Bir E-Ticaret işletmesinin dikkat etmesi gereken en önemli husus mutlaka ki Lojistik süreci yani kargo sürecidir. Müşteriler beklemeyi sevmez. Bunun basit bir açıklaması var, geleneksel yol ile alışveriş yapan bir müşteri ürünü gözü ile görür, eğer bu bir kıyafet ise üstünde dener, fiyatını orada öder ve faturasını alır ve en nihayetinde elinde ürünü ile evine döner. Ancak e-ticaret modelinde ise bunun için belirli süreler beklemesi gerekmektedir. Bekleme süresi arttıkça özellikle vaat edilen süreyi aşınca müşteri tedirgin olur ve sizin işletmenize karşı bir güvensizlik hissedebilir. Bu sebeple lojistik sürecinin ne olduğunu nasıl çalıştığını çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Sizler için ek olarak dropshipping modelinde kargo sürecini kolaylaştıracak tavsiyeler hazırladık. Bu tavsiyeler sizin için hayat kurtarıcı bir özellik taşıyabilir.

amazonda satış yapmak, stoksuz satış, stoksuz E-ticaret, stok olmadan online satış, tedarik, sermayesiz satış,  selling products on amazon, E-commerce without keeping stock, online sales without keeping stock, dropshipping suppliers, supplier, wholesale products,

E-ticaret Lojistiği Nedir?

E-ticaret lojistiği, envanter yönetimi ve çevrimiçi siparişlerin toplanması, paketlenmesi ve nakliyesi dahil olmak üzere bir çevrimiçi mağaza veya pazar için envanterin depolanması ve gönderilmesiyle ilgili süreçleri ifade eder. E-ticaret lojistiği, envanterin üreticiden taşınmasıyla başlar ve müşterinin varış noktasına ulaşana kadar sürer. Bu bileşenlerin her biri kendi başına bir karmaşıklık dünyasıdır ve hepsinin birlikte sorunsuz çalışmasını sağlamak küçük bir iş değildir


E-ticaret lojistiğinin geleneksel lojistikten farkı nedir?

Geleneksel lojistik süreçleri ile E-ticaret lojistiğinin birbirinden ayıran en temel fark müşterinin ürüne ulaştığı konumdur. Geleneksel lojistikte amacı ürünü mağazaya ve vitrine taşımaktır. Burada tüm ürünler müşterinin ilgisine sunulur ve müşteri ürüne mağazadan alması gerekmektedir. Ancak E-ticarette mağazanız vitrini çevrimiçi haldedir. Bu sebeple müşteri ürünü inceler ve sipariş ederse artık onun yapması gereken hiçbir şey yoktur. E-ticaret lojistiğinin sistemi ile kapısına kadar ürünün gelmesini beklemektedir. E-ticaret tüm envanter ve kargo sürecini yönetmeli ve gerekirse iadeleri kabul etmeli ve idare etmelidir.

E-Ticaret Lojistiği Nasıl Çalışır?

E-ticaret lojistiğinin iki temel çalışma prensibi vardır. Bunları ileri yön ve ters yön olarak tanımlayabiliriz. İleri yön, ürünlerin müşteriye dağıtımı ve teslimi olarak tanımlanırken; ters yön, kusurlu, hasarlı ya da yanlış gönderilen ürünlerin geri alınması ya da değiştirilmesidir. İleri yönde lojistik hareketinin çalışması için çevrimiçi mağazanızdan bir ürün için sipariş alınmasıyla başlar. Müşterinin bu siparişi için bir ödeme seçeneği sunmanız gerekmektedir. Envanter hazırlığını yapıp ürünü paketledikten sonra ise yapmanız gereken belki en önemli detaylardan biri fatura hazırlamaktır. Siparişin sahibi olan müşteriye ulaştırılması için paketlenen ürün faturası ile birlikte kargo şirketine teslim edilir. İleri yön e-ticaret lojistiği basit bir anlatım ile bu şekilde işlemektedir. Sevk anından bir gönderinin teslimine kadar, bir gönderinin tam yerini SMS veya e-posta bildirimlerini takip ederek ilgili alıcıya bildirmek satıcının sorumluluğundadır.

En iyi çabalara rağmen, yanlış veya hasarlı sevkiyat olasılıkları göz ardı edilemez. Bu tür durumlarda verimli bir tersine lojistik şarttır. Bu kusurlu veya hasarlı malzemelerin geri alınması ve makul bir süre içinde müşteriyi memnun edecek uygun bir sipariş ile değiştirilmesi lojistiğin sorumluluğundadır. Sorunsuz bir değişim veya değiştirme süreci, alıcı ile bir e-ticaret şirketi arasında güven oluşturmada uzun bir yol kat eder.

