Girişimcilik dünyasındaki bizlerin en heyecanlı olduğu zamanlar muhakkak ki başlangıç zamanlarıdır. O ilk heyecanlar, yeni fikrin uyandırdığı haz, gelecek hakkında kurulan planlar, koyulan hedefler ve bittabi hayaller. Bu güzel düşüncelerin hepsi sadece başlangıç aşamasında gerçekleşiyor. Ürününüzü piyasaya sürdükten sonra tüm girişimciler aynı şeyleri aşağı yukarı yaşar. Hiç beklenmedik hatalar, beklenilen ziyareti alamayan siteler, ulaşılamayan hedefler.

İşte tam bu noktada devreye “Growth Hacking” kavramı giriyor. Growth hacking, yalnızca büyümeye odaklanan stratejiler için genel bir terimdir. Genellikle küçük bütçelerle kısa sürede muazzam büyümeye ihtiyaç duyan erken aşama girişimlerle ilgili olarak kullanılır. Growth hacking stratejilerinin amacı, genellikle mümkün olduğunca az harcama yaparak mümkün olduğunca çok sayıda kullanıcı veya müşteri kazanmaktır.

girişim, girişimcilik, startup, yeni fikir, inovasyon, growth hacking, hızlı büyüme, şirket kurmak, e-ticarete başlamak, entrepreneurship, startup, new idea, innovation, growth hacking, fast growing, set up a company, starting an e-commerce business,

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking olarak tanımladığımız şey aslında bir büyüme modelidir. Geçmiş iş modelleri bu modeli büyüme stratejileri olarak yorumluyordu. Aslına bakıldığını Growth Hacking olarak adlandırdığımız bu modeli 2 şekilde incelemek gerekir. Birincisi Growth kısmı ikincisi ise Hacking kısmı. Büyük müşteri kitlesine sahip, belirli bir probleme çözüm olan ölçeklendirebilir bir ürünün, daha fazla kullanıcıya ulaşma hedefine growth yani aslında büyüme diyoruz.

Growth Hacking tanımı çıkmadan önce sadece büyüme bakış açısı ile konular ele alınırdı. Ancak burada eklenen hacking sözcüğü kelime anlamı ile aynı değil.  Hacking ile anlaşılması gereken yazılım korsanlığı yapmak değildir. Ya da büyüme kaynaklarını ücretsiz ele geçirme veya gasp etmek ise hiç değildir. Tespit edilen probleme alışılmışın dışında efektif çözümler üretmek anlamına gelmektedir. Değişen ve gelişen iş dünyasının bir sonucudur growth hacking. Standart ve faydasının maksimize edilmediği metotları bir kenara atarak daha düşük bütçeler ile daha faydalı metotlar yaratmaktır.

Growth Hacking Tarihi

Growth Hacking tanımını ben geleneksel metotlardan modern bir bakıç açısına geçiş olarak nitelendiriyorum. Bu modern bakış açısına geçmek için elbette bazı etmenler gerekliydi. Bunlardan en önemlisi kullanıcıların hareketlerini artık daha takip etmemize olanak sağlayan uygulamalardır. Ancak resmi olarak growth hacking tabiri ortaya nasıl çıkmıştır, tarihçesinden kısaca bahsedelim. Growth Hacking nispeten yeni bir terimdir. 2011 yılında, o zamanlar PayPal’ın pazarlama müdürü olan Sean Ellis , bir ‘Growth Hacker’ için çevrimiçi bir pozisyon açtığı zaman bu terimi kullandı. Kendisi için bir halef arıyordu, ancak gerçekten ‘sadece’ bir çevrimiçi pazarlamacı aramıyordu. Veri, ürün, teknoloji ve pazarlama bilgisine sahip birini arıyordu ve buna ek olarak, kişinin tamamen sürdürülebilir büyümeye odaklanan çok özel bir zihniyete sahip olması gerekiyordu.

girişim, girişimcilik, startup, yeni fikir, inovasyon, growth hacking, hızlı büyüme, şirket kurmak, e-ticarete başlamak, entrepreneurship, startup, new idea, innovation, growth hacking, fast growing, set up a company, starting an e-commerce business,

Growth Hacker Bakış Açısı

 

Growth hacker, işletmelerin müşteri edinmesine ve elde tutmasına yardımcı olmak için yaratıcı, düşük maliyetli stratejiler kullanan kişidir. Ürün yöneticileri ve mühendisler dahil, bir ürün veya hizmete dahil olan herkes bir Growth Hacker olabilir. Growth hackerlar takıntılı, meraklı ve analitik olma eğilimindedir:

 • Growth hackerlar yalnızca işi büyütmeyle ilgili stratejilere odaklanır.
 • Yenilikçi büyüme stratejilerini varsayar, önceliklindedir ve test ederler.
 • Neyin işe yaradığını görmek için analiz eder ve test ederler.

