Zaman geçiyor ve nesiller değişiyor. Teknolojinin değişimi ile birlikte kuşak farkları artık toplumları çok daha fazla etkiliyor. Toplum bilimcileri bu kuşak farklarını X,Y,Z kuşakları olarak farklı isimler ile tanımlıyor. Peki bu farklı jenerasyonların alışveriş alışkanlıklarının da birbirinden çok farklı olduğunu biliyor muydunuz? Alışveriş tercihleri genarasyoın tiplerine göre farklılık gösteriyor. Teknolojinin içine doğmuş bir çocuk ile onunla daha sonradan tanışmış ve belki hala alışmamış bir bireyin online alışveriş tercihleri ve alışkanlıkları aynı değildir. Farklı kuşakların alışveriş tercihlerini bilmek, onlara hangi tekliflerin daha cazip geldiğini bilmek sizlerin işletmesini ileri taşıyacaktır. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi, işletmeniz için belirli bir nişiniz olmalı. Yani hedef kitlenizi doğru belirlemelisiniz. Ya da farklı hedef kitlelerine farklı reklam politikaları uygulamanız gerekebilir. Bunun için hedef kitlenizin hangi generasyon tipinde olduğunu bilmek ve onların alışveriş alışkanlıklarını analiz etmek de fayda vardır. Bizler bu yazımızda sizlere kuşaklar arasında değişen online alışveriş alışkanlıklarını ele alacağız. En az Amazon Prime Günü‘nde neler yapmanız gerektiğini bilmeniz kadar önemli olan bu yazımızdan önce, Amazon Prime Day hakkında bir şeyler okumak isterseniz buraya tıklaya bilirsiniz.

Nesil farkı, Dropshipping, farklı yaş grupları, çevrimiçi alışveriş, online mağaza, Milenium kuşağı,  X kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı,

Farklı Nesillerin Online Alışveriş Alışkanlıkları Nedir?

Farklı nesillerin nerede ve nasıl alışveriş yaptığını öğrenmeden önce toplum bilimcilerin nesilleri nasıl tanımladığını göstermek gerekir. Z kuşağı;-1997-2002 yılları arasında doğanlar, Y kuşağı; 1981-1996 yılları arasında doğanlar, X kuşağı 1965-1980 yılları arasında doğanlar, Bebek Boomers olarak tanımlanan grup ise 1946-1964 yılları arasında doğanlar, Sessiz Nesil olarak tanımlanan grup ise 1925-1945 yılları arasında doğanlar olarak sınıflandırılmaktadır.

En genç üç neslin çok az üyesi fiziksel olarak mağazalarda alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ancak aynı şey Boomers ve Sessiz Nesil için söylenemez. Teknolojisiz hayatı uzun süre yaşamış ve teknolojik gelişmelerden daha uzak olduğunu düşündüğümüz bu iki nesil fiziksel alışveriş alışkanlıklarından vazgeçmiyor.

Farklı yaş grupları nerede alışveriş yapıyor?

Nesil farkı, Dropshipping, farklı yaş grupları, çevrimiçi alışveriş, online mağaza, Milenium kuşağı,  X kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı,

Çevrimiçi alışveriş söz konusu olduğunda, beş neslin tümü üç favorisi üzerinde hemfikir. Amazon, çoğu tüketicinin alışveriş yaptıklarını söylediği e-ticaret sitesidir. Walmart ve eBay, ikinci ve üçüncü en popüler çevrimiçi mağazalar olarak öne çıkmaktadır. İnsanların kendi evlerinin rahatlığından ayrılmadan alışveriş yapabilmekten, diğer alışverişçilerin bir ürünle ilgili yorumlarını okuyabilmelerine kadar nesiller, neden çevrimiçi alışveriş yapmayı seçebileceklerine dair çeşitli nedenlere sahip olduklarını öne sürüyorlar.

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan bir açıklamaya göre Z kuşağının %40’ı çevrimiçi alışveriş tercih etme sebebi olarak, ürün hakkında tüm yorumları kolayca görmelerini sebep olarak göstermiş, %37’si ise fiyat kıyasının online alışverişte daha kolay olduğu için online alışverişi tercih ettiklerini belirtmiş. Nesiller arasında yaş ortalaması arttıkça, online alışverişin tercih edilme sebebi de değişim göstermektedir. Örneğin Bebek Boomers olarak tanımlanan neslin %54’ü, evden çıkma zorunluluğu olmadan rahat ve kolay bir alışveriş yolu olduğu için online alışverişi tercih ettiklerini belirtmişler.

