girişimcilik nedir, girişimcilik tanımları, girişimci, startup, girişim, yenilikçi fikirler, yenilik, modern çağ, what is entrepreneurship, entrepreneurship definitions, entrepreneur, entrepreneurial, startup, ideas, innovation, modern age,

Modern çağ hayatımıza köklü değişiklikler ve yenilikçi fikirler getirdi. Yüzyüze görüşmelerin yanına internet üzerinden sosyalleşme eklendi. Sadece ofislere gidip çalışmaya ek olarak evlerde, kendi bilgisayarlarımızla çalışma eklendi. Bir çok yeni meslek grubu oluştu. Farklı kültürler gelişti ve yeni tanımlar ortaya çıktı. Bugün konu alacağımız tanım ise Girişimci ve Girişimcilik. Girişimciliğin tanımlarından ve nasıl olunacağından bahsedeceğiz bugün.

Girişimcilik Nedir?

Kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır. Bir eylemdir. Çeşitli meslek gruplarının modern çağın gelişi ile arttığından bahsetmiştik sizlere. İşte tüm bu meslek grupları girişimcilik akımıdır aslında. Bir girişimci olmasa ve o kişi bir girişimde bulunmasa bir çok farklı alanı keşfedemezdi insanoğlu. Dünya devi markalara ‘Girişimcilik nedir?’ diye sorulduğunda ne yanıt verdiklerine bakalım:

girişimcilik nedir, girişimcilik tanımları, girişimci, startup, girişim, yenilikçi fikirler, yenilik, modern çağ, what is entrepreneurship, entrepreneurship definitions, entrepreneur, entrepreneurial, startup, ideas, innovation, modern age,Apple: “Eski kuralları çağdaş yeniliklerle yorumlayan ve aksiyona geçiren beceri.”

Microsoft: “Fayda ve prestij odaklı tüm eylemlerin kesiştiği nokta.”

Pfizer: “Bireyle yetinmeyen, siyaseti kamu yararı aksiyona yönlendiren beceri.”

İkea: “Fikir üreten sıra dışı yöntemleri takdis eden anlayış.”

Google: “Geçmişi gelecekle birleştiren ve şimdiyi yaratan yetenek olarak ifade.”

5 büyük markanın girişimcilik tanımlarına baktığımızda ortak nokta yenilik ve beceri. Girişimciliğin aslında en öz tanımı budur. Günümüzün kurumsal hayatından yorulan ve artık bir şekilde kendi işlerini yapmak isteyen kişiler girişimciliğe adım atıyorlar.

Girişimcilik Kavramı

Girişimcilik oldukça riskli bir alandır. Fakat o riski alan kişiler çoğunlukla başarılı olmuşlardır. Zaten başarılı girişimlere baktığımızda mutlaka türlü zorluklar aşmış, bu zorluk ve riskleri bir engel olarak değil, onları başarıya götüren adımlar olarak görmüşlerdir. Girişimcilik kavramı bulunduğumuz yüzyılda altın çağını yaşıyor. 2020 beraberinde çeşitli zorluklar getirdi. Ve bu zorluklar kişileri yeni bir şeyler denemeye, risk almaya zorladı. İyi ki zorlamış. Bu nedenle gelişen çok fazla sektör oldu. Bunların başında da E-Ticaret geliyor.

Girişimcilik Türleri Nelerdir?

girişimcilik nedir, girişimcilik tanımları, girişimci, startup, girişim, yenilikçi fikirler, yenilik, modern çağ, what is entrepreneurship, entrepreneurship definitions, entrepreneur, entrepreneurial, startup, ideas, innovation, modern age,İç Girişimcilik

Dış Girişimcilik

Ticari (ekonomik) Girişimcilik

Sosyal Girişimcilik

Kamusal Girişimcilik

Sanal Girişimcilik

Kadın Girişimciliği

olarak 7 gruba ayırabiliriz. Bunları kısaca tanımlamak gerekirse;

İç Girişimcilik: İşletme içinde yapılan girişimcilik faaliyetleridir. Günümüz rekabet Dünyasında firmalar arasında öne çıkma, çağa adapte olma bakımından önemli bir girişimcilik türüdür.

Dış Girişimcilik: Tamamen yeni bir işletmenin kurulması anlamını taşır. Diğer girişimcilik türlerine göre risk unsurları daha yüksektir. Var olan bir sisteme entegre olması şeklinde değil, sıfırdan risk alarak yeni bir yapılanma oluşturma sürecidir. Ve eğer başarılı olunmaz ise mevcut durumunu sürdüremez.

Ticari (Ekonomik) Girişimcilik: Her türlü ticari faaliyetleri kapsar ve yapılan faaliyetlerin sonunda istenilen kar oranına ulaşmayı amaçlar

Sosyal Girişimcilik: Önceki girişimcilik türlerindeki gibi öncelikli amaç kar elde etmek değil, toplumsal fayda sağlamak ve çözüm sunmaktır.

