Dropshipping yapmak birçok kişinin denediği ama herkesin istediği verimi alamadığı bir iş modelidir. Bu sistemin cazibesi her sektörün dropshipping iş modelini gerçekleştirebilme hayali olmasıdır. Şirket sahipleri ya da ilk defa e-ticaret yapmayı düşünenler, online satışa yöneldiğinde verilen ilk örnekte Amazon adını görürler.

Amazon, e-ticaret alanında pazarda en çok söz sahibi olan şirkettir. Dolayısıyla e-ticaret alanında birçok şirket bulunmasına rağmen satıcıların en gözde alanı Amazon’da satış yapmak olacaktır. Bunun nedenlerinden biri  Amazon’da mağaza açmak için FBA ve FBM modeli olmasıdır. Ayrıca Amazon satış politikaları gereği satıcı ve alıcıyı koruyan maddelerin olması, kargolama süreçlerinin hızlı olması, dropshippingi yapılacak en güvenli platform olarak öne çıkartıyor.

İsterseniz, tüm ticaret operasyon kısımına sizin sahip olduğunuz FBM sistemini isterseniz de sizin ürünlerinizi Amazon’un yönettiği FBA sistemini kullanabilirsiniz. Sistemleri sizin bütçeniz ya da Amazon’u kullanım nedeniniz doğrultusunda seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.


Amazon Dropshipping / Stoksuz Satış Nasıl Yapılır?

amazonda satış yapmak, amazonda ürün satmak, amazonda mağaza açmak, amazon fba, amazon satış politikaları, selling products on amazon, opening a store in amazon, amazon fba, amazon sales policies, how to sell something on amazon, sell stuff on amazon,

 

Günlük ziyaretçi trafiğini göz önüne aldığınızda Amazon’u şehrin en ünlü caddesinde bir mağaza olarak düşünebilirsiniz. Diğer platformlara oranla satış yüzdesi yüksek olunca tüm ilgiyi buraya kaydırmak hiçte zor olmayacaktır. Ancak bu ziyaretin sebepleri de Amazon firmasının göstermiş olduğu kaliteli hizmet anlayışıdır.

Dropshipping yapmak istediğiniz kanal Amazon ise bazı kriterleri geçmeniz gerekecektir. Dünyanın en çok ziyaretçi alan e-ticaret sitesi olunca üyelikte bir o kadar sıkı denetim altında olmuştur. Bilgilerinizi titizlikle inceleyip buna göre mağaza açmanıza onay veren bir şirket var karşınızda. O yüzden ince eleyip sık dokumanızda fayda var.

Hesabınız aktif olduktan sonra önünüzde çok geniş bir Amazon dünyası başlayacaktır. Amazon’da ürün satmayı düşünenler için birkaç trick vermekte fayda var. Amazon’un kitlesi zamandan tasarruf etmeyi seven insanlardan oluşmaktadır. E-ticaretin geneli içinde aynı şeyi söylesekte Amazon kullanıcısı özellikle kargo konusunda satıcıdan hız bekler. Bunun nedeni Amazon kendi hizmetlerini müşterilerine sunarken zamanında teslim etmeyi bir kriter olarak temin ediyor.

Yaptığı teknolojik yatırımlarla kargo süresini daha aşağıya çekmeyi planlayan Amazon, en son yaptığı adımla Amazon Prime Air sistemini kurarak drone ile aynı gün hatta 30 dk içinde teslimat vadediyor. Bu durumda en yaygın dropshipping yöntemi olan Aliexpress, Alibaba vb. Çin’den tedarikçi bulup 15-30 gün kargo teslimat süreli ürünler bulmak işinizi biraz zorlaştıracaktır.

Tedarikçilerinizi seçerken kargo süresini göz önünde bulundurup ABD’yi tercihlerinizin arasında düşünmek avantaj yaratacaktır. ABD içinde araştırıp bulduğunuz tedarikçi teslimat süresini yarı yarıya düşürecek ve satış oranlarınız daha yüksek olacaktır.

Bir diğer örnekte Amazon’un global kimliğinden yararlanmak olacaktır. Amazon ABD dışında 18 ülkede hizmet vermektedir. Yapacağınız araştırmalar ve kullanacağınız Pirahas Dropshipping yazılımı sonucunda herhangi bir Amazon’da ürünlerini yine Amazon’da satabilirsiniz. Örnek verecek olursak ABD ve Kanada arasında bu sistemi uygulayarak farklı bir drospshhiping yöntemi uygulayabilirsiniz.

