black friday, cyber monday, siber pazartesi, kara cuma, efsane cuma, amazon, pasif gelir, e ticaret

Her sene Kasım ayının sonlarına doğru bir kaç gün süren indirim dönemidir Black Friday. Peki adına neden Black Friday deniyor? Kara Cuma, yani ingilizcesi ile Black Friday, aslında ABD polisinin bu güne verdiği bir isim. Daha belirleyici olmak gerekirse, Philadelphia polisinin verdiği bir isim. Peki polisler böyle bir güne neden ‘kara’ gibi olumsuz bir kelimeyi uygun görmüşler? Çünkü yılın en yoğun alışveriş yapılan dönemi ve bu süreçte trafik felç oluyor, polislerin kontrol etmesi gereken noktalar artıyor. Dolayısıyla polisler açısından kabus gibi bir gün diyebiliriz. Hal böyle olunca satıcılar onlar için en yüksek cirolara ulaştıkları, en fazla satışlar yaptıkları ve onlar için altın değerinde olan bu güne böylesine olumsuz bir isim konulması duruma bozulmuş olsalar da bir şey yapamamışlar ve Kasım ayının son haftasına denk gelen bu çılgın indirim dönemi ‘Black Friday’ yani ‘Kara Cuma’ olarak kaldı. bu indirim günleri en başlarda Amerika’da yapılırken sonrasında tüm Dünya’ya hızla yayıldı. Bu yayılmadan Türkiye’deki satıcılarda nasibini aldı ve bu kervana onlarda katıldı. Etkinliğin etkisi, internet yaygınlaştıkça ülkemizde git gide kendisini göstermeye başladı. N11, Hepsi Burada, Trendyol gibi e-ticaret siteleri, Boyner gibi giyim mağazaları ve bir çok teknoloji, oyuncak mağazaları da Efsane Cuma olarak adlandırdıkları Black Friday kervanına katılıyorlar. Modern pazarlama, tüketicinin davranışlarını ve isteklerini inceleyerek kar etme üzerine kuruludur. Hep Black Friday dedik. Peki Cyber Monday nedir? Mavi Pazartesi olarak da bilinen Siber Pazartesi, ABD’ndeki Şükran Günü tatilinden sonraki Pazartesi için kullanılan bir pazarlama terimidir. Black Friday den en büyük farkı ise çevrimiçi alışveriş yapmaya teşvik etmek için oluşturuldu. Yani bu günde indirimler, markaların internet üzerindeki satışları için geçerli oluyor. Günümüzün artık modern teknoloji çağı olduğunu düşünürsek böyle bir gün, yakın zamanda daha fazla değerlenecek gibi duruyor.

black friday, cyber monday, siber pazartesi, kara cuma, efsane cuma, amazon, pasif gelir, e ticaret Black Friday & Cyber Monday 2020 için neden erken hazırlanmalısınız?

Her 2 tüketiciden 1 i alacakları ürünleri, hediyeleri Black Friday gününe erteliyor. Potansiyel müşterilerinin yarısının 2-3 gün içerisinde tüm ihtiyaçlarını alacaklarını düşünürsek eğer ciddi bir yığılma anlamına geliyor. Black Friday, Cyber Monday gibi indirimlerin çılgın gibi olduğu dönemler satıcıların en yüksek cirolara ulaştığı dönemler. Bu sebeple bu tarz günler ekstra hazırlık ve özen istiyor. Bu özeni göstermeyen satıcılar ise umdukları satışları yapamayacaklar, aksine hüsrana uğrayıp zarar bile edebilirler. Satıcılar stoklarının kontrollerini çok sık yapmalılar. Aksi halde ürünler hızlıca tükeneceği için ciddi stok sıkıntısı yaşabilirler. Satıcılar erkenden hazırlıklara başlamalılar. Çünkü 2-3 günde yapılacak olan alışveriş aslında yılın tamamına yayılması gerekecek kadar çok. Ve tahmin edersiniz ki 1 yıla yayarak yapacakları hazırlığı aslında çok çok kısa zamanda bitirmeye çalışacaklar. Son dakika bırakılan hazırlıklar tamamen kumar oynamaya benzer ve başarılı olma olasılıkları çok azdır. Bir sürpriz ile karşılaşmak istemeyen satıcılar her ihtimali ( olumlu-olumsuz) düşünüp ona göre kolları sıvamalılar.

Peki hazırlanmak için neler yapılmalı, nasıl hazırlanılır? birlikte inceleyelim.

Black Friday’e nasıl hazırlanılır?

Daha öncede söylediğimiz gibi Modern pazarlama, tüketicinin davranışlarını ve isteklerini inceleyerek kar etme üzerine kuruludur. Dolayısıyla satıcıların bu döneme hazırlanırken ilk yapmaları gereken şey pazar araştırmasıdır. Hangi ürün ne kadar satılıyor, yüzde 40-50 gibi indirimler uygulandığında bu ürünlere ne kadar kar bırakıyor? bunlar cevapları bulunması gereken ilk sorulardır. black friday, cyber monday, siber pazartesi, kara cuma, efsane cuma, amazon, pasif gelir, e ticaret Bir çok insanın ihtiyaçlarını karşıladığı bugünde Amazon neredeyse Dünya’nın tüm bebeklerine yetecek kadar bebek bezi sattığını belirtmiş. Black Friday satışları normal bir güne göre %700 oranında artış göstermiştir. Oranın büyüklüğü aslında ne kadar fazla hazırlık yapması gerektiğini gösteriyor satıcıların. Eğer bir satıcıysanız ve Black Friday gibi bir indirim gününe katılacaksanız mutlaka stoklarınızın fazla olması gerekiyor. Ne kadar fazla ürününüz varsa o kadar fazla satış yapabilirsiniz ve karınızı katlayabilirsiniz. İnternet üzerinden yapacağınız satışlarda doğru reklamlar vermelisiniz. Doğru reklamlar sizi gerçek müşterilerinize ulaştırır ve verdiğiniz reklamların karşılığını ürün satarak veya tıklanarak alırsınız. Yine internet üzerinden yapılacak olan satışlarda arka planda da sağlam bir ekip oluşturmalısınız. Satın alınmalar gibi ürünlerin doğru kargolanması ve sağlam ulaştırılması da oldukça önemli. ‘Ben bu günlerde satış yapmak, gelir elde etmek istiyorum, ama elimde ürünüm yok, stoklarım yok. Ne yapabilirim?’ derseniz eğer Dropshipping yapabilirsiniz. Dropshipping size stoksuz satış yapma fırsatı sunan bir e-ticaret sistemidir. Dropshipping ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz ‘Dropshipping Eğitimi’mize bir göz atın. Orada tüm detayları bulacaksınız ve bu döneme en iyi şekilde hazırlanabileceksiniz. Ayrıca yine ‘ben eğitimimi aldım, bu işe başlamak istiyorum.’ derseniz size Dropshipping’i oldukça kolaylaştıracak olan ‘Pirahas Dropshipping Yazılımı’mızı önereceğiz. Hem piyasadaki rakiplerimizden daha uygun fiyata sunuyoruz size bu yazılımı, hem de 7/24 destek hattına sahibiz. Azminize inanıyoruz ve sizi de Dropshipping Dünya’sında görmek istiyoruz. Haydi! Kolları sıvama vakti…

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)