Özel etiket ve beyaz etiket, e-ticarette muhtemelen en sık yanlış kullanılan ve karıştırılan terimlerden ikisidir. Her ikisi de bir satıcı tarafından markalanan ürünleri tanımlar, ancak ikisi arasında her daim karıştırılan ince farklar vardır. Her ikisi de çevrimiçi bir iş kuran perakendeciler için harika seçenekler sunan etiketleme modelleridir. Beyaz etiket ve özel etiket genelde karıştırılan ve birbiri yerine kullanılan terimlerdir. Bu yazımızda, sizlere ikisi arasındaki farkları ve avantajları gözden geçireceğiz. Ancak özel etiket ve beyaz etiket arasındaki farkları detaylı bir şekilde öğrenmeden önce e-ticaret lojistiği hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. E-ticaret lojistiği hakkında yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

white label product, private label product, beyaz etiketli ürün, özel etiketli ürün,

Beyaz etiket nedir?

Beyaz etiketli ürün, birçok perakendeci tarafından satılmak üzere bir üretici tarafından oluşturulan tasarım bir üründür. Her perakendecinin ürünü kendi adı ve markası altında satmasına izin verilir. Beyaz etiketli ürünler ile perakendeci, pazardaki konumu nedeniyle mevcut markasını ekleyerek ürün üzerinden bir prim talep edebilir. Özünde beyaz etiket ürünleri şu şekilde tanımlayabiliriz; Beyaz etiketli ürünler, bir sözleşmeli veya üçüncü taraf üretici tarafından üretilir ve markanızın adı altında satılır.

Özel etiket nedir?

Özel etiketli bir ürün genellikle bir üreticiden temin edilir ve daha sonra özel satış için perakendecinin markası altında satılır. Bu nedenle, perakendeciler kendi benzersiz markalarını geliştirmek için üründe değişiklik yapma olanağına sahiptir. Özel markalı ürünler genellikle ulusal markalardan daha ucuzdur ve doğru pazarlanırlarsa büyük bir kâr getirme potansiyeline sahiptirler. Özel etiketli ürünler ile nişiniz için daha özgün bir ürün yaratabilirsiniz. Özel etiketleme ile ürün, tek bir bayi tarafından özel satış için yaratılır. Herhangi bir ürün için düşünmek gerekirse, özel markalı perakendecinin daha sonra satış gereksinimlerine ve markasına uyacak şekilde onu değiştirme seçeneği olacaktır. Değiştirilmiş ürün, söz konusu perakendeciye özeldir ve logosu, adı ve marka kimliğiyle birlikte eksiksiz olarak gelir.

white label product, private label product, beyaz etiketli ürün, özel etiketli ürün,

Beyaz etiket ile özel etiket arasındaki fark nedir?

Özel etiketleme ve beyaz etiketleme birçok açıdan birbirlerine benzeseler bile, ikisini ayıran kendilerine özgü farklılıklar vardır. Beyaz etiketleme ile, bir üretici tarafından birden çok satıcı için klasik bir ürün oluşturulur. Örneğin, beyaz etiketli bir üretici, 10 farklı perakendeciye klasik bir ürün satacaktır. Beyaz etiketleme işinde, her perakendeci aynı ürünü hiçbir değişiklik yapmadan satmaktadır. Her perakendeci, ürünü kendi markası olarak yeniden markalaştırabilir. Bu pazara girmenin en hızlı yollarından bir tanesidir. Ancak unutmamak gerek ki sizin ile aynı ürünü satan 9 tane daha perakendeci olmaktadır. Bu engeli aşmak için markanızı farklılaştırmak için çok ciddi bir çalışma yapılması gerekmektedir.

Özel etiketlemeli ürün ise, perakendeci için özel olarak tasarlanmıştır. Sadece onun içindir ve tüm ayrıntıları perakendecinin isteklerine göre değişebilmektedir. Söz konusu perakendeciye özeldir ve logosu, adı ve marka kimliğiyle birlikte eksiksiz olarak gelir. Bu, beyaz etiket çözümünden daha fazla zaman alacaktır, ancak nişinize özgü bir ürün yaratmanıza izin verecektir.