Amazon’da dropshipping yaparken önem vermeniz gereken temel unsurlardan biri ürün listelemedir. Satışa sunduğunuz ürünleri listelediğiniz ürün sayfasında, ürünü açıklayacak detaylı bilgilerin olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü kelime aratıldığında verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ürününüz sıçrama yapacak ve ön plana çıkacaktır. Bunun yanı sıra yazıları detaylandırdığınız ürünün en net fotoğraflarını yüklemeniz ürünün görselliğini arttıracak ilgi çekecek bir hale gelecektir.

Amazon’da dropshipping yapmak her e-ticaret yapmak isteyen satıcının hayal ettiği ancak zorlandığı bir alandır. Bu yüzden Amazon tecrübesi olanlardan destek almanızı öneririz.


Amazon Dropshipping / Stoksuz Satış Yapmak İçin Ne Kadarlık Bütçe Gerekir?

Amazon’da dropshipping yapmayı düşünüyorsanız kendinize bir yol belirlemelisiniz. Öncelikle dropshipping sizin öncelik bir iş modeliniz mi olacak yoksa bu yöntem sıradan bir satış modeliniz mi olacak? Bunu belirlemeniz sizin bütçeniz içinde belirleyiciniz olacaktır.

Amazon.com e-ticaretin en büyük satış platformudur. Burada satış yapmak size büyük kazançlar sağlayabilir. Bunun için Amazon’da hesap açmak e-ticaret alanında en iyi işlemlerden biridir. Amazon’da iki şekilde hesap açılabilir. Birinci seçeneke bireysel hesap vardır. Açtığınız bireysel hesapta Amazon sizden üyelik ücreti talep etmez. Ancak diğer hesaplara tanıdığı bazı imkânları da kısıtlar. Eğer satış trafiğiniz çok yoğun değilse ki 40 ürün ve altı satıyorsanız bu hesapta devam edebilirsiniz. Kullanamayacağınız özellikler ise PPC reklamları  ve Amazon’un sunduğu istatistik raporlarıdır. Belirtmekte fayda var Amazon bireysel hesaplarda kayıt ücreti almasa da satılan her ürün için 1 USD komisyon almaktadır.

İkinci seçenek ise Amazon’da profesyonel satış yapmak isteyenler yani yüksek kar amaçlayanlar için profesyonel hesaptır. Amazon bu hesapta iki tane seçenek sunar. Bunlar FBM ve FBA’dir. Kendinize iyi bir gelir hedefliyorsanız zaten açacağınız hesap profesyonel olmak zorundadır.

Profesyonel hesap açtıktan sonra eğer ki tüm ürün operasyon süreçlerini siz yönetmek istiyorsanız FBM ile yola devam etmeniz gerekecektir. Burada yine belirli bir ücret ödemeyeceksiniz ancak Amazon üst sıralara da kendinizi koymakta zorlanacaksınız. Çünkü PPC reklamları ve Buy Box genellikle FBA kullanıcılarına tahsis edildiği için bu imkanlardan mahrum kalacaksınız. Yine bireysel hesaplarda olduğu gibi FBM kullanıcıları da sattıkları üründen  1 USD Amazon’a ödeme yapmaktadır.

FBA yönetimini seçtiğinizde 39 USD ücreti ödediğinizde Amazon size tüm imkanlarını seferber edecektir. Gerek üst sıralarda olmanıza gerekse Buy Box’ı almanıza imkan tanıyacaktır. Tabi 39 USD  FBA hizmetine ödediğiniz tutardır. Burada da yine sattığınız üründen Amazon komisyonunu alacaktır.

İyi düşünüp hesap yapmanız gereken bir nokta kesinlikle ürünlerin boyutları olacaktır. Seçtiğiniz ürünlerin boyutlu ve yer kaplaması demek sizin standart maliyetlerinin üstüne bir tutar ekleyecektir. Çünkü kargo değişkenlik gösterecektir. Bununla birlikte reklam ve promosyon bütçenizi maliyet hesaplarına katarak oluşturmalısınız. Buna göre bir bütçe yaratmanız size satışa başlamadan önce gerçekçi bir bakış açısı oluşturacaktır.


Amazon Dropshipping / Amazon (FBA) Nedir?

amazonda satış yapmak, amazonda ürün satmak, amazonda mağaza açmak, amazon fba, amazon satış politikaları, selling products on amazon, opening a store in amazon, amazon fba, amazon sales policies, how to sell something on amazon, sell stuff on amazon,

 

Amazon sitesinde satış yapmaya başlamak aslında sizin e-ticaret dünyasında ilerlediğiniz hatta burada hatırı sayılır bir birikime sahip olduğunuz anlamına gelebilir. Sitenin nimetleri o kadar büyük ki satış yapacak bir sürü kanal yaratabilirsiniz. Bu sitede para kazanmak hem zahmetli hem de kolay. Eğer Amazon’un çalışma prensiplerini takip edebilirseniz, başarılı bir ticaret hayatınız olacaktır diyebiliriz.

