Stoksuz ticaret yapmak hayatımıza yeni girmiş bir kavram olsa da e-ticaretle ilgilenen hemen herkes envantersiz satış ya da stoksuz satış terimlerini duymuştur. İlk bakışta mantıksız ya da dolandırıcılık gibi gelse de durum çok daha basit, anlaşılır ve güvenli. Gelin stoksuz yani envantersiz ticareti birlikte tanıyalım.

dropshipping, online satış, envantersiz satış, stoksuz satış, dropshipping, online sales, sale without inventory,

Kısa bir e-ticaret tanımıyla başlayalım. E-Ticaret çeşitli pazar yeri platformları, sosyal medya ya da kendi e-ticaret siteniz üzerinden ürün satışı yapmaya verilen isim. En anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse, bir AVM’de açtığınız mağazanın sanal ve en çok kişiye ulaşan hali. Peki e-ticaret yalnızca bu kadarla mı sınırlı? Tabii ki hayır. Online satış için birçok yol var; bunlardan biri de dropshipping, yani stoksuz satış. Envantersiz bir şekilde başlanan e-ticaret modeli dropshipping ile ilgili tüm detaylara yazımızda değindik.  “E-Ticaret Lojistiği” hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız envanter olmadan online ürün satmaya başlamak konusunda sizler için daha faydalı olacaktır. E-ticaret Lojistiği hakkındaki yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Envanter Olmadan Online Ürün Satmaya Başlamak

İlk kez duyan herkese imkansız ve anlamsız gelen envantersiz satış terimi, hakkında bilgi edinince en risksiz ve çağa uygun ticaret modeli olduğunu belli ediyor. Öncelikle hangi platformda stoksuz satış yani dropshipping yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Bunun için en uygun platform kuşkusuz Amazon. Çünkü e-ticaret satış hacminin yarısından fazlasını elinde bulunduruyor ve birçok ülkeye gönderim yapıp müşteri güveni sağlamak için en etkili site. Amazon’da dropshipping yapmaya karar verdikten sonra nişinizi belirliyor ve satıcı hesabınızı açıyorsunuz. Ürünlerinizi listeliyor, internette tanıtımını yapıyor ve para kazanmaya başlıyorsunuz. Bu sırada hiçbir ürün sizin elinize geçmiyor. Mağazanızı ziyaret eden müşteri, siparişi veriyor ve siz bunu tedarikçiye bildiriyorsunuz. Tedarikçi de direkt müşteriye kargoluyor ve siz deponuz olmadan satış yapmış oluyorsunuz. Aslında envantersiz ticaretin mantığı bu kadar basit.

Herhangi Bir Hisse Tutmadan Amazon’dan Nasıl Satış Yaparım?

Stoksuz e-ticarete başlamak için atmanız gereken ilk adım Amazon’da satıcı hesabı oluşturmak. Gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdiğinizde satış yapacağınız ülkeye göre hesabınız birkaç saat ya da birkaç gün içinde açılır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta bilgilerinizi en açık ve güvenilir şekilde girmeniz. Aksi takdirde suspend sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Satıcı hesabınız açıldıktan sonra ise serüven başlıyor. Bir niş belirlemeli, uygun tedarikçileri bulmalı, ürünlerinizi mağazanızda listelemeli ve tanıtımını yapmalısınız. Pirahas ile en doğru ürünleri birkaç saniye içinde bulabilir ve stok, fiyat kontrolü gibi zaman alan işlerden kurtularak birkaç adımda mağazanıza ekleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra ise reklamlar verebilir ve pazarlama stratejinizi ön plana çıkarabilirsiniz.

Dropshipping Nasıl Çalışır?

Envantersiz satış yapmak kulağa saçma gelse de mantığı gayet basit. Siz bir sanal mağaza açıyorsunuz ya da bir pazar yerinde satış yapıyorsunuz. Satacağınız ürünleri ise hiç görmediğiniz bir tedarikçiden alıyorsunuz. Sipariş geldiği an tedarikçi, satılan ürünü müşterinize kargoluyor. Yani siz ürüne hiç dokunmamış ve görmemiş oluyorsunuz. Satış gerçekleştiğinde ise ilk önce siz bu ürünü tedarikçinizden satın alıyorsunuz ve ürünün dropshipping ürünü olduğunu ve başka bir adrese “hediye” olarak kargolanacağını söylüyorsunuz. Sizin kazancınız ise tedarikçinizden ucuza aldığınız ürünü üzerine kar marjınızı koyarak satmak oluyor.  

Dropshipping, diğer adıyla stoksuz ticaret son birkaç yılda hayatımıza girmiş ve kafa karıştırıcı ve zor olduğu düşünülen bir e-ticaret yöntemi. Ama yukarıda anlatılan adımlar pek de kafa karıştırıcı değil, öyle değil mi? Doğru adımları atarak aksiyon almak ve yeterli süreyi kendinize tanımak, dropshippingin altın kuralları. Bu işe başladığınızda bir yazılımla, yani Pirahas’la çalışmak iş yükünüzü oldukça azaltacaktır. Çünkü Pirahas Dropshipping Yazılımı sayesinde stok kontrolü yapmanıza gerek kalmaz. Ürünlerin tedarikçi tarafında fiyatları değiştiyse, bu size hemen bildirilir. Ürünün kaldırılacağına, fiyatının arttırılacağına ya da aynı fiyatla satışına devam edileceğine ise siz karar verirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse dropshipping ne sanıldığı kadar zor, ne de herkesin yapabileceği kadar basit. Doğru adımları atmak ve güvenilir partnerler bulmak yapabileceğiniz en akıllıca hamleler. Pirahas ile Dropshipping eğitimini ücretsiz şekilde edinebilir satışlarınızda gözle görülür bir artış sağlarsınız. Amacı finansal özgürlüğüne ulaşmak ve 9-5 çalışmayı bırakmak olan herkese iyi satışlar!

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)