Online Alışverişin Geleceği

Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan aynı araştırmaya göre tüm nesillerin ortak düşüncesi online alışveriş gelecekte alışverişin merkezinde yer alacak. Sessiz Nesil olarak adlandırılan grup da yüksek itiraz oranı dışında diğer tüm nesiller bu durumun kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Özellikle pandemi sebebiyle evde kalarak geçirdiğimiz 2020 yılında online alışveriş alışkanlıklarının, özellikle yaş ortalaması yüksek gruplar arasında, gelişmiş olduğu gözükmektedir. İnsanlar pandemi sebebiyle alışveriş tercihlerini değiştirmek zorunda kalsa bile, hatta bu duruma alışmış olsa bile, Bebek Boomers ve Sessiz Nesil’in büyük bir kısmı yardım almadan online alışveriş yapmakta zorlanıyor. Daha genç nesillerin yardımlarıyla online alışveriş yapabildiklerini belirtiyor. Bu durum ise online alışveriş alışkanlıkları noktasında başka bir sorunu ortaya çıkarıyor.

Online alışveriş sistemlerimiz genç nesiller için oldukça basit ve anlaşılır gibi gözükse bile, yaş ortalaması yükseldikçe online alışveriş sistemlerinin karmaşık olduğunu düşünenlerin sayısı artmaktadır. Bu da yeni bir sorunu ve yeni bir çözümü beraberinde getiriyor. Çünkü yaş ortalaması yüksek bu nesillerin büyük bir çoğunluğu, online alışveriş yollarını karmaşık bulup zorlanmasına rağmen, bunu bir mecburiyet olarak görüyor. Hızlanan dünya, trafik, kalabalıklar ve hastalıklar ve bunun gibi birçok sebep yüzünden insanlar artık daha çok evlerine ya da evlerine yakın bölgelere hapis olmuş durumda. Bu yüzden daha basit bir online alışveriş, gelecek dünyamızın kaçınılmaz bir gelişimi olmak zorunda.

Bunun yanı sıra pandemi sebebiyle mecbur kaldığımız online alışveriş alışkanlığımız, fiziksel alışverişin sadece bir alışveriş olmadığını insanlara hatırlattı. Çünkü alışveriş yapmanın sosyal ve toplumsal olarak farklı etkileri de bulunmaktadır. Psikolojik olarak birçok insan, alışveriş yapmak için ürün seçerek geçirilen zamanın onlar için bir terapi olduğuna inanıyor. Ek olarak toplumsal olarak insan hareketliliğini temel sebeplerinden biri ise fiziksel alışveriş olarak gözükmektedir. Bu durumda şehirlerdeki diğer tüm esnafları olumlu yönde etkilemektedir. Yapılan araştırmaya göre insanların bir çoğu online alışverişin bir çok avantajı sebebiyle kaçınılmaz bir gerçek olduğunu düşünmesine rağmen, pandemi sonrasında ilk iş dükkan dükkan gezerek alışveriş yapacaklarını belirtiyor. Online alışveriş ve fiziksel alışveriş gelecekte ince bir denge içinde beraber yaşayacakları aşikâr olarak gözükmektedir.

Nesil farkı, Dropshipping, farklı yaş grupları, çevrimiçi alışveriş, online mağaza, Milenium kuşağı,  X kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı,

Amazon’da Dropshipping

Öncelikle dropshipping nedir sorusunun cevabını bilmemiz gerekmektedir. Dropshipping kısaca fiziksel ürünlere sahip olmadan ürün satabileceğiniz iş modelidir. Yani ürün tedarikçisi bir ürün satın alındığında ürünü direkt olarak müşteriye yollayacaktır. Peki, bunu bir ticaret yapan nedir diye sorarsanız,  tabii ki de fiyatlarınızı yükselterek. Bu demektir ki tedarikçinin fiyatından daha yüksek bir fiyat belirlemeniz gerekmektedir. Kısaca dropshipping’in çalışma mekanizması böyledir: Müşteri ürünü perakendeciden alır, perakendeci ürünü tedarikçiden sipariş eder, tedarikçi ürünü müşteriye yollar.

Dropshipping size stoksuz satış yapma fırsatı sunan bir e-ticaret sistemidir. Dropshipping ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz ‘Dropshipping Eğitimi’mize bir göz atın. Orada tüm detayları bulacaksınız ve bu döneme en iyi şekilde hazırlanabileceksiniz. Ayrıca yine ‘ben eğitimimi aldım, bu işe başlamak istiyorum.’ derseniz size Dropshipping’i oldukça kolaylaştıracak olan ‘Pirahas Dropshipping Yazılımı’mızı önereceğiz. Hem piyasadaki rakiplerimizden daha uygun fiyata sunuyoruz size bu yazılımı, hem de 7/24 destek hattına sahibiz. Azminize inanıyoruz ve sizi de Dropshipping Dünya’sında görmek istiyoruz.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)