Amazon’da milyonlarca satıcı var. Ve bu satıcı olmak isteyenler için çok ciddi bir rekabet ortamı demek. Başarılı olmak isteyen satıcılar Amazon’un tüm algoritmalarını iyi öğrenmeli ve çizecekleri yol haritasını buna göre yapmalılar. Aksi taktirde tüm bu satıcılardan sıyrılıp satış yapabilmeniz oldukça zordur. Tüm bu satıcılardan kurtulup, Amazon’da başarılı bir satıcı haline gelmek isteyen satıcılar ya günlerinin tamamını bilgisayar başında geçiriyorlar, ya da Amazon için bazı programlar kullanıyorlar. Ürün sayınız arttıkça bazı güncellemeleri sık sık yapmanız neredeyse imkansız hale geliyor ve siz yanlış satışlar yapmaya başlıyorsunuz. Ürünlerinizi manuel olarak kontrol edebileceğiniz rakama düşürdüğünüzde de daha az kar etme olasılığınız doğuyor. Bu sebeple Pirahas bir yazılım geliştirdi. Ve sizin Amazon’da ihtiyacınız olan tüm denetimleri, güncellemeleri, rakip analizlerini, stok kontrollerini ve daha pek çok şeyi sizin adınıza yapıyor. Sizde bu sırada ailenizle daha fazla vakit geçirebiliyorsunuz. Eğer incelemek isterseniz ‘Pirahas Yazılımı’mıza bir göz atabilirsiniz. Rakip analizlerinizi iyi bir şekilde yapıp ürün fiyatlarınızı ona göre belirlemeniz gerekiyor. Piyasanın çok üzerinde fiyat vermeniz müşterilerinizi rakiplerinize itebilir. Piyasanın çok çok altında fiyat vermeniz ise potansiyel müşterilerinizde ‘ürünü kalitesiz’ izlenimi bırakabilir ve yine müşteriyi kaybetmenize sebep olabilir.Bu sebeple ilk aşamada ürün fiyatı belirlerken mutlaka pazar fiyat analizi yapmalısınız. Tabi ki daha sonra işiniz bitmeyecek. Devamlı olarak satıcılar ürünlerinin fiyatlarını güncelliyorlar ve bu demek oluyor ki mağazanıza yüklediğiniz her ürün için ürün fiyatlandırmasını kontrol edip sürekli güncellemelisiniz. İş bir noktadan sonra bir insanın yapması için oldukça zor hale geliyor ve satıcılar otomatik fiyatlandırma araçları kullanıyorlar. Tabi ki her şeyin olumlu yanları olduğu gibi olumsuz yanları da olabiliyor. Gelin bu yazımızda biraz otomatik fiyatlandırma hakkında konuşalım.

Bir Repricer Ne Yapar?

Güçlü bir fiyat politikasına sahip olmayan satıcılar, başarıya giden yolda takılıp kalabilirler. Yeni satıcıların bir çoğu sattıkları ürünlerin piyasa fiyatlarını günlük veya kısa zaman aralıklarıyla takip eder ve ürün neden satmıyor diye düşünüp fiyatlarını kısa vadeli düşünerek sorgular. Fakat bu yanlıştır. Amazon’da yeniden ürün fiyatlandırma yapmak uzun vadeli düşünülmesi gereken bir iştir. kısa vadeli düşünüp yapılan değişimler sizi zarara uğratabilir. Fiyatlardaki günlük düşüş veya sıçrama satıcıları korkutmamaları ve o endişe ile fiyatları düzenlemeye itmemelidir.