Dropshipping’de Lojistik Süreci

Amazon dropshipping için kargo süreci en büyük dezavantaj olarak gözükmektedir. Üretici ile tüketici arasında tedarikçi olduğunuz bu e-ticaret modelinde sipariş takibi, iade süreci ve müşteri memnuniyeti ile alakalı problem olduğu düşünülmektedir. Bu problemlerin olduğunu belirten ya da tecrübelerini aktaran satıcıların büyük bir çoğunluğu iyi bir organizasyon şemasına sahip değildir. Kargo süreci dropshipping modelinde kolay değildir ancak iyi bir organizasyon şeması ile bu süreci daha kolay bir hale getirebilirsiniz. 

 Unutmayın ki dropshipping modelinde müşterinin sadece sizinle iletişin kurabilir, kargo sürecinde oluşabilecek problemlerde üretici ve tüketici arasında harika bir iletişim ağı kurmanız gerekmektedir. Aynı zamanda Pirahas ücretsiz depo hizmeti ile yaşayacağınız iade ve daha hızlı kargo taleplerini karşılamak için bu depo hizmetini kullanabilir ve müşteri hizmetini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

 

amazonda satış yapmak, stoksuz satış, stoksuz E-ticaret, stok olmadan online satış, tedarik, sermayesiz satış,  selling products on amazon, E-commerce without keeping stock, online sales without keeping stock, dropshipping suppliers, supplier, wholesale products,

Kargo süresini belirgin yapın.

E-ticaret gönderimi için gerçekçi beklentiler belirlemek, daha sonra baş ağrılarından kurtulacaktır. Uzun olsalar bile teslimat süreleri konusunda utangaç olmayın. Tedarikçinizin size bir ürünü teslim etmenin 20-40 gün süreceğini söylediğini varsayalım. Ürünü üç hafta içinde teslim edileceğini belirtmek birkaç satış daha artırabilir, ancak aynı zamanda geri ödeme isteyen kişilerden gelen kutunuza daha fazla e-posta gönderecektir. Web sitenizde, ödeme sayfasından ve alt bilgiden bağlantı verebileceğiniz bir “gönderim ayrıntıları” sayfası olması iyi bir fikir olabilir. Ne kadar şeffaf olursa o kadar iyidir.

Elbette, gönderim bilgilerinin mağazanıza hakim olmasını istemezsiniz. Ve insanlara nakliyenin bir aydan uzun sürebileceğini hatırlatmak iyi değil. Ancak şeffaf olmak şikayetleri ve geri ödeme taleplerini etkisiz hale getirecektir. Ürünün teslimat aralığını çok uzun tutmamak yine sizin faydanıza olacaktır, “7-35 gün” yerine “14-35  ya da 20-35 gün” daha mantıklı olacaktır. Bu kadar uzun bir aralık vermeniz müşterinin size karşı güven algısının düşmesine sebep olacaktır.

Üreticiniz ile hızlı ve kolay iletişim kurmalısınız 

Tüm stoksuz satış tedarikçileri kusursuz bir iletişime sahip olmasalar da normalde onlarla iletişime geçerseniz cevap verirler. Tedarikçilerle iletişime geçmek size yanıt verme ve güvenilirliklerini kişisel olarak değerlendirme şansı verir. Müşteri bir problemle karşılaştığında bu sorunun çözümü için cevap verme süreniz bir günü asla geçmemelidir. Sorun yüksek ihtimal ile üretim süreci ya da tedarik süreci ile alakalı olduğu için üretici mağaza ile kolay ve hızlı bir şekilde iletişime geçmeniz gerekmektedir. Yaşadığı problem ile ilgili olarak hızlı bir şekilde bir cevap alabilen kullanıcı sizin mağazanız hakkında olumlu bir düşünceye sahip olacaktır.

amazonda satış yapmak, stoksuz satış, stoksuz E-ticaret, stok olmadan online satış, tedarik, sermayesiz satış,  selling products on amazon, E-commerce without keeping stock, online sales without keeping stock, dropshipping suppliers, supplier, wholesale products,


