Google, saniyede yüz binden fazla aramanın yapıldığı, yılda ise bu sayının 2 trilyonu aştığı bir numaraları arama motoru. Günümüzde artık Google hayatımızın tam merkezinde. Tabi durum böyle olunca e-ticaret ve dropshipping için de Google önemli bir noktada. Ürün arama trafiğin %35’ini Google oluşturuyor. Bu durumda Google Reklamlarının nasıl kullanılacağını bilmek bir e-ticaret satıcısı için olmazsa olmazdır. Google Reklamların nasıl kullanılacağını bilmek kadar önemli olan bir diğer şey ise, nasıl verimli kullanılacağını bilmektir. Hatalı yöntemler ve yanlış yönlendirmeler birçok satıcı reklamlara onlarca para harcarken bütçelerini heba etmektedirler. Bunun önüne geçmek aslında çok basittir. Ne yaptığını, neden yaptığını ve nasıl yapman gerektiğini bildiğiniz takdirde Google reklamlarından maksimum verimi alabilirsiniz. Bizde bu yazımızda Google Reklamları hakkında sizlere detaylı bir yazı hazırladık. Google reklamları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmadan önce e-ticaret hakkında soru işaretleriniz olabilir. Bunun için “E-ticaret satışlarınızı nasıl artırırsınız?” isimli blog yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

reklam vermek, hedef kitle, farkındalık, facebook ads, dropshipping, advertise, target group, awareness, facebook ads, dropshipping,

Google Ads nedir?

Bir şeyin tamamını öğrenmeden önce, o hizmetin nasıl ve ne zaman ortaya çıktığını bilmek önemlidir. Bu hizmetin ortaya çıkma sebebi, yani karşıladığı ihtiyaç sizi temelde çalışma prensibini açıklamaktadır. Peki nedir bu Google Ads. Google Ads, 2000 yılında dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan arama motorlarından olan Google’ın, arama motoru pazarlama hizmeti olarak sunduğu, online reklamcılık hizmeti veren, anahtar kelimeler ve tıklama başı maliyet mantığı üzerinden çalışan ücretli bir çevrimiçi reklamcılık platformudur. Google’a ait birçok platformu kullanan kullanıcılar web sitenize çekmenizi sağlayacak bir hizmettir

Google Ads kullanırken karşılaşacağınız birkaç terim vardır. Bu terimleri anlamak ve bu metriklerin size sundukları ile stratejilerinizi belirmek önemli bir nokta olacaktır. Bu sebeple size bu terimlerin tanımlarını yapma ihtiyacı hissettim;

  • Anahtar Kelime: Adwords‘ün can damarını oluşturun, reklamın konusuna göre belirlenen, yani siteniz veya ürünlerinizle alakalı seçmiş olduğunuz kelime öbekleridir. Bu kelimelerin belirlenmesi için Google AdWords Kelime Aracı’nı (AdWords Keywords Planner) kullanabilirsiniz.
  • Kampanya: Günlük olarak bütçe atayabildiğiniz ve hedeflemeler yaptığınız alandır. Google Adwords’e de ihtiyaca göre kullanılabilecek 5 farklı kampanya türü bulunmaktadır. Kampanya türleri hakkında bu adresten bilgi alabilirsiniz.
  • Reklam Grubu: Kampanyaların alt kümesi olan, anahtar kelime ve reklam metinlerinin gruplanmış halidir.
  • Gösterim Sayısı: Bir reklamın Google‘da aldığı toplam gösterilme sayısıdır.
  • Tıklama Sayısı: Kullanıcıların reklama tıkladıkları toplam sayıyı göstermektedir.
  • Tıklama Oranı: Reklam performansınız ve kalite puanlarınız için en önemli metriklerdendir.

Google ads, targeting, bidding, keyword, budget, digital marketing, online advertising, Google ads, hedefleme, teklif verme, keyword, bütçe, dijital pazarlama, online reklamcılık,

Neden Dropshipping için Google Ads’ü kullanmalıyım?

Bu sorunun basit ve kesin bir açıklaması yok. Google Ads, dışında kullanabileceğiniz birçok reklam platformu bulunmaktadır. Özellikle son zamanlarda Facebook en çok trafik kaynağı olarak görülmektedir. Facebook Reklamları ve diğer reklamlar hakkında bilgi sahibi olmak size avantaj sağlayacaktır. Ancak tek bir Google Ads hesabından, Google Arama, Google Görüntülü Reklam Ağı (GDN), Youtube Reklamları, Google Alışveriş Kampanyaları ve hatta yalnızca kişilerin gelen kutularında görünen Gmail Kampanyalarında yayınlanan reklamlar oluşturabilirsiniz. Google potansiyel müşterilerinizi ulaşabileceğiniz birçok kanal aracılığıyla size reklam fırsatı sunmaktadır. Bu fırsatı kaçırmak, mağazanız için doğru bir hamle olmayacaktır.

