıklarını unutmayın. Kendi işini kurmaya istekli olan insanlar, bu şekilde başladıklarında karşılaşacakları pek çok zorluk yaşayacaklar. Bu beklenen ve doğal bir şey. Buradaki en önemli şey, motivasyonu başından sonuna kadar tutmak ve düşme eğiliminde olduğunuzda, size ilham veren şeyi tutmaktır. Kendinize ilham vermenin pek çok yolu var ama önce bu yoldan çoktan yürüyen insanlardan ders almalısınız.

Yeni işletmeler için bu yolu çoktan yürümüş insanlar en büyük tavsiyesi müşteri edinmenin en önemli nokta olduğunu söylerler. Biz bu yazımızda yeni işletmeler için müşteri edinme stratejileri hakkında faydalı ipuçlarından bahsedeceğiz. Startuplar ve yeni işletmeler için müşteri kazanımı nedir? Müşteri kazanımı için hangi stratejilere ihtiyacınız vardır? gibi soruların cevaplarını yanıtlamaya çalışacağız. Ancak bu yazıyı daha iyi kavrayabilmeniz için Growth Hacking nedir sorusunun cevabını bilmek sizin için faydalı olacaktır. Growth Hacking hakkında kaleme aldığımız yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

customer acquisition, reach the right target audience, target audience, content marketing, social media management, loyalty program, müşteri edinimi, doğru hedef kitleye ulaşmak, kitle hedeflemek, içerik pazarlama, sosyal medya yönetimi, sadakat programı,

Müşteri Kazanımı nedir?

Müşteriler, herhangi bir işletmenin can damarıdır. Bu nedenle, sürekli olarak yeni müşteriler kazanmak için bir stratejiye ihtiyacınız olduğu çok açıktır. Peki müşteri kazanımı nedir? Öncelikle bu sorunun cevabını tanımlamakta fayda var. Müşteri edinme, bir şirketin yeni müşteriler kazanmak için gerçekleştirdiği faaliyetleri ve eylemleri ifade eder. Başarılı bir müşteri edinme stratejisi, yeni işler kazanmanıza, sadık müşterileri elde tutmanıza ve karınızı artırmanıza yardımcı olur. Müşteri ile gerçekleştirdiğiniz ilk temastan sadık bir müşteriye dönesiye kadar gerçekleştiğiniz eylemlerin tümüne müşteri kazanım stratejileri diyebiliriz. Tam bu noktada başka bir tanım devreye girmektedir. Sadık müşteri, sadık müşteri ne demektir. Müşteri sadakati, müşterilerin şirketinizle iş yapmaya devam etme olasılığının bir ölçüsüdür. Bu, yalnızca ürünlerinizden ve hizmetlerinizden değil, aynı zamanda müşteri yolculuğundaki her temas noktasındaki genel memnuniyetlerinin bir sonucudur.

customer acquisition, reach the right target audience, target audience, content marketing, social media management, loyalty program, müşteri edinimi, doğru hedef kitleye ulaşmak, kitle hedeflemek, içerik pazarlama, sosyal medya yönetimi, sadakat programı,

Neden bir müşteri edinme stratejisine ihtiyacınız var?

Önemli nokta ise sizin ya da yöneticinizin neden bir müşteri edinme stratejisine ihtiyacınız olduğunu anlamanızdır. Eğer bir müşteri edinme stratejisine sahip olmadan yapılan pazarlama planları rotası olmayan bir gemiye benzemektedir. Rotası olmayan bir geminin denizin ortasından yıllarca kalamayacağı gibi müşteri edinme stratejisine sahip olmayan bir şirkette aynı şekilde çaresiz bir şekilde alabora olacaktır. Eğer müşteri edinme stratejisine sahipsen müşterinin yaşayacağı olası problemleri daha önceden test etmiş ve bu problemlerin çözümleri hakkındaki ihtimallere hâkim olduğuna anlamına gelmektedir. Kısaca ifade etmek gerekirse; müşteriyi ürün ile yalnız bırakmamak için gerekli olan her şey müşteri edinme stratejisine bağlıdır.

customer acquisition, reach the right target audience, target audience, content marketing, social media management, loyalty program, müşteri edinimi, doğru hedef kitleye ulaşmak, kitle hedeflemek, içerik pazarlama, sosyal medya yönetimi, sadakat programı,

Müşteri edinme stratejisi nasıl oluşturulur?

Bir şirket hangi konuyu ele alırsa alsın öncelikle düşünmesi gereken şey potansiyel müşteri kitlesi nedir sorusunun cevabını net bir şekilde tanımlayabilmelidir. Bu sebeple, müşteri edinme stratejisi oluşturulurken de en önemli nokta ideal müşteri tanımını yapmaktır. Eğer hedef kitleniz hakkında net bir tanımlaya mevcut değilseniz, kendinize şu soruları sormalısınız;

  1. Müşteriler, ürününüz veya hizmetinizle hangi problemlerini çözüyor?
  2. Müşterilerinizin demografik yapısı nedir?
  3. Müşteriler, neden sizin ürünlerinizi tercih etmeliler?
  4. İdeal müşteriniz ürününüzü veya hizmetinizi ne zaman satın alır?

Bu dört sorunun cevabı size potansiyel müşterilerinizin yani hedef kitlenizi belirlemede anahtar olacaktır. Eğer ideal müşteriler konusunda artık kesin bir tanımlayama mevcut iseniz artık düşünmeniz gerek şey sizin hedefiniz nedir? İdeal müşterilerinizi göz önünde bulundurarak, hedeflerinizi ve hedeflerinizi tanımlayabilirsiniz. Bir sonuç belirlemek, bir müşteri edinme planı üzerinde düşünmenize ve çabalarınıza rehberlik etmenize yardımcı olacaktır.

