Ticaret hacmi ve ticaretin tanımı her geçen gün biraz daha değişmektedir. Öyle ki artık e-ticaret hacmi uluslararası ticaret hareketliliğinde eski usûl ticaret hacmini geçmiş bulunmakta. E-ticaret pazarındaki gelirin 2020 yılının sonunda yaklaşık olarak 2,5 trilyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. E-ticaret üzerinden satış yapan işletme sayısı yaklaşık olarak 3,5 milyona ulaşacağı hesaplanmış. Amazon ise e-ticaret sektöründe bir numaralı platform olarak göze çarpıyor. Amazon’da satış şekillerini üç ana gruba ayrılır. FBM, FBA ve Dropshipping. Her birinin birbirlerine kıyasla avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. 

 

Pandemi süreci ile birlikte evlerde kaldığımız bu günlerde, ekonomik zorluk yaşayan bireyler ya da ek gelir elde etmek isteyen bireylerin satıcı olarak e-ticaret pazarında yerlerini aldıkları görülüyor. Bizde bu çiçeği burnunda işletmeler için kesinlikle uzak durmalarını gereken beş büyük hatayı sıraladık.


Müşteriler dolandırıcı değildir, siz dolandırıcı değilsiniz

E-ticarette yapılan en büyük satıcı hatalarından biri ürünü olmayan özelliklerini varmış gibi gösterip potansiyel müşterileriniz kısmende olsa kandırmaktır. Satıcıların bir diğer korkusu ile sahte hesaplar ve kredi kartları ile ödeme alamamaktır. Bu iki konuyu farklı açılardan ele alalım.

 

e-ticaret, pasif gelir, nasıl e-ticaret yapılır, 49/5000 e-commerce, passive income, how to do e-commerce,

 

Bir ürünü daha fazla satmanın kısacası işletmenizin daha çok kâr etmesi için ürünün tanıtımı için yapacağınız emek çok önemlidir. Ancak asla ürünü olduğundan farklı göstermemeniz gerekmektedir. Amazon müşteri memnuniyetini çok önem verir ve sizin müşteriyi kandırdığınız bir durum ortaya çıkarsa aramalarda çok gerilerde gözükebilirsiniz. Bu yapacağınız çok büyük bir hata olacaktır. Fakat, dropshipping yönteminde, ürünün kalitesi ve ürünü satın aldığınız yerin kargolama performansı gibi kriterler sizin elinizde olmadığı için, müşterilerle sorun yaşama ihtimaliniz yüksektir. Bu durumda çok iyi bir iletişim ağı kurmanız ve oluşabilmesi muhtemelen memnuniyet sorunları için çözüm önerilerinizi hazır halde tutmalısınız.

Çevrimiçi ortamda faaliyet gösteren bir şirket olarak, sahte hesaplar oluşturma ve çalıntı kredi kartlarıyla ödeme yapma gibi farklı taktikler kullanarak sistemlerdeki çeşitli açıklardan yararlanan kötü niyetli tarafların saldırılarına karşı kendinizi savunmasız hissedebilirsiniz. Ancak çevrimiçi platformunuz Amazon ise bunun için korkmanızı gerektirecek bir şey yoktur. Amazon Fraud Detector; çevrimiçi ödeme dolandırıcılığı ve sahte hesap oluşturma gibi dolandırıcılık amaçlı olabilecek çevrimiçi etkinliklerin algılanmasını kolaylaştıran, tam olarak yönetilen bir hizmettir. Bu hizmet ile işletmeniz güvendedir.

Yardımcı uygulamaların masraflarından kaçınmayın

E-ticaret hiçbir yardım almadan yönetebileceğiniz bir ticaret modeli olarak gözükebilir. İlk aşamada size masraf olabilecek her harcamadan kaçınmayı tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu uzun vade de işletmeniz için büyük bir hata olacaktır. Çünkü bu uygulamaların sizin çok daha kısa zamanda daha fazla kâr etmeniz için tasarlanmıştır ve tam olarak bu işe yarar. Amazon Dropshipping yapmayı düşünen satıcılar için bir uygulamayı tavsiye edeceğim. Pirahas, ürünleri bulmanıza, Amazon mağazanıza eklemenize ve doğrudan müşterilerinize göndermenize olanak tanır. Envanter yok, risk yok. Pirahas bunun yanı sıra ücretsiz Masterclass Amazon eğitimleri ile e-ticarette yeni girmiş satıcılara yol göstermeyi vaat ediyor.