Dropshipping İçin Google Ads’e Başlarken

Google Ads’i kullanmaya başlamadan önce, Google Yeniden Pazarlama pikselini ilk olarak kurup web sitenize yüklemeniz çok önemlidir. Ayrıca, Dönüşüm İzleme kurulumuna da sahip olmak isteyeceksiniz.

Google Alışveriş Reklamları

Google Alışveriş Reklamları, stoksuz satış işinde olanlar için mükemmel bir araçtır, çünkü size satışa dönüşecek doğru potansiyel müşterileri verebilir.  Google’ın Google Alışveriş adlı belirli bir kampanya türü vardır. İçinde birçok farklı ürün bulunan bir e-ticaret mağazanız varsa, bu muhtemelen başlamak için en kolay ve en hızlı kampanya türüdür.

Kullanmaya başlamak için önce bir Google Merchant Center hesabı oluşturmanız ve mağazanızdaki tüm öğeler için kategorilere ayrılmış ürün feed’leri oluşturmanız gerekir. Google Alışveriş kampanyalarının güzelliği, Google yalnızca ihtiyaç duyulan verileri (resim ve başlık) doğrudan Merchant Center hesabınızdaki gerçek ürün listesinden çekerken herhangi bir reklam oluşturmanız gerekmemesidir

Google ads, targeting, bidding, keyword, budget, digital marketing, online advertising, Google ads, hedefleme, teklif verme, keyword, bütçe, dijital pazarlama, online reklamcılık,

Markalı Arama Kampanyaları

Yürütmeniz gereken bir başka basit ama çok etkili Google Ads kampanyası türü Markalı Arama Kampanyasıdır. Bu, kelimenin tam anlamıyla kendi Markalı terimlerinize teklif verdiğiniz bir kampanyadır. Şirketinizin / web sitenizin adı ve çeşitleri gibi şeyler. Örneğin mağaza adının “Seramik Evim” olduğunu düşünelim. Temel olarak “El Yapımı Seramik Ürünler” ya da “Organik Mutfak Araçları” gibi kelimelere reklam vermeniz mantıklı ve doğru olan olacaktır.

Zaman içinde oraya ekleyebileceğiniz başka varyasyonlar da vardır, ancak Geniş Eşleme, Sıralı Eşleme ve Tam Eşleme formlarında bulunanlara teklif vererek, markanızın Google’da onu arayan herkes için belirgin bir şekilde gösterildiğinden emin olabilirsiniz.

Rakip Arama Kampanyaları

Rakipleriniz, muhakkak ki bu ürünü satan sadece siz değilsiniz. Eğer öyle ise bu harika olabilir ya da kimsenin sorununu çözmeyen bir ürüne sahip olabilirsiniz, dikkatli olun. Anahtar kelimeler önemlidir, bu yöntem ile verimli trafikler oluşturabilirsiniz. Ancak rakiplerinizin de verimli bir trafik çekmesi muhtemeldir. Öncelikle yapmanız gereken rakiplerinizi ve ön arama anahtar kelimelerini belirlemektir. Daha sonrasında ise yapmanız gereken potansiyel müşterilerinizi rakiplerinizden kendi hattınıza çekmenizdir. Söylemesi kolay yapması ise maharetli bir işlemdir.

Son olarak sizlere, stoksuz satış metodunu kullanarak e-ticaret yapan bireysel satıcıların vazgeçilmez yardımcısı Pirahas Dropshipping Yazılımından bahsetmek istiyorum. Pirahas sadece Dropshipperlar için değil tüm e-ticaret modelleri için benzersiz bir otomasyon sistemi sağlıyor. Pirahas, dropshipping ürünlerini Amazon mağazanıza kolayca aktarmanıza, aralıksız olarak otomatik güncellemenize ve sadece birkaç tıklamayla doğrudan müşterilerinize göndermenize olanak tanır. Çok yakında hizmete sunacağı Repricing yani dinamik fiyatlandırma özelliği ile pirahas uygulamasını kullanan dropshipperlar nokta atışı yapan ürün otomasyonu ile doğru ürünleri bulup hedef pazarda en tercih edilebilir fiyattan satışa sunabilecekler. CRM ve Product Research özellikleri ile e-ticaret yapan tüm satıcılar için nokta atışı özellikleri yardımcı olacak Pirahas aynı zamanda e-ticaret dünyasına katılan yeni satıcılar için ücretsiz olarak dropshipping eğitimi sunmaktadır.

e-ticaret yazılımı, dropshipping ile e-ticaret

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)