Yeni bir girişime atılmak… Belki kendi alanınızda, güvenli alanınızdan çıkıp bambaşka bir sektöre yönelmek… Doğru ürünlerin bulunması ve tedarik edilmesi… Bunların hepsi oldukça zorlu kararlar fakat hayatınızın, iş yaşamınızın gidişatını değiştirecek olan adımlar. İşinizin gidişatından memnun değilsiniz veya kazandığınız yetmiyor ve evden de ayrıca para kazanmak istiyorsunuz. Araştırdınız ve en güvenilir yolun Dropshipping olduğunu buldunuz. Oluşturduğunuz sanal mağazanızda ne satacağına çeşitli bloglar okuyarak ve karşılaştırmalar yaparak karar verdiniz. O halde sıra geldi bu ürünleri nasıl ve nereden tedarik edeceğinize. Ürünlerin tedarik edilmesi en az ürünleri doğru seçmek kadar önemlidir. Netice de tüketiciler para karşılığı sizden hizmet alıyorlar ve karşılıklarını da kaliteli ürün ile almak istiyorlar. Sizinde aynı ürünü tedarik edebileceğiniz onlarca belki yüzlerce farklı firma ve kişi var. Bunları doğru seçmeniz oldukça önemli. Gelin bu tedarik süreçleriyle ilgili merak edilen ve önemli olan noktalara birlikte değinelim.

Ürün Tedariği Nedir?

Öncelikle tedarik ne demektir sözlük anlamına bir bakalım. Tedarik: Gerekli olan makine, alet, aygıt, hammadde, malzeme, parça, yarı-ürün, ürün ve hizmetlerin uygun tedarikçilerden sağlanması amacıyla gerekli olan araştırma, seçme, planlama, stok kontrol, satın alma, nakliye, teslim alma, değerlendirme vb. faaliyetlerin tümüdür. Yani siz bir ticaret veya e ticaret yapacaksanız mutlaka ürün tedarik etmelisiniz. Elinizde ürün olmazsa satacak bir şeyiniz de olmayacaktır. Ürün tedariği yapmanın 4 farklı şekli vardır. Bunlar; kendiniz üretebilirsiniz, imal edebilirsiniz, toptan satın alabilirsiniz ve stoksuz satış yapmak için dropshipping edebilirsiniz. Ürünlerinizi tedarik ederken marka bilinirliği, en iyi ithalatçılar, kaynak stratejisi, küresel ticaret eğilimleri gibi konuları oldukça iyi araştırmalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Ürünleri tedarik ettiğiniz yerler sizin mağaza kalitenizi de, marka bilinirliğinizi de, satışlarınızı da doğrudan etkileyen bir unsurdur. İthal edeceğiniz ürünlerinizin kaynak stratejileri ise ayrı önemli noktadır. Bir ithalatçı ile anlaşırsınız ve onların kaynak stratejileri iyi değilse yarı yolda kalabilirsiniz. Bu sebeple bir tedarikçi ile anlaşmadan önce marka bilinirliği nasıl? Kaynak stratejileri ne boyutta? Küresel ticaret eğilimlerine bakışları nasıl? gibi soruların cevaplarını mutlaka alın. Ve size uygunluğuna bakın.

2020 Yılında İthalat Kategorisine Göre Ürünler Nereden Tedarik Edilir? 

Ürünlerin tedarik süreçleri ticaretin çok önemli bir boyutudur. Bu sebeple doğru tedarikçileri bulmanız çok önemlidir. En iyi ithalatçıları internet bulmak için bir çok uygulama geliştirildi. Ve yine en iyi ithalatçıları bulabilmeniz için çeşitli internet siteleri mevcut. Bunlardan biri Shopify. Shopify bir çok tedarikçi ile farklı yollarla iş ortaklığı kurmuştur. İşletmeniz için hangisinin kaynak stratejisi daha iyi, marka bilinirliği daha yüksek, küresel ticaret eğilimlerinin yönü nasıl rahatlıkla görebileceğiniz bir platform. Burada hesap açabilmeniz için ekstra yasal belgelere ihtiyaç duyulmamaktadır. Sadece pazar araştırması için bile kullanılabilir bir sistem.

En iyi ithalatçıları bulabileceğiniz bir diğer sistem ise Oberlo’dur. Oberlo, sadece bir kaç tıklama ile mağazanıza bir çok tedarikçiden ürün eklemenize olanak sağlar. Kullanımının oldukça basit olmasının yanı sıra; arama aracını kullanarak puanlar, ürünün sipariş edilme sayını ve bu ürünün diğer Shopify mağazalarına aktarılma sayıları gibi bir çok ürün bilgisine de rahatlıkla ulaşım sağlar. Bu şekilde işletmeniz için marka bilinirliği en yüksek olan ithalatçıyı bulmanız oldukça kolaylaşır.

