Çevreci bir anlayış ile baktığımızda önce yerel olarak alışveriş yapmak karbon emisyonlarını ve ambalaj atıklarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ancak dünya olarak geçirdiğimiz bu pandemi sürecinde fiziksel teması azaltmamız ve toplum sağlığını korumaya dikkat etmemiz gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) “COVID-19’a neden olan virüsü taşınmış, seyahat edilmiş ve farklı koşullara ve sıcaklıklara maruz kalmış bir ambalajdan yakalama riskinin düşük olduğunu” belirtmektedir. Toplum sağlığını korumak için çevrimiçi alışverişe yönelmek en doğrusudur. Bu noktada Amazon gezegenimizin sağlığı için de önlemleri alarak çevreci bir satıcı olmayı mümkün kılıyor.

 

sıfır atık, zero waste, yeşil enerji, climate change, küresel ısınma, iklim değişikliği,

 

Amazon, müşterileri ve gezegenimiz için sürdürülebilir bir iş kurmayı taahhüt ediyor. 2019’da Amazon, Paris Anlaşmasından 10 yıl önce 2040 yılına kadar işimizde net sıfır karbon olma taahhüdü olan Climate Pledge’i kurdu. Climate Pledge 19 Eylül 2019’da Amazon ve Global Optimism tarafından kuruldu ve Washington DC’de duyuruldu. Üreticileri ve satıcıları 2040 yılına kadar, 2050’de Paris Anlaşması hedefinden on yıl önce, işleri boyunca net sıfır karbon olmaya çağırıyor. 

 

Climate Pledge nedir?

sıfır atık, zero waste, yeşil enerji, climate change, küresel ısınma, iklim değişikliği,

 

Küresel kirlilik böyle devam ederse okyanuslar tahmin edilenden %40 daha hızlı eriyecek. Orman yangınların sadece bundan 5 yıl öncesine kadar 3,5 kat daha uzun sürüyor ve 6 kat daha fazla alanı tahrip ediyor olacak. 2100 yılına gelindiğinde dünya üzerinde verimli toprak kalmayacak ve Antarktika buz tabakaları tahmin edilenden% 70 daha hızlı eriyecek. Amazon bu duruma bir demek için Paris Antlaşmasının ışığında Climate Pledge’i kurdu. 

Bu anlaşmayı imzalayan şirketler sera gazı emisyonlarını düzenli olarak ölçmeyi ve rapor etmeyi kabul ediyor. Şirketler; verimlilik artışı, yenilenebilir enerji, malzeme azaltımı ve diğer karbon emisyonu eleme stratejileri dahil olmak üzere gerçek iş değişikliği ve yenilikler yoluyla Paris Anlaşması uyarınca karbondan arındırma stratejileri uygulamak zorundadır. İmzacı Şirketler, 2040 yılına kadar net sıfır yıllık karbon emisyonu elde etmek için kalan emisyonları ilave, ölçülebilir, gerçek, kalıcı ve sosyal açıdan faydalı denklemler ile karbon ayak izini sıfıra indirmek için harekete geçmelidir. Amazon, bu sözleşmeyi imzalamayan ve şartlarına uymayan şirketler ile 2040 yılı sonrasında çalışmayı planlanmaktadır. 

 

Geleceğimiz için yapılması gerekenler nelerdir?

 

Amazon ilk aşamada 2020 yılında Karbon emisyonlarını azaltan ve doğal dünyayı korumaya yardımcı olan teknoloji ve hizmetlerin gelişimini desteklemek için 2 milyar dolarlık bir fon oluşturdu. Bu fon ile şirketlerin çevreci teknoloji yatırımları için harcayacak. Ek olarak ise  ağaçlandırma projelerine ve iklim azaltma çözümlerine 100 milyon dolar yatırım yapmış bulunmakta. Dağıtım alanında karbon ayak izini azaltmak amaçlı elektrik dağıtım araçlarının şimdiye kadarki en büyük siparişi olan 100.000 elektrikli dağıtım aracı satın almıştır.

 

sıfır atık, zero waste, yeşil enerji, climate change, küresel ısınma, iklim değişikliği,

 

Amazon 2025 yılına kadar  %100 yenilenebilir enerji sistemlerine geçiş yapmayı planlamaktadır. 2030 yılında ise Amazon üzerinden yapılan satışların %50’sinden fazlasının net sıfır karbon haline getirmeyi planlamaktadır. 2040 yılında ise tüm teknoloji hizmetlerini net sıfır karbon prensibine entegre hale getirmeyi planlamaktadır.

 

Amazon'un yenilenebilir enerjiye yaklaşımı nasıldır?

