Çevrimiçi mağazanız için karı ve satışları en üst düzeye çıkarmak için önemli bir veri bulunmaktadır. Ortalama Sipariş Değeri. İngilizce kısaltması sebebi ile genel anlamda AOV olarak bilinmekte ve yaygın olarak bu şekilde kullanılmaktadır. Peki ne anlama gelmektedir bu AOV’e?

Genel olarak AOV, belirli bir süre boyunca bir tüccar ile yapılan her siparişin ortalama toplamını ölçen bir e-ticaret metriğidir. Aslında AOV, E-ticaret sitelerinin farkında olması gereken en önemli metriklerden biridir; reklam harcaması, mağaza yerleşimi ve ürün fiyatlandırması gibi temel ticari kararların alınmasında önem arz etmektedir. AOV, müşteri başına satış değil, sipariş başına satışları kullanarak belirlenir. Her ne kadar bir müşteri bir satın alma işlemi yapmak için birden fazla kez gelebilse de her sipariş ayrı ayrı AOV’a dahil edilecektir. Hesaplama sistemi çok basittir. AOV = Toplam Gelir / Alınan Sipariş Sayısıdır.

Ortalama Sipariş Değeri bir satıcının kârı ya da kâr marjı anlamına gelmese de bu metrikleri direkt olarak etkilemektedir. Bu sebeple bu yazımızda ortalama sipariş değerinin artırmak için en çok kullanılan yollardan biri olan dropship paketlerinden bahsedeceğiz.

Dropship Paketleri nedir?

 what you are selling, present your bundle, 1 get 2 free, buy 1 get 2, product bundle, how to start selling bundles, dropship bundles, product bundling examples, bundling bags, product bundle, bundle products, how to start selling bundles, dropship bundles, 1 alana 2 bedava, ürün paketi, paket satmaya nasıl başlanır, dropship paketleri, ürün gruplama örnekleri, paketleme torbaları, ürün paketi, ürünleri paketlemek, paket satmaya nasıl başlanır, dropship paketleri,Ürünlerin paketlenmesi kavramı yeni bir şey değil ve perakendeciler bunu onlarca yıldır yapıyor. En basit haliyle, bir paket, müşterinin yalnızca bir ürün satın almaktan daha fazla harcamasını sağlamak için normalde ayrı ayrı satılan 2 veya daha fazla ürünü bir paket anlaşması olarak bir araya getirme eylemidir.

Anlayacağınız üzere temel pazarlama prensibi olan 2 al 1 öde prensibini modern bir şekilde sunumu diyebiliriz. Potansiyel müşterilerinize cazip bir teklif oluşturmak çok önemlidir. Müşteri tek bir ürün almak için sizi ziyaret etmiş olabilir. Müşteriye bu fırsatlara yönlendirmenin bir yolunu bulmalısınız.

Ürün paketlemenin /gruplamanın faydaları nelerdir?

 what you are selling, present your bundle, 1 get 2 free, buy 1 get 2, product bundle, how to start selling bundles, dropship bundles, product bundling examples, bundling bags, product bundle, bundle products, how to start selling bundles, dropship bundles, 1 alana 2 bedava, ürün paketi, paket satmaya nasıl başlanır, dropship paketleri, ürün gruplama örnekleri, paketleme torbaları, ürün paketi, ürünleri paketlemek, paket satmaya nasıl başlanır, dropship paketleri,Ürünleri gruplayarak bir paket oluşturmak, tamamlayıcı ürünleri bir arada paketleyip indirimli bir fiyata veya katma değerle satma eylemidir. Tatillerde çok popüler olan bir taktik olsa da doğru kombinasyonla ürün paketleri tüm yıl boyunca kar elde etmek için kullanılabilir. Temel amaç kâr elde etmek ve dolaylı yoldan ortalama sipariş değerinizi yükseltmektir. 

2020’nin İlk çeyreğinde, çevrimiçi perakendeciler için ortalama sipariş değeri yaklaşık 82,5 $ (USD) idi. Ortalama sipariş değeriniz ürünlerinizin ortalama fiyat noktasına göre değişirken, aktif olarak artırmaya çalışmalısınız.

Diğer faydalarını ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Stoksuz satış mağazanızda ürün paketlerini tanıtmak, potansiyel müşterilerinizin gözünde ürünlerinizin algılanan değerini artırabilir.
  • Mağazanıza daha fazla müşteri çekmenize gerek kalmadan gelirinizi artırabilir.
  • Ürün paketlerinizi sosyal medyada yayınlayarak daha fazla insanı mağazanıza göz atmaya çekebilirsiniz.

 

Dropshipping mağazanızda ürün paketlerini ne zaman sunmalısınız?