Yavaş gönderim sürelerini bir pazarlama aracına dönüştürün

Bunu söylemek yapmaktan daha kolay. Bununla birlikte, nakliye süreleri konusunda şeffaf ve netseniz, uzun gönderim süreleri ile biraz eğlenebilirsiniz ve müşterilerimizde pozitif bir enerji oluşturabilirsiniz. Örneğin, yoga nişindeyseniz ve ürününüzün gelmesi birkaç hafta sürebilirse, kullanıcılara yoganın sabrı güçlendirmenin iyi bir yolu olduğunu hatırlatın. Kazak satıyorsanız, müşterilere kazağın onlara ulaştığında havanın hala soğuk olduğundan emin olun. Tedarik süreçlerini belirten bir e-mail organizasyonu oluşturabilirsiniz. Yavaş işleyen süreçlerde hem müşterinizi bilgilendirirken hem de onların yüzlerinde bir gülümseme oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus ise belirtilen sürenin aşıldığı zamanlarda bu komik hava size zarar verebilir.

Ücretsiz gönderim fırsatları sunun

İnsanlar özgürce istedikleri ürünleri seçebilirler. Elbette, bir gün içinde bir Amazon siparişinin gelmesi güzel. Ancak, müşterilerin zaman bilincinden çok maliyet bilincine sahip oldukları kanıtlanmış bir Amazon deneyimidir: Kullanıcılar, ürün ucuzsa uzun teslimat sürelerini önemsememe eğilimindedirler. Ürünün kendisi için biraz daha fazla ücret alın ve ardından dünyaya ücretsiz gönderiminden bahsedin. “ÜCRETSİZ KARGO” hakkında yüksek sesle belirtin ve kullanıcı beklentileri anında etkileyecektir. İnsanlar daha yavaş bir teslimat süresini tahmin edecek ve kabul edecek. Bu durumda onlara ücretsiz olarak bir hizmet sunduğunuz için sizi daha çok sevecekler ve favorileri arasına ekleyebilirler.

Müşterilerin telefon numaralarını alın

E-mail yolu ile bilgilendirme yapmak daha kolay ve masrafsız gözükebilir ancak en hızlı etkileşim alma yolu her zaman telefonlardır. Alışveriş yapanlar her zaman telefon numaralarını vermeye istekli değildir. Tamam, telefon numaralarını vermeye asla hevesli değiller. Ancak müşterilerden telefon numaralarını bırakmalarını istemek kargoda yardımcı olabilir. Teslimat şirketleri genellikle SMS bildirimleri veya çağrı gönderir. Müşterilerin bilgilerini aldığınızda bir alan olarak telefon numarasının dahil edilmesi, bir teslimatın kaçırılma olasılığını azaltır. 

Amazon’da dropshipping modeli ile e-ticaret yaparken kargo en dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Müşterinin nihai amacı aldığı ürünü planladığı gibi kullanmaktır. Doğru ürünü belirtilen zamanda müşteriye teslim etmek başarının anahtarlarından biridir. Burada güvendiğiniz üreticiler ile çalışmak ve işleyen bir organizasyon şeması kurmak sizi bu başarıya götürecek yoldur. En büyük dezavantaj gibi gözükmekte olan bu süreci siz doğru yöneterek bir avantaja çevirebilirsiniz.

internetten para kazanmak, amazondan para kazanmak, amazonda satış yapmak, stoksuz satış, stoksuz E-ticaret, stok olmadan online satış, tedarik, sermayesiz satış, pazaryeri site,make money online, making money on amazon, selling on amazon, dropshipping, E-commerce without stock, online sales without stock, supply chain, capitalless sales, marketplace site,


Ancak Amazon dropshipping yapmak için iyi bir ürün araştırması yapmanız gerekmektedir. Hangi ürünü hangi pazarda satacaksınız, o pazarda aynı üründen satılan kaç ürün var ve fiyatları nelerdir, bunların hepsinin araştırılması gerçekten çok zor gözüküyor değil mi? Bunun için endişelenmenize gerek yok çünkü pirahas tüm bunları sizin için yapıyor ve ek olarak sizlere hayatınız boyunca kullanabileceğiniz ücretsiz bir dropshipping eğitim seti vaat ediyor. Pirahas’a ücretsiz kayıt olun ve bu rekabetçi piyasada hemen bir adım öne geçin. 

 


Eğer E-ticarette lojistik süreci ile alakalı aklınızdaki soruların cevabını bulduysanız sizin bütün ürün arama işlerinizi kolaylaştıracak Pirahas yazılımını kullanmayı öneriyoruz. Pirahas, ürünleri bulmanıza, Amazon mağazanıza eklemenize ve doğrudan müşterilerinize göndermenize olanak tanır. Envanter yok, risk yok. Dropshipping ile hemen başlayalım!

e-ticaret yazılımı, dropshipping ile e-ticaret
0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)