Kamusal Girişimcilik: Girişimcilik sadece bireyler veya özel olarak ilerlemez. Kamusal girişimcilikte sermaye ve girişimcilik faaliyetleri bireye değil tamamen devlete aittir. Böylelikler girişimciliğin sadece ticari olarak bir iş kurmak anlamına gelmediğini de anlayabiliriz.

Sanal Girişimcilik: Modern çağın getirisi olan bir yeni nesil girişimcilik türüdür. İnternet ortamında yapılan her türlü girişimcilik faaliyetlerini kapsar. E- Ticaret yapan kişiler sanal girişimcilik türüne dahil olurlar.

Kadın Girişimciliği: Son yıllarda oldukça öne çıkan bir girişimcilik türüdür. Özel sektörden de, devletten de büyük destek gören, kadınların iş yaşamına kazandırılması ve iş yaşamında daha fazla yer almasını sağlayan girişimcilik türüdür.

Girişimci Kimdir? / Girişimciliğin Özellikleri

girişimcilik nedir, girişimcilik tanımları, girişimci, startup, girişim, yenilikçi fikirler, yenilik, modern çağ, what is entrepreneurship, entrepreneurship definitions, entrepreneur, entrepreneurial, startup, ideas, innovation, modern age,

Girişimcileri diğer insanlardan ayıran en büyük özellik risk alabiliyor olmalarıdır. Risk var diye geri çekilenlerden değil, ‘risk beni daha büyük başarılara götürecek’ diyebilen kişilerdir.Girişimci pazardaki fırsatları gören ve harekete geçen kişidir. Kar elde etme isteğini en aza indirerek, Dünya’yı daha verimli, iyi bir yer haline getirmek için azim ve hırsla çalışan, daima yenilikçi düşünen bireylerdir. Girişimcilerde sorun diye bir şey yoktur, daima çözüm vardır. Motivasyonları yüksektir. Kararlıdırlar.Kafalarında daima yeni fikirler veya projeler vardır. Ve o fikirleri hayata geçirebilecek cesaretleri vardır. İş yaşamında stratejik yönetimi benimseyen kişilerdir. Lider ruhludurlar. Çağda yenilik yapmak için lider ruhuna sahip olmak oldukça önemlidir. Startup fikirlerine yatkındır. Kendi Startup larını oluşturabilir ya da oluşan Startuplara desteklerde bulunur. Tamamen yenilikçi düşünceye sahiptirler. Kısaca girişimcilik oldukça önemli bir iş koludur. Girişimciler ise bir ülkenin parlayan yıldızlarıdır. Yeni bulunan ne var ise girişimciler sayesinde belirli noktalara ulaşmıştır.

Nasıl Girişimci Olurum?

girişimci, girişim, amazon, e-ticaret, dropshipping, girişimci kimdirGirişimci olmak için yukarıda saydığımız özelliklere sahip olup olmadığınız bu işin sürekliliği anlamında oldukça önemlidir. Girişimcilik için çeşitli kurslar bulunmaktadır. Bunları araştırabilir, böylelikle girişimciliğin size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Girişimciliğe E-Ticaret üzerinden de başlayabilirsiniz ki bu yapabileceğiniz modern  çağın en yenilikçi fikirlerinden biridir.  Bunun için stoklu ürününüzün olma zorunluluğu yok üstelik. Dropshipping denilen E-Ticaret türü size stoksuz satış, ticaret yapma, gelir kazanma imkanı sunuyor. Dropshipping nedir ve nasıl yapılır öğrenmek isterseniz eğer sizi ‘ Dropshipping Eğitimi’ mize yönlendirebiliriz. Burada nasıl stoksuz E-Ticaret yapabileceğinizi öğrenmiş ve girişimciliğe adım atmış olursunuz. Her işte olduğu gibi girişimcilikte de kararlılık ve azim çok önemlidir. Yaptığınız işe sonuna kadar inanmalı ve pes etmemelisiniz. E-Ticaret yapmak yenilikçi bir fikir ve modern çağa en kolay uyum sağlayabileceğiniz bir alan. Bizler genç girişimciler olarak sizlere daha az zaman harcayıp, daha fazla kar edebileceğiniz bir Dropshipping yazılımı geliştirdik. Ve Dropshipping yapmayı düşünürseniz eğitimlerimizi izledikten sonra ‘Pirahas Dropshipping Yazılımı’mıza sahip olup çok rahat bir şekilde yenilik ticaret  yani E-Ticaret yapabilirsiniz. Aynı zamanda şirketlerinizde daha hızlı nasıl büyüyeceğinizi de öğrenmek isterseniz Growth Hacking’ yazımızı okuyabilirsiniz.

Ne iş yaparsanız yapın, ona daima inanın. Hırslarınız, inançlarınız sizi hep hayal ettiğiniz yerlere taşısın. Unutmayın; Girişimciliğin en büyük özelliklerinden biri de azim ve vazgeçmemedir. Hiç bir güzellik uğraşsız elde edilmez. Biraz emek, biraz özveri, biraz sabır ve bolca yenilikçi düşünce ile sizde girişimci olabilir, yenilikçi fikirlerinizle girişimler Dünya’sına adınızı yazdırabilirsiniz

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)