Growth Hacking ve Marketing Arasındaki Fark

Birçok kişi Growth Hacking tanımını geleceğin pazarlaması olarak görmektedir. Ama ben dahil birçok kişi ise bu konuda ayrışıyoruz. Marketing ve Growth Hacking birbirinden ayıran bazı farklar vardır. Bu farklar şöyledir;

 1. Pazarlamacılar tam dönüşüm hunisinde sadece farkındalık, kazanç ve aksiyon adımlarına dikkat ederken; Bir Growth Hacker, tam dönüşüm hunisinin tamamını dikkate alırlar. Müşteri devamlılığı, kar ve yönlendirme gibi büyüme tanımlarını bu hunide kullanırlar.
 2. Bir Growth Hacker deneyler yürütür; Bir pazarlamacının genellikle bir yönteme odaklandığı durumlarda, growth hacker hangi yönün en iyi çalıştığını test eder.
 3. Bir Growth Hacker, çoğu pazarlama departmanı için durumun böyle çalışmadığını düşünürsek, veriye dayalı olarak çalışır.
 4. Bir Growth Hacker programlama, alet ve otomasyon gibi bazı teknik becerileri vardır.
 5. Üründe bir Growth hacker çalışıyor ise, çünkü diğer şeylerin yanı sıra, aktif müşterilerin elde tutulmasına dikkat eder.

girişim, girişimcilik, startup, yeni fikir, inovasyon, growth hacking, hızlı büyüme, şirket kurmak, e-ticarete başlamak, entrepreneurship, startup, new idea, innovation, growth hacking, fast growing, set up a company, starting an e-commerce business,

Growth Hacking’e Nasıl Başlarım?

Growth Hacking’e başlamanın çok temel bir prensibi bulunmaktadır. İnsanların ilgilendiği ya da bir kesimin problemlerine çözüm olan bir ürün ya da hizmetinizin olması gerekmektedir. Böyle bir ürün ya da hizmetiniz olmadığı takdirde Growth Hacking sizin için tek başına yeterli olmayacaktır. Eğer böyle bir ürüne sahipseniz ürün ya da hizmetinizin gerekli müşteri kitlesini bilmeniz ve tanımanız gerekmektedir. Udemy ya da growth eğitimi veren uygulamalar aracılığı ile tam dönüşüm hunisi başta olmak üzere öğrenmeniz gerek Growth Hacking eğitimi almak ise sizin için en doğru yol olacaktır.

Yeni Başlayan İşletmeler için Growth Hacking Önerileri

Eğer bir şeyi baştan yaratmadıysanız bunu birileri elbette sizden önce deneyimlemiştir. Bu deneyimler sizin işletmeniz için çok iyi bir yol gösterici olacaktır. Bu sebeple sizler için kısaca birkaç şirketin izlediği growth hacking modellerini sıraladık.

 • Ek depolama ile yenilerini davet etmeleri için mevcut kullanıcıları ödüllendiren Dropbox.
 • Her giden e-postaya insanları yeni bir hesaba kaydolmaya teşvik eden bir satır ekleyen Hotmail.
 • Uygun fiyatlı konaklama arayan insanları bulmak ve pazarlamak için Craigslist’i kullanan AirBnB.

 

E-ticarette herhangi bir konuda karar almak gerektiğinde en önemli nokta kendi yeteneklerinizi doğru bilmeniz ve belirlemeniz gerekmektedir. Bu sebeple kendi e-ticaret işletmenizde growth hacking ile büyümenin doğru ve faydalı olup olmadığını analiz edebileceğiniz bir yazı hazırladık.

Amazon hesabı açmanız için gereken tüm bilgileri Pirahas Dropshipping Eğitimi ile öğrenebileceğiniz gibi halihazırda Amazon satıcı hesabınız varsa satışlarınızdan yüzde 15 kar sağlamanız için Pirahas Dropshipping yazılımını kullanabilirsiniz. Kullanacağınız Pirahas web-app sayesinde dropshipping yapmak için ürün araması gerçekleştirebilir, mağazaya toplu ürün yükleme yapabilir, günlük fiyat ve stok kontrolü yapabilirsiniz. Pirahas Dropshipping Yazılımı paketleri ve fiyatları hakkında bilgi almak için tıklayın.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)