 

amazon web services, dropshipping nedir?, dropshipping software, selling on Amazon,


Büyük şirketlerin pazar payından çekinmeyin

Çok fazla ürün alternatifinin olduğu ve satıcı sayısının olduğu pazarlardan uzak durup daha az ürün çeşitliliği olduğu pazarları tercih etmek yine büyük hatalardan biridir. Rekabetten çekinmeyin, unutmayın ki rekabetin büyük olduğu pazarlar aynı zamanda müşterilerin daha fazla olduğu pazarlardır. Rekabetten kaçmak yerine rekabette daha üst sıralara çıkmak için yarışmalısınız. Özellikle bu pandemi süreci ile birlikte rekabet her zamankinden daha da büyük. Kendinize özgün tasarımlarınız ve kaliteli ürünleriniz ile bu rekabette üst sıralarda yer almaya çalışmalısınız. Trendleri takip etmeli ve talebin artması muhtemel ürünleri tercih etmeli dinamik bir çevrimiçi işletme yaratmanız gerekmektedir. Unutmayın siz bir üretici değilsiniz, bir satıcı hatta aracısınız. Doğru ve cesur kararlar ile kârınızı artırabilirsiniz. 

 


E-ticaret yasa dışı değildir

pasif gelir, evden nasıl para kazanabilirim, en karlı e-ticaret modeli, dropshipping, passive income, how can I make money from home, the most profitable e-commerce model,,


E-ticarete dahil olmak isteyen bazı satıcı adayları Amazon’un Türkiye sınırları arasında yasal olmadığını düşünüyor ve dahil olmaktan çekiniyor. Ancak bu da büyük bir yanlış, Amazon Türkiye’de dünyanın birçok bölgesinde hizmet vermektedir. Son günlerde Amazon yatırımlarını artırmış ve ilk defa bir Türk şirketi olan Pirahas ile teknolojik partnerlik anlaşması yapmıştır. Aynı zamanda Türkiye üzerinde yapılan satışlar için gümrük ve katma değer vergileri alınmakta olup herhangi bir hukuki sorumluluğunuz bulunmamaktadır. Amazon’un kullanım ve satış şartlarını buradan okuyabilirsiniz.


Gözünle görmediğine inanabilirsin 

Bu anlayışı günümüz teknolojik şartlarında hala benimseyen az kişi olsa da böyle düşünen bir kısım satıcı adayı mevcut. Ancak bu da tamamen yanlış bir düşünce. Amazon milyonlar satıcı ve kullanıcı deneyimi ile ürünleri memnuniyet ve kalite standartları ile filtreliyor. Kalitesiz ve kullanıma uygun olmayan ürünler bu rekabetin içinde kaybolup gitmeye mahkumlardır. Pandemi süreci ile birlikte bireyler artık zorunluluklar ile birlikte daha çok bir şekilde çevrimiçi alışverişi tercih etmeye başladı. Bununla ilgili yapılan araştırmalarda ortaya çıkan iki farklı veri ise bu artışın seviyesini açıklar nitelikte. Nielsen ve Rakuten Intelligence’ın verilerine göre, 12-18 Nisan haftasında, ABD’de paketlenmiş tüketim ürünlerinin online satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre %56 arttı.  BKM verilerine göre, salgın döneminde Türkiye’deki 5 milyon kart, internetten alışveriş için ilk kez kullanıldı.

E-Ticaret hizmetleri sizlere büyük bir fırsat sunuyor. Doğru bir iş planı ile kendi çevrimiçi işletmenizi kurup gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Gelirin miktarı ve devamlılığı sizin ellerinizde. Kaçınmanız gereken yanlış düşünceleri sizinle paylaştım ve daha önce söylediğim gibi rekabet her geçen gün büyüyor zaman kaybetme sende bu rekabete dahil ol.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)