Repricer’lar Amazon satıcıları için yeniden fiyatlandırıcı, otomatik fiyatlandırma aracıdır. Ürün sayıları arttıkça manuel olarak kontrol etmek imkansızlaştığı noktada Amazon satıcıları için can kurtarandır adeta. Günde 24 saat, yılda 365 gün rekabet içerisinde olduğunuz satıcılarla ortamınızı sürekli olarak analiz eder. Sizler ürünlerinize maksimum ve minimum fiyatlar belirlersiniz ve yeniden fiyatlandırıcı sizin belirlediğiniz ürün fiyat aralıklarında rakiplerinize göre fiyatlarınızı otomatik olarak günceller. Böylelikle rakiplerinizle yarışınızda size avantaj sağlayan fiyatlar elde edersiniz. Bu fiyat artışını ve fiyat düşürüşünü sizin belirlediğiniz aralıklarda yaptığı için, fiyatlarınız koruma altına alınmış bir şekilde uygulanır. Amazon’daki başarılı satıcılar günlük artış ve düşüşlerden etkilenip fiyatlarını değiştirmezler. Uzun vadeli düşünüp emin adımlar ve sakin adımlar atarlar.Bu da onlara başarı getirir. Repricer’lar da da bu özellik mevcuttur. Kar marjlarınızı optimize etmek için zamana bağlı yeniden fiyatlandırma yaparlar. Otomatik fiyatlandırma aracı, rakiplerinizin genel profillerini tam incelediğinde, ürünlerinize en iyi fiyatı uygulamak için satış fiyatları, sipariş sayısı ve piyasa talebi arasında sabit bir denge kuracaktır.

Artıları:

Yeniden düzenleyiciler size zaman kazandırır: Mağazanızda az ürününüz varsa, ürünlerdeki güncellemeleri manuel olarak yapmak imkansız değildir. Ancak mağazadaki ürün sayınız arttıkça ve onlara sürekli güncelleme yapmanız gerektiğini düşünürseniz bu insanın manuel olarak yapıp, yetiştirebileceği bir şey değildir. Bu sebeple Yeniden fiyatlandırıcılar size zamandan yüzde yüz tasarruf sağlatır. Sizin fiyat güncellemeleri  için yapacağınız tek şey, program kurulumunda maksimum ve minimum fiyatları belirlemek olacaktır. Geri kalan tüm rakiplere göre fiyat politikasını yeniden fiyatlandırıcılarınız yapacaktır.

Repricers insan hatasını sınırlar: Yazılımsal başarıların insan gücünün önüne geçtiğini kabullenmemiz epey süre aldı toplum olarak. Ama kabul etmemiz gereken bir şey varsa o da, bunun doğru olduğu. Satıcılar rakip ürünlerinin ani fiyat ve artışlarından etkilenip doğru olmayan değişimler yapabilirler. Ve bu durum satıcıların Amazon mağazalarını olumsuz etkilenir. Yazılmlar da duygu olmadığı için tamamen doğru stratejiler ile hazırlanan programlarını uygularlar. Ve satıcılar hata yapmaktan kurtulur.

Repricers satışları ve buy box kazanma şansınızı arttırabilir: Buy Box’a sahip olabilmek her Amazon satıcısının hayali. Çünkü Buy Box a sahip olursanız Amazon sizi potansiyel müşterilerinize daha görünür hale getirir ve üst sıralara taşır. Aynı ürünlere sahip rakiplerinizi eler ve satın al tuşuna basan müşteriler direk sizin ürününüzü satın alır. Buy Box’ı derinlemesine anlattığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Doğru satış politikaları belirlenmesi ve güncellemelerin yapılma sıklığı Amazon hesabınızı iyi bir duruma getirir. Bu Buy Box kazanmanız için bir adımdır. Tabi ki sadece doğru fiyatlandırma yapmanız tek başına yeterli olmayacaktır. Bunun yanında envanter kullanılabilirliği, müşteri hizmetleri, ürün açıklamalarında bahsedilen vaatlerin yerine getirilmesi gibi alanlarda performansa dayalı gereksinimleri de karşılamanız istenmektedir.