En iyi ithalatçıları bulmanın bir diğer yolu ise; Tedarikçi dizinidir. Tedarikçi dizini, bir veritabanıdır ve aradığınız ürünleri bulmayı kolaylaştıran tedarikçilerden oluşmaktadır. Listelenen tedarikçilerin gerçek toptancılardan olmasını sağlamak için bir tarama süreci vardır ve çoğu dizine erişmek için ücret ödemeniz gerekmektedir.  Worldwide Brands, kendini kanıtlamış bir tedarikçi dizinidir. 10 milyondan fazla ürüne ve binlerce toptancıya sahiptir. SaleHoo’da ise yıllık maliyetler oldukça düşüktür ve bu dizin ile 8.000 den fazla tedarikçiye ulaşabilirsiniz. Doba ise 165 tedarikçi ile entegre olduğu için, doğrudan sipariş vermenizi sağlar. Bu 3 dizinde en tanınmış dizinler arasındadır. Ve en iyi ithalatçıları bulabilmenizi sağlar.

Bu sistemlerin dışında kendiniz online da manuel olarak tedarikçi arayabilirsiniz. Fakat bu sizin zamanınızı çok fazla alacak bir yöntemdir.

Çin’den Ürün Almalı Mıyım?

Bünyelerinde barındırdıkları fabrikalar ve üretim kapasiteleri ile Çin, ‘Dünya’nın fabrikası’ olarak adlandırılmaktadır. Üretilen ürünlerin çoğunluğu yurtdışına ihraç ediliyor ve Çin alışveriş siteleri bu ihracatta büyük rol oynuyor. Hal böyle olunca çin ekonomisi de bu durumdan olumlu yönde etkileniyor. Çin’den ürün tedarik etmenizi bizler çok onaylamıyoruz. Evet, düşük maliyete çok fazla ürün tedarik edebilir mağazanızı zengin ürün skalası anlamında geliştirebilirsiniz. Ancak gelecek ürünlerin kalitelerini sorguladığımızda sonuçlar ne yazık ki alıcıları memnun etmiyor. Memnun olmayan tüketiciler ise ya ürünü geri iade ederek ya da size çok düşük puanlar vererek tepkilerini belli ediyorlar. Bu iki senaryoda da sizin mağazalarınız ne yazık ki olumsuz yönde etkileniyor. Çin’den evet ürün tedarik edilmesini çok tavsiye etmiyoruz. Fakat yine de tedarik etmek isteyen okuyucularımız için bazı bilinen Çin’den tedarik siteleri belirteceğiz ve nelere dikkat etmeniz gerektiğinizi söyleyeceğiz.

Çin’den ürün tedarik etmenin en bilinen yolu Alibaba’dır. Fakat en kötü yani toptan ürün satımı yapılmaktadır ve daha küçük ölçekte sipariş veremezsiniz. Bu sebeple daha az parça ürün tedarik edebileceğiniz sitelere yönlendirmek gerekirse eğer; Aliexpress bu anlamda aranan kan olabilir. Yani Alibaba’nın perakende satış yapan bir versiyonu olarak adlandırabiliriz.Bu platformun ürün yelpazesi oldukça geniş. Alışveriş yapmak oldukça güvenli, dolandırılma olasılığınız çok düşüktür. Diğer bir site Banggood. Bu sitenin en büyük özelliği içerisinde imitasyon ürün bulunmaması. Ve sitenin satıcısı direk Banggood firması. Bu sebeple dolandırılma ihtimaliniz yok. Dhgate sitesi ise fiyatları bakımından Aliexpress’ten daha uygun. Fiyat kıyaslaması yapıldığında Aliexpress yerine tercih edilebilir. Genel olarak güvenilir bir sitedir. Dealextreme ve Lightinthebox isimli sitelerde yine Çin’den alışveriş yapabileceğiniz sitelerdir. Ancak bu sitelerden alışveriş yaparken dikkatli olmalısınız. Dolandırılma olasılığınız diğer bahsettiğimiz sitelere göre oldukça yüksektir.

Tüm sitelerden yapacağınız alışverişlerde kontrolü elden bırakmamak önemlidir. Tedarik etmek istediğiniz ürünlerin mutlaka kullanıcı yorumlarına bakın. Kaç ürün satılıp kaçının iadeye gönderildiğine ve düşük puan oranlarını iyi kıyaslayın. Alacağınız ürünler için size kargo seçenekleri sunacaklar. Ücretsiz olan seçeneklerde kargo takip konusu oldukça yüzeysel oluyor ve güvenliğiniz açısından ücretli kargo seçeceğini seçmenizi ve kargonuzu tüm detayıyla görmenizi öneririz.