Amazon’un en büyük olmasını sağlayan etkenlerden biri AMAZON FBA NEDİR sorusunun cevabıdır. Yani “ Fullfilment by Amazon” (FBA) sistemi Amazon’un sizin adınıza stokları takip edip bununla da kalmayıp paketleme kargolamayı üstlendiği bir satış seçeneğidir.

Mağazanızı Amazon’da açtınız diyelim. Kendi ürünlerinizi ya da başka tedarikçilerden elde ettiğiniz ürünleri, Amazon kendi depolarının kapılarını açarak burada tutmanızı sağlıyor. Bunu yaparken sizden belirli bir fiyat politikası doğrultusunda işin en başında ödeme talep ediyor. FBA sistemine dahil olduğunuzda Amazon size markasının gücünü sunmuş olacak. Bunu yaparken kendi markasını paketlere yansıtarak müşteriye ürünü ulaştırmış oluyor. Olası bir iade durumunda ya da satışla ilgili bir sıkıntı oluşması durumunda muhatap olarak sizi göstermiyor, Amazon markasıyla karşı tarafla iletişime geçiyor. Sizden istenen sadece Amazon’un kalitesi doğrultusunda istenen nitelikleri sağlamanız. Mesela ürünün kaliteli fotoğrafları, açıklayıcı bilgileri, kısaca ürünü tanıtacak her detayı belirtmeniz gerekiyor. Daha sonrasında arkanıza yaslanıp Amazon’un sizin adınıza satışı gerçekleştirmesini beklemeniz kalıyor.


Amazon'un FBA Sisteminden Faydası Ne?

Reklamın iyisi kötüsü olmaz diye bir klişe vardır. Amazon’da bu klişeden fazlasıyla yararlanıyor. Global markasını en az 1 kere de olsa her müşteriye göstermek istiyor. Size bir sipariş geldiğinde kendi markanızla gönderim yapmanızla Amazon markası adı altında gönderim yapmanız arasında ciddi anlamda bir fark olacaktır.

Amazon markası bir defa girdiği evde marka bilinirliğini sağlamış olup başka bir sipariş öncesinde tercih edilecek bir site olma yolunda avantaj sağlamış olmayı hedeflemektedir. Nitekim Amazon FBA sisteminin temel amacı da budur.

Amazon, FBA sisteminde uyguladığı fiyat politikasında da aşırı pahalılığı tercih etmeyerek hem Amazon sitesi içindeki mağazalara bir hizmet sunmayı hedeflemiş hem de Amazon markasını potansiyel müşterilere sunarak alışveriş hizmetini üst seviyede yaptığı anlayışı göstermektedir. Bu durum 2 miyarı aşkın ziyaretçi sayısına ulaşmış dünyanın en büyük ticaret sitesi olma halini Amazon’a getirmektedir.


Amazon Dropshipping / Ücretsiz Pirahas Dropshipping Kursunu İzleyin

amazonda satış yapmak, amazonda ürün satmak, amazonda mağaza açmak, amazon fba, amazon satış politikaları, selling products on amazon, opening a store in amazon, amazon fba, amazon sales policies, how to sell something on amazon, sell stuff on amazon,

Amazon satış politikaları doğrultusunda dropshipping yapmaya karar vermiş kişilerin satış yapmaya başlamadan önce araştırma yapmış ve bilgili bir konumda olmaları gerekir. Pirahas, Amazon’da dropshipping yapmaya karar vermiş ya da halihazırda yapanlara rehberlik etmesi açısından ücretsiz bir eğitim sunuyor. Eğitimi tamamladıktan sonra Amazon’da çok daha sağlıklı bir hesap yönetimi ile satış yapabilirsiniz. 


Amazon Dropshipping / Amazon Dropshipping Yazılımı ile Satışlarınızı Artırın

e-ticaret yazılımı, dropshipping ile e-ticaret, amazondan satış yapmak, dropshipping ile pasif gelir kazanmak, pasif gelir, aktif gelir

Pirahas, Amazon’da satış yapmak isteyenlere, nereden başlaması gerektiğini anlatan eğitim dışında bir yazılım geliştirdi. Yazılımı kullanan satıcılar, Amazon’da ürün araması, fiyat ve stok kontrolü yaparak mağaza satışlarını arttırır. Kolay ve anlaşılabilir arayüzü sayesinde, gelen siparişleri görebilir, ne kadar kâr ettiğini hesaplayabilir. Hatta Pirahas’ın sunduğu depo hizmeti sayesinde ürünlerinizi kendi deponuzdan çıkış yapar gibi gönderebilir ve kolayca kargolama işlemlerinizi halledebilirsiniz. Bu sayede güvenli bir dropshipping yönetimi yapmış olursunuz. 

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)