Dünyanın en büyük e-ticaret markası ve teknoloji şirketi Amazon’un, pandemi süreciyle ile birlikte kullanıcı sayısı bir hayli artmış durumda. Bununla birlikte Amazon’dan satış yaparak gelir elde etmek isteyenlerin sayısı da bir o kadar artmaktadır. Amazon’dan satış yapmak isteyenlerin aklına ilk gelen yollardan biri ise Dropshipping.               

Peki dropshipping için ne kadar paranız olmalıdır? Bu sorunun cevabı kesinlikle başkasına ait olamaz, bu soruyu kendiniz cevaplamanız gerekmektedir. Sizin ekonomik şartlarınızı ve Amazon’un sunduğu şartları inceleyerek bir yatırım planı çıkarmalısınız. 

Bulunduğun ülkeye göre alabileceğiniz profesyonel destekleri incelemeli ve risk düzeyini belirlemelisiniz. Bu risk düzeyini en aza indirmek için güvenilir olduğunu inandığınız kaynakları ve ürünleri kullanmalısınız. Örneğin; Amazon’un Türkiye’deki ilk teknoloji partneri olan Pirahas sizlere tam otomatik bir ürün araştırma çözümü sunuyor. Şimdi yatırımınızı belirleyen etkenleri inceleyelim.


Dropshipping ücretsiz değildir

Dropshipping yaparak gelir elde etmeyi planlıyorsanız ve bu yöntem için hiç yatırımınızın olmaması gerektiğini düşünüyorsanız, tamamen yanılıyorsunuz. Örneğin; Amazon’u bir dropshipping aracı olarak kullanmanın kurallarından biri, satıcıların üçüncü taraf bir şirketten ürün satın almalarına ve daha sonra Amazon üzerinden satış yapmalarına izin vermemesidir. Bu sebeple tüm ürünler, kayıt satıcısı olarak listelenen şirketinizle birlikte gönderilmeli ve şirketinizin adı olmalıdır.

amazonda satış yapmak, amazonda ürün satmak, amazonda mağaza açmak, amazon fba, amazon satış politikaları, selling products on amazon, opening a store in amazon, amazon fba, amazon sales policies, how to sell something on amazon, sell stuff on amazon,

Bu, Amazon üzerinden dropship için ücretlerini ödemek zorunda olduğunuz anlamına gelir. Bu ücretler, hangi ürünü sattığınıza ve ne kadar ödediğinize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bunun için iki farklı plan vardır: Bireysel Plan ve Profesyonel Plan. Bireysel plan kapsamında, satılan ürün başına 0,99 cent artı ücret talep edilir. Profesyonel planda ise, aylık 39.99 dolardır ve satış hacminden bağımsız olarak ücretlendirilir. Her ay 40’tan az ürün satmayı planlıyorsanız aylık plandan daha ucuzdur.


Dropshipping yaparak hangi üründen ne kadar satmayı planlıyorsunuz?

Bu soru işletmeniz ve ilk yatırım ücretiniz için çok önemlidir. İki planda, herhangi bir ürünü satmadan önce ödemeniz gereken ilk ücretleri tanımlar. Gerçek ürün maliyeti, satacağınız ürünün ne olduğuna ve miktarına göre değişir. Amazon, hizmetlerin kullanım maliyetinin ne olduğunu size gösteren bir maliyet hesaplama uygulamasına sahiptir. 

Ürün ağırlığı ve boyutu, Amazon’un ürünlerinizin paketlemesi, depolaması ve göndermesi için ‘Amazon tarafından Gerçekleştirme’ ücreti ve tavsiye ücreti gibi dikkate alınması gereken birçok faktör vardır.


dropsipping, e-ticaret, dropshipping software, dropspipping yazılımı, dropshippin uygulaması, amazon fba, amazon dropshipping, pasif gelir, passive income,


Şartlarınızı ve risklerinizi doğru belirleyin

E-ticaret ile küçük bir işletme kurup para kazanmayı hedefliyorsanız kendi şartlarınızı objektif bir şekilde belirlemelisiniz. Sistemin size getirdiği maliyetleri doğru hesaplamalı ve ilk yatırımınızı ona göre belirlemelisiniz. İlk yatırım sizin amaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Büyük bir rekabet olduğunu hiçbir zaman unutmayın ve kendinizi bu rekabete hazırlayın. Bütçe planlamanızı ve stratejilerinizi size en uygun şekilde belirleyin.

Kendinizi risklere hazırlayın, her sistemin olduğu gibi dropshipping sisteminin avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumları vardır. Belli bir risk seviyesinin her zaman var olduğunu kabul edin. Örneğin; seçtiğiniz ürünü hiç görmeden müşteriye göndermiş olacaksınız. Üründe oluşabilecek herhangi bir sorunda habersiz olma riskiniz olacak.  Bir başka problem ise kargo olacaktır. Kargo teslimatını tedarikçi gerçekleştirecektir ancak bir sorun olması durumunda müşterinin iletişime geçeceği kişi siz olacaksınız. 


dropsipping, e-ticaret, dropshipping software, dropspipping yazılımı, dropshippin uygulaması, amazon fba, amazon dropshipping, pasif gelir, passive income,


Bütçenize en uygun iş modelini oluşturun

Maliyetleri, ürünleri ve risklerinizi belirledikten sonra bütçenize en uygun modeli oluşturun. Amazon, işinizi çevrimiçi hale getirecek  dropshipping operasyonu oluşturmak için harika bir platformdur, ancak iş ve satışın temel temellerinin artık geçerli olmadığı anlamına gelmez. Bir dropshipping işi yürütmenin başlangıç ​​ve aylık maliyetleri, seçtiğiniz modele göre değişir. Kendi modelinizi oluşturun ve gelir elde etmeye başlayın.

Bütçenize en uygun iş modelini oluşturduktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri ise kararlı olmak ve kararlı kalabilmektir. Dropshipping yöntemi ile ticaret yaparken amazon size asla bir günde zengin olmayı vaad etmez. Beklemediğiniz kriz durumları oluşabilir ve bu durumlarda kararlı olmaya devam edebilmeniz çevrimiçi mağazanız için önemli bir dönüm noktası olacaktır. Burada kararlı olmaktan kasıt, mevcut durumdan artı ile ya da minimum zarar ile çıkmak ve işletmenin devamlılığını sağlamak, alınan kararlar neticesinde belirlenen stratejinin genel hatları ile uygulanması ile mümkündür. Zira olağanüstü durumlar genellikle bir zihin bulanıklığına yol açar. Böyle durumlarda ise karar vermek ve uygulamak son derece zordur. Ancak, durumun farkında olmak, ciddi avantajlar sağlar. E-ticaret ziyadesiyle sabır ve emek isteyen bir iştir. Fiziksel bir dükkana sahip olmak ne kadar detaylı ise, e ticaretin de kendine has zorlukları vardır. Hedeflerini ve elinde bulunan imkanları doğru olarak değerlendirmeli gerektiğinde risk almaktan çekinmemeli ve kararlı olmalısınız.

Sonuç olarak Dropshipping yapmak için belirli bir giriş sermayesi ya da bariyer yoktur. İlk sermayenizi ve ondan sonra yapacağınızı yatırımlar elinizdeki imkanlar doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Yaptığınız yatırım akabinde kazanacaklarınız tamamen sizin kendi davranış ve stratejileriniz doğru orantılıdır. Önemli olan nokta ne kadar yatırım yapmanız gerektiği değildir. Bundan daha önce belirlenemeniz gereken kriterler; hedefleriniz ve sizin yapmak istediğinizdir.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)