İndirim fırsatları oluşturmak için genellikle fırsat günleri ya da belirli özel günler tercih edilebilir. Ancak sizin amacınız temelde kârınızı artırmak, o yüzden dropship paketlerini yıl boyunca devamlı hale getirmelisiniz. Ancak yine de bazı özel anlarda ürün paketleri kullanmak sizin için önemli olacaktır. Yeni bir ürününüz var ve bu ürünün daha bilindik hale gelmesini istiyorsanız; çok satılan bir ürün ile bir paket oluşturabilirsiniz. Yavaş hareket eden ürünleri popüler bir ürünle bir araya getirerek satmak çok kullanılan bir paketleme yöntemidir. Bir paket, iki yararlı şeyi birleştirmek kadar basit olabilir veya ayrıntılı bir hediye sepeti oluşturmak kadar karmaşık olabilir. Ürün paketlemenin çalışmasını sağlamak için, ürün kombinasyonunun müşterilerin hayatlarını kolaylaştırabileceğini veya paketteki ek ürünün yardımıyla istedikleri ürünü daha iyi bir ürüne dönüştürmeye yardımcı olabileceğini unutmayın.

Dropship Paketi Fikirleri

Dropship paketleri oluşturmak için birden çok fikir oluşturabilirsiniz ancak daha önceden birçok kez kullanılmış ve işe yaramış fikirler size yardımcı olacaktır. Dropship paketleri oluşturmaya başlamanın en kolay yolu, onlara aynı üründen daha fazlasını sunmaktır. Biz girişimciler ve pazarlamacılar işleri karmaşıklaştırma eğilimindeyiz, ancak gerçek şu ki, çoğu zaman en büyük etkiye sahip olan basit fikirler ve kavramlardır.

Bununla birlikte, bu fikri uygulamak için mağazanızdaki tüm en çok satan veya popüler ürünlerin hızlı bir listesini yapmanızı öneririm. Ardından, onlara birden fazla ama indirimli bir fiyata vermeyi amaçlayan yeni bir paket teklifi oluşturun. Elbette, aynı ürünü onlara sunmaktan çok çekici dropship paketleri oluşturmanın daha fazla yolu var. Satışları artırmak için ürünleri bir araya getirmenin ikinci ve en açık yolu, birbiriyle ilişkili ürünleri eşleştirmektir. Hamburger ve patates kızartması, tıraş kremalı bir tıraş bıçağı, eşleşen yatak örtüsü veya çarşaflı bir yastık kılıfı düşünün. Sanırım anladınız.

what you are selling, present your bundle, 1 get 2 free, buy 1 get 2, product bundle, how to start selling bundles, dropship bundles, product bundling examples, bundling bags, product bundle, bundle products, how to start selling bundles, dropship bundles, 1 alana 2 bedava, ürün paketi, paket satmaya nasıl başlanır, dropship paketleri, ürün gruplama örnekleri, paketleme torbaları, ürün paketi, ürünleri paketlemek, paket satmaya nasıl başlanır, dropship paketleri,

Daha fazla kâr elde etmenizi sağlayacak harika ürün paketleri oluşturmadan bilmeniz gereken önemli bir nokta daha olduğunu düşünüyorum. O da hediyelik eşyalar. Hediyelik eşyalar ve hediyeler ürün gruplandırmanın en önemli noktalarından biridir. Bu konuda daha fazla bilgiye sahip olmak için “Hediyelik Eşyalar” hakkında yazdığımız bloğu okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Son olarak sizlere, stoksuz satış metodunu kullanarak e-ticaret yapan bireysel satıcıların vazgeçilmez yardımcısı Pirahas Dropshipping Yazılımından bahsetmek istiyorum. Pirahas sadece Dropshipperlar için değil tüm e-ticaret modelleri için benzersiz bir otomasyon sistemi sağlıyor. Pirahas, dropshipping ürünlerini Amazon mağazanıza kolayca aktarmanıza, aralıksız olarak otomatik güncellemenize ve sadece birkaç tıklamayla doğrudan müşterilerinize göndermenize olanak tanır. Çok yakında hizmete sunacağı Repricing yani dinamik fiyatlandırma özelliği ile pirahas uygulamasını kullanan dropshipperlar nokta atışı yapan ürün otomasyonu ile doğru ürünleri bulup hedef pazarda en tercih edilebilir fiyattan satışa sunabilecekler. CRM ve Product Research özellikleri ile e-ticaret yapan tüm satıcılar için nokta atışı özellikleri yardımcı olacak Pirahas aynı zamanda e-ticaret dünyasına katılan yeni satıcılar için ücretsiz olarak dropshipping eğitimi sunmaktadır.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)