E-ticaret, Covid-19 ile mücadelede umut verici bir sütun olarak göründü, çünkü malların ve hizmetlerin çevrimiçi teslimatını sunarak enfeksiyon oranını azaltmaya yardımcı oldu. Birçok şirket, işletmelerinin doğasını değiştirdi ve tüketiciler çevrimiçi tekliflere yöneldikçe yeni işler yaratmada başarılı oldu. Birçok işletme tanımlarını, tüketici ürünlerine yönelik artan talep nedeniyle, B2B’den (işletmelerden) B2C’ye (işletmelerden tüketiciye) dönüştürdü. Pandemi süreci hali hazırda yavaş yavaş ilerlemekte olan dijital dönüşüm sürecini hızlandırdı.  

Yakın zamanda sosyal medya üzerine yapılan bir araştırmaya göre, genç tüketiciler evde kalırken sosyal mesafeyi korumak ve çevrimiçi alışveriş yapmak için her zamankinden daha fazla motive oluyorlar. Bu trend, yeni giren dijital girişimciler için ideal pazar koşulları ve büyük motivasyon yaratıyor. 

Değişen satın alma alışkanlıklarını ve davranışlarını değiştirme eğilimi dijital girişimciler için bir fırsattır. Durum düzeldiğinde, e-ticaret satışları şu anda olduğundan daha düşük bir büyüme hızında istikrar kazanabilir, ancak müşterilerin değişen davranışları önümüzdeki yıllarda perakende ve ticarete genel bir değişiklik getirecek şekilde harekete geçmiştir.


B2C Marketing Nedir?

 Genel olarak konuşmak gerekirse, B2C işletmesi, şirketler ve bireysel tüketiciler arasındaki ticari işlem ve değişimleri ifade eder. B2C şirketleri, genellikle çevrimiçi bir platform üzerinden, kişisel kullanım için ürün ve hizmetleri doğrudan halka satmaktadır. B2B e-ticaret yaparken, doğrudan firmalara ulaşırsınız. Mağazanızdan alışveriş yapan kişiler doğrudan bir firmaya bağlıdırlar ve bu kişilerle olan ilişki ile iletişiminiz B2C müşterilerine kıyasla daha farklıdır. Bu sebeple de bu iki müşteri tipinin farkını iyi bir şekilde anlamanız gerekir. B2C modelinde satış yaparken tüketicilerin beklentilerini karşılamak, onların ihtiyaçlarını anlamak ve onların bu ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler üretmeniz B2C iş modelin de başarılı olmanızı sağlayacaktır.


Dijital Dönüşüm İçin Gerekli Adımlar

dropshipping, kar ettiren ürünler, e-ticaret, tedarik, kargo, dropshipping, profitable products, e-commerce, procurement, shipping,

1.Web Site

Web sitesi olmazsa olmazdır ve şirketlerin beynidir. Dijital pazarlamayı etkin kullanacaksanız iyi bir web sitesine sahip olmalısınız. Web sitenizin “teknik ve içerik mimarisi” güncel teknolojiye uygun olmalı. Site özellikle Google teknolojisinin dilini iyi anlamalı ve arama ağıyla dost olmalı.Web sitesi mutlaka mobil cihazlarda sorunsuz çalışmalı ve hatta mümkünse uygulama kullanılmalı. 

Eğer web sitesi şirketin beyni ise, blog da “markanın akciğerleridir.” Akciğer, nasıl ki oksijen bir insan bedeninde temel ihtiyaç ise ve tüm organlara yaşam kaynağı oluyorsa, blog ve içerikleri de markanın tüm değerlerini “sektör ve müşterilere” dağıtarak markanın yaşam kaynağına dönüşür. Blog akciğer ise, içeriklerin tümü sektör içinde ihtiyaç olan oksijene bir emsaldir.

2. E-Posta Pazarlama

“E-posta pazarlama” (e-mailing marketing) B2C dijital pazarlamanın hala önemli unsurlarından biri olmaya devam ediyor. Gerek geleneksel kanallardan, gerekse dijital kanallar üzerinden gelen mevcut müşteri ya da potansiyel müşteri verileri hedef pazarlarla iletişim kurma ve ilişki yönetimi için önem taşıyor. Kayıtlı (ve elbette izinli) müşteri e-posta listelerine gönderilecek düzenli e-bültenler özel içerikleri ve bilgileri hedef kitlelerle buluşturarak farkındalığı artırıyor, ilgiyi ayakta tutuyor. E-Bülten, müşteri ilişkileri yönetimi açısından önemli olduğu kadar aynı zamanda kurum içi iletişim açısından da katkı sunar.