Eksileri:

Yeniden düzenleyiciler yalnızca girdiğiniz veriler kadar iyidir: Evet, Otomatik fiyatlandırma aracı, yeniden fiyatlandırıcılar size büyük avantajlar sağlar. Zamandan tasarruf edersiniz ve rakipleriniz ile daha kolay mücadele edersiniz fakat eğer siz bilgileri doğru girmeyi başarırsanız. Her yazılım kullanıcısının verdiği bilgiler doğrultusunda işlemini yapar. Dolayısıyla sizin yazılımın çalışması ve işini yapması için verdiğiniz bilgiler, programların doğru ve verimli çalışması için oldukça önemlidir. Sizin girmediğiniz hiç bir veri üzerinden işlem yapamazlar. Dolayısı ile yeniden fiyatlandırıcılar da sadece sizin belirlediğiniz boyutlarda işlem yapabilir. Size daha fazlasını da eklemeniz gerektiğini belirtemez.

Repricers bireylerin öğrenme yeteneklerine eğilmiyor: İşe yarayan bir şeyler olunca insan oğlu genel olarak daha fazlasını istemiyor. Bunu yeniden fiyatlandırıcılar boyutundan örneklendirmek gerekirse eğer; fiyatlandırıcıların amacı ilk etapta doğru fiyat politikalarını takip edip, rakiplerini doğru analiz ederek fiyat güncellemelerini yapmak. Bunu bilerek alınıyor programlar ve satıcılar ‘bunu nasıl olsa program yapacak, benimde ekstra öğrenmeme gerek yok’ gibi bir izlenime kaplıyor. Ve buda insanın yeni şeyler öğrenme yeteneklerini köreltiyor. Bu sebeple satın aldığınız programlar o işlemleri yapıyor zaten diye sizde öğrenmemezlik yapmamalısınız. Kendinize katacağınız hersey programlar yapabiliyor bile olsa sizin için ekstra değerdir, unutmayın.

Repricers maliyetli olabilir: Yeniden fiyatlandırıcılar şirketler tarafından geliştirilmiş bir programdır. Dolayısı ile siz bu ürüne para ödersiniz. Her pazarda olduğu gibi yeniden fiyatlandırıcı pazarında da farklı farklı fiyatlara ulaşmanız mümkün. Satın almak isteyen satıcıların dikkat etmesi gereken şey; uygulama size tam olarak hangi özellikleri vaad ediyor, müşteri hizmetleri herhangi bir sorunda nasıl yardımcı oluyor ve ücretleri. Amazon da satış yapmak isteyen, bu programları kullanmak isteyen satıcılar da fiyat performans hesabı yapıp ona göre satın alım gerçekleştirmeliler. Manuel olarak fiyat güncelleme yapmak istediğinizde herhangi bir ücret ödemiyorsunuz ancak Repricers uygulamaları satın alımlar ile ücretli olarak gerçekleşir.

Amazon’da ayakta kalmak ve hızlı, aynı zaman da güvenli adımlarla yükselebilmek için üreticiler bir çok program ve yazılımlar geliştirdiler. Gün geçtikçe de bu yönelim artıyor. Online pazarda bir çok ürün mevcut hale geldi. Önemli olan en az maliyet ile gerçekten işinize yaracak olan uygulamalara ulaşmak. Uygulamalar da hangi özellikleri aramanız gerektiğini ise ancak yapacağınız tam olarak bilirseniz mümkün. Stoksuz olarak satış yapmak isteyen satıcılar için bizler her zaman Dropshipping’i öneriyoruz. Çok daha kısa sürede ve en az mali kayıpla başlayabileceğiniz bir e ticaret bu. Dropshipping ile ilgili detayları öğrenmek isterseniz eğer; ‘Dropshipping Kursu’ linkimizi inceleyebilirsiniz. Yapacağınız işe güvenilir yerlerden ve bu işi yapıp tecrübe etmiş kişilerden öğrenmeniz sizleri daha kısa yoldan başarıya ulaştıracaktır. Ve zamandan, aynı zamanda bir çok program kullanmaktan yana sizi kazanca Amazon ile başladığınız bu e ticaret serüveninde bizler Pirahas ekibi olarak 7/24 sizlere destek için hazırız. Birlikte başaracağız.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)