 

Amazon’un 2025 yılına kadar% 100 yenilenebilir enerji ile operasyonlarımıza güç sağlamak için şirket çapında bir hedefi bulunmamaktadır.  Haziran 2020 itibariyle Amazon’un dünya genelinde 2.900 megawatt’tan fazla üretme ve 7,6 milyon megawatt’tan fazla kapasiteye sahip 91 güneş ve rüzgar projesi var. Bu projeler gerçekleştiğinde ABD’de 680.000’den fazla eve güç sağlayacak enerji anlamına gelmektedir. Operasyonlarımızın enerji verimliliğini artırarak ve dünya çapında faaliyet gösterdiğimiz elektrik şebekelerine yeni yenilenebilir enerji ekleyerek% 100 yenilenebilir enerji taahhüdünü yerine getireceklerini iddia etmektedir. Amazon ve müşterilerine hizmet veren şebekeler üzerindeki temiz enerjiyi artıran planları ve politikaları hızlandırmak için diğer şirketlerle, kamu hizmetleri, politika yapıcılar ve düzenleyicilerle ortaklık kuracaklarını beyan ediyor.

 

sıfır atık, zero waste, yeşil enerji, climate change, küresel ısınma, iklim değişikliği,


Net sıfır karbon nedir?

 

Bir ürünün üretim aşamasından, depolama hizmetlerinenden, sevkiyat aşamasına kadar yani kısaca ürünün üretiminden müşteriye ulaştığı ana kadar olan süreçte Sıfır Karbon emisyonunu sağlama düşüncesine Net Sıfır Karbon denmektedir. Avrupa ve ABD’de Gönderi Sıfır teslimatlarını başlatmak için çalışan Amazon, bunu Hindistan, Japonya ve dünya genelinde faaliyet gösterdiği diğer tüm coğrafyalar başarı ile sağlamak istiyor. 3 temel emisyon kaynağını sıfır indirmek üzere çalışmalar yoğunlaşmıştır. Bunlar; 1. Enerji işletme tesislerinden ve araç şarjından kaynaklanan elektrik emisyonları; 2. Sevkiyatları envanterden müşteriye taşıyan araçlarda fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan egzoz borusu emisyonları; 3. Giden ambalajlarda kullanılan malzemelerin üretilmesinden ve taşınmasından kaynaklanan emisyonlar.

 

Amazon sürdürülebilir taşımacılığı teşvik etmek için ne yapıyor?

 

Amazon CEO’su Jeff Bezos yaptığı açıklamada bu soruya şöyle yanıt veriyor; “Amazon, elektrifikasyon, verimlilik geliştirmeleri ve alternatif dağıtım yöntemlerindeki yenilikler ile ulaşım ağımızı optimize etmeye ve dönüştürmeye kararlıdır. 2019’da Amazon, ABD’li elektrikli araç üreticisi Rivian’dan 100.000 elektrikli dağıtım aracı sipariş etti. Elektrik dağıtım araçlarının şimdiye kadarki en büyük siparişi olan bu sipariş, büyük ve küresel şirketlerin düşük karbonlu bir ekonomiye geçiş yapması gereken yeni teknolojiler icat etmeye ve geliştirmeye başlamak için pazara bir sinyal gönderiyor.

 

En verimli, en ileri araç teknolojilerini benimsemeye çalışırken, mevcut filolarımızdaki verimliliği de en üst düzeye çıkarıyoruz. Ürünlerimizi sunma sürecinde dağıtım ağımızı optimize etmek ve verimliliği artırmak için sürekli çalışıyoruz. Verimliliğimizi artırmak ve emisyonları azaltmak için sürekli olarak dünyanın farklı yerlerinde yeni veya alternatif fikirleri deniyoruz. Ayrıca, taşımacılık endüstrisinde düşük karbonlu taşımacılık gelişiminde iyileştirmeler sağlamak için endüstri ortaklarıyla birlikte çalışıyoruz.”

 

Paris Anlaşması nedir?

 

AB, net sıfır sera gazı emisyonlarına sahip bir ekonomi olan 2050 yılına kadar iklim açısından nötr olmayı hedefliyor. Bu hedef, Avrupa Yeşil Anlaşması’nın kalbinde ve AB’nin Paris Anlaşması uyarınca küresel iklim eylemine olan bağlılığı ile uyumludur.  Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Amazon'da Satış Yaparken Çevreyi Korumak Mümkün

Amazon yaşanabilir bir gelecek için tüm imkanları ile çalışmaktadır. Cennet dünyamızı korumak sizlerin ellerinde satıcı olarak çevreci politikalar izlemek hem kolay hem de Amazon tarafından desteklenmektedir. Sizler için Amazon’un çevreci politikalarını ve gelecekten atacağı adımları sizin için anlattık. Bir Amazon satıcısı olarak satabileceğiniz 10 sıfır atık ürününü buradan bulabilirsiniz.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)