Kuşkusuz, e-bülten ve e-posta pazarlama için kullanılan teknik altyapı, veri tabanının güncelliği, gelen bildirimlere ve aksiyonlara hızlı geri bildirimler e-posta pazarlamadan beklenen yararların kalitesini artırır.

3.Yapay Zeka Uygulamaları 

Nesnelerin interneti, veri yönetimi ve yapay zeka uygulamalarıyla birlikte “tedarik, üretim, pazarlama ve satış” süreçleri çok daha fazla otomatikleşecek. Tüketiciye online satış platformları(Amazon, Shopify, EBay) aracılığıyla ulaşan işletmelerin bu platformlar arasındaki rakipleri ile yarışabilmesi için otomasyonlar olmazsa olmazdır. Pirahas’da bu otomasyonlardan biridir. Pirahas, ürünleri bulmanıza, Amazon mağazanıza eklemenize ve doğrudan müşterilerinize göndermenize olanak tanır. Pirahas gibi uygulamalar “geleneksel ekonomiden dijital ekosisteme geçiş” ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaktadır.


4.Sosyal Medya

sosyal medya, e-ticaret, dropshipping, facebook marketplace, e-commerce, social media,

 

Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest gibi sosyal ağlar B2C şirketlerinde çok daha büyük bir önem taşımaktadır. 

 

  • Linkedin

Vizyoner şirketler ve profesyoneller ürün ve hizmetleriyle ilgili Linkedin’den çok fazla yararlanıyorlar. Farkındalıklarını Linkedin üzerinden artırıyor, kurdukları bağlantılar üzerinden hem taleplerine hem de sunduklarına ilişkin potansiyel müşterilerle iletişim ve ilişki fırsatlarını yakalıyorlar. Şirketler, web siteleri ve blogları ile entegre biçimde içeriklerini Linkedin şirket sayfaları ve çalışanların Linkedin profilleri üzerinden hedef kitlelere dağıtıyorlar. Doğru oluşturulmuş bağlantılar üzerinden bu sayede şirketler yeni bir iletişim ve ilişki yönetiminin kapılarını aralayabiliyorlar. Elbette Linkedin’de de ciddi bir fark yaratabilmek için dijital pazarlama stratejinize bağlı özel bir politikanız ve planlamanız olmalı; buna da istikrarlı biçimde bağlı olmalısınız.

 

  • Twitter

Twitter, Linkedin ile birlikte potansiyel hedef kitlelerin takibi açısından da benzersiz platformdur. Hem potansiyel kitleleri, markaları (müşterileri), hem de sektörel bilgi kaynaklarını yakından izlemek için harika fırsatlar sunar.

 

  • Youtube

İçerik pazarlaması açısından video yükselişini sürdürüyor. 2020 yılından itibaren devreye girecek olan 5G teknolojisiyle birlikte videonun yükselişi daha da hızlanacak. Metinler, fotoğraf, grafik ve infografikler, tablolar hala önemli olmakla birlikte video  B2C içerik pazarlamasında daha önemli olmaya başlıyor. İçeriğin hedefine göre farklı sürelerde hazırlanmış videolar müşterilerin (ya da farklı hedef grupların) bilgi edinmesini, farkındalıklarını ve ilgilerini tetikliyor, artırıyor.

5.Dijital Reklam 

B2C şirketler dijital varlıklarını doğru ve etkili biçimde kullansalar da, planlı biçimde “dijital reklamlara” da gereksinim duyarlar. Dijital pazarlama süreçlerinde daha geniş kitlelere, daha hızlı biçimde ulaşabilmek için Google, Youtube, Linkedin, Sosyal Medya gibi dijital kanalların reklam araçlarını kullanmak gerekir. Şirketler organik olarak dijital pazarlama süreçlerinde başarılı çalışmalar yapsalar da dijital ekosistemde artan rekabet sürecinde “dikkat ve farkındalık” düzeylerini tek başına organik süreçlere bırakmaları düşünülemez. Burada temel hedef içerik pazarlamasını, dijital reklamları kullanarak doğru kitleleri hedefleyecek şekilde daha geniş kesime ulaştırmaktır.

Bundan 10 belki de 20 yıl sonra tüm dünya dijital hale gelecek Bunu önceden göremeyen ve geleneksel yollara bağlı kalmakta ısrarcı olan işletmeler kendiliğinden ya dijital bir dönüşün sağlamak zorunda kalacak ya da yok olup gidecekler. Dijital dönüşüm fırsatını önceden yakalamak ve işletmenizi daha karlı bir kurum haline getirmek sizin elinizde. Bunu başarmamak için hiçbir sebebiniz yok. Dönüşüm sizin fikri buluşlarınızdan biri olabilir.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)