Hedeflerinizi ve hedef kitlenizi belirledikten sonra yapmanız gereken şey aslında basittir. Hedefleriniz doğrultusunda ideal müşterilerinize nasıl ulaşabilirsiniz. Araştırmanıza göre hangi kanalları kullanacağınızı ve orada hangi içerik türlerinin en iyi sonucu verdiğini düşünmeniz gerekmektedir. Bir müşteri edinme kanalı, ister sosyal medya, organik arama veya ücretli bir reklam yoluyla olsun, müşterilerinizin markanızla ilk kez tanıştığı herhangi bir yerdir. Müşteri edinme kanalları, yeni müşteriler kazanma şeklinizdir.

Bazı popüler müşteri edinme kanalları şunları içerir:

  • Instagram: Görsel olarak çekici gönderiler ve kısa videolar.
  • Facebook: Canlı video akışı, bire bir mesajlaşma, reklamcılık.
  • YouTube: Daha uzun, daha bilgilendirici ve eğlenceli video içeriği.
  • SEO: Arama motorları için optimize edilmiş, yazılı, uzun biçimli içerik.

customer acquisition, reach the right target audience, target audience, content marketing, social media management, loyalty program, müşteri edinimi, doğru hedef kitleye ulaşmak, kitle hedeflemek, içerik pazarlama, sosyal medya yönetimi, sadakat programı,

Startup’lar ve Yeni İşletmeler için Müşteri Kazanımı

Eğer bir statup ya da yeni bir işletme sahibiyseniz müşteri kazanımında önceden söylediğimiz her şey sizin içinde aynen geçerlidir. Ancak sizler için bu yazımızda daha önce tecrübe edilmiş ve başarıya ulaşmış birkaç müşteri edinme ipucunu paylaşacağız. Bu ipuçlarının en büyük özelliği ucuz ve hatta ücretsiz olmasıdır. Sadece ekibiniz içinde yer alan çalışanlarınız ile yürütebileceğiniz bu müşteri kazanımı stratejileri iyi bir başlangıç yapmak için harikadır.

1. İçerik Üretin

İçerik pazarlaması, soruları yanıtlamak, sorunları çözmek ve okuyucuları işletmenize tanıtmak için blog yazıları, kılavuzlar, infografikler, videolar, podcast’ler ve daha fazlasını oluşturmayı içerir. Ancak ne sıklıkla blog yazmalısınız? Değişir. Daha küçük işletmeler için, haftada bir ila dört blog yazısı yayınlayarak başarıyı görebilirsiniz. Daha büyük şirketler (Shopify veya Forbes’u düşünün) genellikle makaleleri günlük veya günde birkaç kez yayınlar. Tam bir içerik ekibi için bütçeniz olmasa bile, farklı departmanlardan kişilerin izleyicileriniz için içerik yazmasını, bir editör tutup yayınlamaya başlamasını sağlayabilirsiniz. Hedef, tutarlı bir şekilde iyi içerik oluşturmaktır, böylece okuyucularla daha yakın bağlar kurabilir ve edinme bütçenizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

2. Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

Kuşkusuz ki sosyal medya artık hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. Biraz yaratıcılık ve doğru planlar ile ücretsiz olarak ürününüzü sosyal medya üzerinden müşteri kazanımını gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal medya kanalları ile müşterilere işletmenizin daha yaratıcı bir yönünü gösterebilirsiniz. Hedef kitlenizi web sitenize yönlendirmek için sosyal medyada etkileşim kurmak harika bir fikirdir.

3. Müşterileriniz ile Hızlı İletişim Kurun

Müşteriler problemlerinin hızlı bir şekilde cevaplanmasını ve onlar ile ilgilenilmesinden çok hoşlanırlar. Bu sebeple müşteriye özel hissettirecek bir iletişim modeli kurmanız çok faydalı olacaktır. Oluşturacağınız e-mail listelerini onların istekleri doğrusunda bilgilendirin. Onlara özel fırsatlar sunun ve problemlerini çözüm odaklı bir iletişim ağı kurun.

4. Affiliate Anlaşmaları Yapın

Günümüzde insanlar sosyal medyayı hayatının merkezine koymuştur. Birçok kişi takip edilmek ister aynı zamanda bir çok kişi örnek alırlar. Belirli bir kitleye sahip influencerlar ile kar paylaşımı noktasında satış ortaklığı anlaşmaları yapabilirsiniz. Örnek alınan kişilerin kitleleri harekete geçirme gibi özellikleri vardır. Bu kişilerin yaptıklarını yapmak, kullandıklarını kullanmak isteyen bir kitle bulunmaktadır. Bu sebeple sizin için sandığınızdan çok faydalı olacaktır.

Bireysel olarak yeni bir işletme kurmanın en kolay ve en hızlı yolu Amazon Satıcı hesabı açmaktır. Amazon size internet bağlantısına sahip olduğunuz herhangi bir yerden bir işletme sahibi olmanızı sağlamaktadır. Amazon hesabı açmanız için gereken tüm bilgileri Pirahas Dropshipping Eğitimi ile öğrenebileceğiniz gibi halihazırda Amazon satıcı hesabınız varsa satışlarınızdan yüzde 15 kar sağlamanız için Pirahas Dropshipping yazılımını kullanabilirsiniz. Kullanacağınız Pirahas web-app sayesinde dropshipping yapmak için ürün araması gerçekleştirebilir, mağazaya toplu ürün yükleme yapabilir, günlük fiyat ve stok kontrolü yapabilirsiniz. Pirahas Dropshipping Yazılımı paketleri ve fiyatları hakkında bilgi almak için tıklayın.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)