Amazon, her yıl milyarlarca trafiğin olduğu milyonlarca müşterinin alışveriş yaptığı en büyük çevrimiçi alışveriş platformudur. Sizlerde Amazon’da yer alan milyonlarca satıcılardan biriyseniz, en çok dikkat ettiğiniz konulardan biri tercih edilen ve güvenilir bir satıcı olmak olmalıdır. Bunun en temel yollarından biri daha çok olumlu yorum almaktır. Amazon’da yorum almak eskiden daha kolay idi. Çünkü müşteriler yorum yaptıkça kuponlar ve indirimler kazanabiliyordu ancak Amazon bunu 2016 yılında kaldırdı. Ancak hala müşterilerinizden geri dönüş alabilmenin farklı yolları bulunmaktadır.

Ürünü daha önceden satın almış bir müşterinin geri bildirimi, potansiyel müşterilerinizin için çok önemli bir ölçüttür. Potansiyel müşterilerin son zamanlarda alışveriş yaparken dikkat ettiği noktalardan biri Amazon Vine Programıdır. Amazon Vine programı 2019 yılına kadar sadece birince dereceden satıcılar için kullanılabilirken, artık üçüncü derece satıcılar tarafından da kullanabilmektedir. Yani ister FBA yapın, ister FBM ya da dropshipping, tüm satıcılar Amazon Vine programından fayda görebilirler. Amazon Vine programının ne olduğunu, artılarını ve eksilerini, nasıl kaydolacağınızı ve Amazon satıcı topluluğunun katılmaya değer olup olmadığını birlikte inceleyelim. Satışlarınızı artırmanın bir başka yolu Buybox hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz. Amazon Buybox algoritması hakkında her şeyi buradan okuyabileceğiniz yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Amazon Vine Programı Nedir?

Amazon Vine Programı, müşterilere dürüst ve tarafsız yorumlar sunmak için Amazon tarafından oluşturulmuş bir ürün inceleme programıdır. Bir ürünü zaten satın almış olan müşterileri inceleme bırakmaya teşvik eden Erken İnceleme Programı’nın aksine Amazon Vine, müşterileri inceleme karşılığında ücretsiz bir ürün almaya davet ediyor. Artık Amazon hiçbir müşterinin Amazon Vine programına girmesine izin vermiyor; “Vine Voices” Amazon’un en güvenilir yorumcularıyla sınırlıdır.

Amazon Vine, Amazon Müşteri Kazanımı, Müşteri Yorumları, Amazon Customer Acquisition, Customer comments, Feedback, Review,Vine Voices, Amazon’un daveti üzerine seçilir ve çeşitli kriterler ile belirlenir. En önemlisi, diğer müşterilerin yorumlarıyla ilgili geri bildirimleridir – özellikle ne kadar yararlı ve doğru olduklarıdır. Yazdıkları inceleme sayısı ve ne kadar yakın zamanda inceledikleri de belirleyici faktörlerdir. Amazon’un algoritması, bunları önceki satın alma işlemlerinin kategorisine göre ürünlerle eşleştirir. Vine incelemeleri gönderi kurallarına tabi olsa da, gözden geçirenlerin görüşleri için ödeme yapılmaz ve olumsuz olsa bile dürüst geri bildirimde bulunmaları teşvik edilir. İnceleyenler olarak puanları, olumsuz incelemelerden etkilenmez ve bu da doğru bilgileri girmeye teşvik eder.

Programa kaydolduktan sonra, Vine Voices’dan biri ürününüzü gözden geçirme talebinde bulunabilir. Ürünü, incelemeleri karşılığında ücretsiz olarak sağlayacaksınız. Amazon Vine incelemeleri genellikle çok kapsamlıdır ve genellikle ürünün resimlerini içermez. Elbette bu, yalnızca olumlu geri bildirimler alacağınızı garanti etmez. Vine Voices, ürününüzde yanlış bir şey bulursa eleştirilerini geri çekmez.

Satıcılar Amazon Vine Programına Nasıl Kaydolabilir?

Amazon, Vine programını 2019’da üçüncü taraf satıcılara açmadan önce, yalnızca birinci taraf satıcılar programı kullanabiliyordu ve çok yüksek kayıt ücreti ödüyorlardı. (genellikle ASIN başına 2.500 ila 7.500 dolar.) Neyse ki, şimdi kaydolmanın hiçbir maliyeti yok. Sadece Vine yorumcularına sağlanan ürünlerin maliyetini karşılamanız gerekecek.

Amazon Vine, Amazon Müşteri Kazanımı, Müşteri Yorumları, Amazon Customer Acquisition, Customer comments, Feedback, Review,

Vine Programı Gereksinimleri

Amazon Vine Programına kayıt olabilmeniz için gerekli birkaç şart şöyledir;

  • Marka tescilli bir satıcı olmalısınız.
  • Her ürünü ücretsiz olarak vermelisiniz.
  • Girişinizde 30’dan az yorum olması gerekir.
  • Ürününüz ‘Yeni’ durumda bir Amazon Lojistik teklifi olmalıdır.
  • Ürününüz “yetişkinlere uygun” bir ürün olmamalıdır.
  • Ürününüz kayıt sırasında zaten piyasaya sürülmüş olmalıdır.
  • Ürününüz için uygun envantere sahip olmalısınız.
  • Girişinizin bir resmi ve bir açıklaması olmalıdır.