Her İki İş Modelinin Avantajları ve Dezavantajları

Her iki model de sizin markanızın daha bilindik olması için kaçınılmaz faydalar sunmaktadır. Şimdi sizler ile her iki modelinde yarattığı avantajları ve dezavantajları değerlendireceğiz.

Beyaz Etiketin Avantajları;

 • Beyaz etiket ürünleri satıyor olmak için herhangi bir konuda uzman olmanıza gerek yoktur.
 • Beyaz etiket ürünleri satıyor olmak için herhangi bir tasarıma, tarife ya da buluşa sahip olmanıza gerek yoktur.
 • Beyaz etiketli ürünler genellikle Özel Etiketten daha ucuzdur.
 • Bu model sayesinde daha fazla marka tanınırlığı elde edebilirsiniz.

Beyaz Etiketin Dezavantajları;

 • Bir üretici tarafından üretilen mevcut bir ürünü seçiyor ancak ürünün paketleme, kargolama gibi herhangi bir bileşenini kontrol edemiyor veya belirtmiyorsunuz. Bu detaylar tamamında üretici tarafında belirleniyor.

Özel Etiketin Avantajları;

 • Ürünün belirli bir üretici tarafından üretilmesine rağmen ürünün tüm parçalarını siz kontrol edebilirsiniz.
 • Ürün, tamamen size özgü ve benzersiz olarak pazara sunulacaktır.
 • Ambalajı tamamen sizin kontrolünüz altındadır.
 • Bu model sayesinde daha fazla marka tanınırlığı elde edebilirsiniz.

Özel Etiketin Dezavantajları;

 • Özel etiket ürünleri satıyor olmak için kendi ürün fikrinizin olması gerekmektedir.
 • Özel etiket ürünleri satıyor olmak için Ar-Ge maliyetlerinde artışı göz önünde bulundurmalısınız.
 • Pazara giriş süreniz ve markanızın bilindik hale gelmesi süresi uzaması daha ihtimaldir.
 • Özel etiket ürünleri genellikle beyaz etiketten daha pahalıdır.

white label product, private label product, beyaz etiketli ürün, özel etiketli ürün,

Hangisinin Size Uygun Olduğuna Nasıl Karar Verebilirsiniz?

E-ticarette herhangi bir konuda karar almak gerektiğinde en önemli nokta kendi yeteneklerinizi doğru bilmeniz ve belirlemeniz gerekmektedir. Beyaz etiket ve Özel etiket arasında bir karar vermeniz gerekiyor ise yine kendi yetenekleriniz bağlamında düşünmek zorundasınız. Eğer sizin hali hazırda bir ürün fikriniz ya da tasarımınız mevcut ise Özel etiket için sizin için daha verimli olacaktır. Özellikle ilerleyen zamanlarda bu ürünü kendinizin üretme şansı varsa özel etiket beyaz etikete göre çok daha verimli olacaktır. Ancak pazara daha hızlı giriş yapmak istiyorsanız, araştırma ve geliştirme çalışmaları için yeterli bütçeniz yok ise, herhangi bir ürünün üretim aşamasında uzmanlık yetkinliğiniz yok ise beyaz etiketi seçmek sizin çevrimiçi mağazanız için daha verimli olacaktır.

Amazon hesabı açmanız için gereken tüm bilgileri Pirahas Dropshipping Eğitimi ile öğrenebileceğiniz gibi halihazırda Amazon satıcı hesabınız varsa satışlarınızdan yüzde 15 kar sağlamanız için Pirahas Dropshipping yazılımını kullanabilirsiniz. Kullanacağınız Pirahas web-app sayesinde dropshipping yapmak için ürün araması gerçekleştirebilir, mağazaya toplu ürün yükleme yapabilir, günlük fiyat ve stok kontrolü yapabilirsiniz. Pirahas Dropshipping Yazılımı paketleri ve fiyatları hakkında bilgi almak için tıklayın.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)