En İyi Küresel Tedarikçilerin Artıları Ve Eksileri

Bahsettiğimiz şekillerde bir çok tedarikçi bulabileceksiniz. Bulduğunuz bu tedarikçileri iyi ve kötü yönleri olacaktır. Bunları hangi kriterlere göre değerlendireceğinizi bilmek önemlidir. En iyi tedarikçilerde bulunması gereken özellikleri kısaca anlatmak gerekirse:

Tedarik edeceğiniz ürünü rahatlıkla sipariş verebilmeniz önemlidir. Sadece telefonla sipariş alan bir tedarikçi zaman kaybı oluşturacaktır sizin için. Bu yüzden e posta ile de sipariş alabilmesi artı bir özelliktir. Tedarikçinizin donanımlı ve bilgi sahibi olması tercih edilme sebeplerinden biri olabilir. Sorduğunuz sorulara verimli cevaplar alabiliyorsanız, size yararlı tavsiyeler verebiliyorsa eğer uzman bir görüş alabileceğiniz tedarikçi ile çalışmak her zaman kazandırır. Tek bir çalışanı olan ve o tek çalışan ile her işi yapmaya çalışan tedarikçiler ile çalışmayın. Sizin probleminize yönelik bir personele yönlendirebilen ekipler ile çalışmanız size zamandan tasarruf sağlarken aynı zamanda bir branş alanında uzmanlaşan kişi ile muhattap olmanız sorununuz için daha doğru çözümler sağlar. Tedarikçilerin bulundukları konumlara da önem vermelisiniz. Ülkenin ortasında bulunan ya da büyük şehirlerin yakınında bulunan tedarikçiler her zaman diğer rakiplerinden daha hızlı ve sorunsuz gönderim sağlarlar. Bu sebeple satış yapacağınız ülkeye yakın bir noktadaki tedarikçiyi seçerseniz zamandan kazanmış olursunuz. Tedarikçilerinizden toplu sipariş vermeden önce bir kaç tane test amaçlı sipariş verebilirsiniz. bir kaç sipariş verecek tedarikçiniz hakkında; sipariş sürecini nasıl geçiriyor, ürünlerin gönderim hızı, ürünlerin paketlenme kalitesi, takip bilgilerini ve fatura bilgilerinin tarafınıza ulaştırılma hızı gibi verileri elde edebilirsiniz. Dolayısıyla bu veriler sizin toplu sipariş vermeden önce hangi tedarikçiyle daha sorunsuz çalışabileceğinize dair olan bilgiler içerir.

Tüm bu veriler doğru kişiler ile çalışmanın sizin ithalat yaparken ne kadar dikkatli olmanız gerektiğini gösteriyor aslında. Ticaret nerede yaparsanız yapın zordur. Fakat gereken donanıma sahipseniz eğer kendi işinizin patronu olmakta bir o kadar keyiflidir. Ticareti somut olarak (bir mağaza, butik, cafe, iş yeri, fabrika) yapmadan önce E ticarete yönelebilir bu alanda başarılı olup olmadığınızı, stratejileri bu alana göre doğru yönetme becerinizin yeterli olup olmadığını görebilirsiniz. E ticaret yaparken de stoksuz yapabilmek büyük lükstür. Bizler buna Dropshipping diyoruz. Dropshipping teknoloji çağını yaşadığımız şu dönemin en güzel buluşlarından biri. Eğitimlerinizi tamamladığınız zaman kazancınızı siz belirliyorsunuz. Ve bu kazancınızı sağlamakta yanınıza almanız gereken sadece 3 şey var. Birincisi ‘ Dropshipping Eğitimi’miz. Bu eğitim sizin bu yola daha doğru başlamanızı ve bu yolda güvenle ilerlemenizi sağlayacak. İkincisi ‘Pirahas Dropshipping Yazılımı’mız. Yazılımımız Dropshipping yapan sizlere zamandan kar ettirecek ve siz vaktinizi kendiniz için harcarken, yazılımımız orada sizin için çalışacak ve sizin manuel olarak 24 saate sığdıramayacağınız kontrolleri ve değişecek olan ayarlamaları yapacak. Pirahas yazılımı ile bu yolda ilerlerseniz bu savaşın galip çıkacaklarından biri olursunuz. Diğer üçüncü şey ise; cesaret ve azminiz. Yeni adımlar her zaman cesareti yanında barındırır. İlk adımları atmak ise zordur. Bu yola cesaret ile ilk adımı atacaksınız ve devamında azminiz sizi üst noktalara taşıyacak. Sonrasında ise E ticaret yapan bir iş insanı olmak. Evinizde, tatilde, sinema da bile çalışabilecek bir işiniz olsun istiyorsanız Dropshipping ve Pirahas yazılımı tam size göre.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)