Amazon Vine Programının Artıları ve Eksileri

Amazon Vine, Amazon Müşteri Kazanımı, Müşteri Yorumları, Amazon Customer Acquisition, Customer comments, Feedback, Review,Amazon Vine, özellikle bir marka veya ürün yeni başlarken, aksi takdirde zor olabilecek gerçek incelemeler oluşturmak için çalışır. Satıcılar, bu önemli erken incelemeleri almak için ürün piyasaya çıkmadan önce bile incelemecilere numune gönderebilir. Herkes 4 veya 5 yıldızlı ürünler satın almak istiyor ve Vine bilinçli değerlendirmeleriyle bir ürün listesinin ilerlemesini başlatmaya yardımcı olabilir. Amazon’un algoritmaları üst düzey yorumculara daha fazla ağırlık verdiğinden, Vine’a kaydolmak marka bilinirliğini de artırır. Ürünleriniz gibi ürün “uzmanları” ürünlerinizi beğenirse, diğerleri de büyük olasılıkla olacaktır, bu nedenle Amazon onları sıranın daha üst sıralarına çıkarır. Ürününüzün performansı, satış sayısının yanı sıra müşteri geri bildirimleriyle ölçülür. Değerli geri bildirim, ürününüzün tüketici sorguları için en iyi sonuç olma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Şimdi ise satıcılar için artılarını ve eksiklerini detaylı olarak inceleyelim.

Artıları;

Kapsamlı, yüksek kaliteli incelemeler

Vine Voices, Amazon tarafından, diğer Amazon müşterileri tarafından değerlendirilen incelemelerin kalitesi ve yararlılığının bir yansıması olan gözden geçirme sıralaması nedeniyle seçilmektedir. Bu, bıraktıkları incelemelerin ortalama müşteri incelemesine kıyasla iyi düşünülmüş ve ayrıntı odaklı olacağı anlamına gelir.

Daha pratik geri bildirim

Vine Voices, ürünün her yönünü incelemeyi amaçladığından, potansiyel müşteriler bunun kendileri için nasıl işe yarayacağına dair daha kapsamlı bir sonuç elde ederler. Vine Voice incelemeleri, belirsiz, tek kelimelik incelemeler yerine, müşterinin satın alma kararıyla ilgili, eyleme geçirilebilir geri bildirimler bırakır.

Kayıt ücreti yok

Geçmiş yıllarda, programa dâhil olmak satıcılara binlerce dolara mal oldu. Şu anda, Vine programını kullanmanın tek maliyeti, verdiğiniz her birimin maliyetidir.

Trafiği ve dönüşümleri yönlendirir

Müşteri incelemeleri, girişinizdeki satışları ve dönüşümleri etkileyen en güçlü faktörlerden biridir. Ürününüzle ilgili yüksek kaliteli Vine Voice incelemelerine sahip olmak, dönüşüm oranlarının artmasına yardımcı olacak ve sonuçta genel olarak en çok satanlar sıralamanızı yükseltmek için ivme sağlayacaktır.

Eksileri;

Yorumlar olumlu veya başka şekilde garanti edilmez

Vine Voices’ın bıraktığı tüm incelemeler önemli ayrıntılarla dolu olsa da Amazon, olumlu incelemeler veya herhangi bir inceleme bırakacaklarını garanti etmez. Satıcılar, gözden geçirenin ne söylediği üzerinde hiçbir kontrole sahip olmayacak ve onlarla iletişim kuramayacak.

Yalnızca kayıtlı marka satıcılar tarafından kullanılabilir

Bu, programa fiilen katılabilecek satıcıların sayısını sınırlar. Rakibiniz henüz marka tescilli değilse, Vine incelemelerinden yararlanmak size bir avantaj sağlayabilir.

Amazon Vine, Amazon Müşteri Kazanımı, Müşteri Yorumları, Amazon Customer Acquisition, Customer comments, Feedback, Review,

Sizde bir Amazon satıcısı iseniz Pirahas Dropshipping Yazılımı’mızı incelemenizi tavsiye ederiz. Henüz Amazon’da bir satıcı hesabınız yok fakat e ticarete bir noktadan başlamak istiyorsanız Dropshipping Eğitimi’mize kayıt olarak daha fazla geç kalmadan, en hızlı şekilde Amazon Dünya’sını keşfeder ve satışa başlarsınız. Amazon başarılı satıcıları daima destekliyor. Ve o satıcılardan biri olmak büyük ayrıcalık. Amazon çok büyük bir pazar ve inanıyoruz ki o pazarda seninde bir yerin var.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)