Amazon, ismini Güney Amerika’daki uçsuz bucaksız yağmur ormanlarından almış bir çevrimiçi alışveriş platformu. 2021 yılı itibariyle, ismini aldığı yağmur ormanlarındaki milyarlarca ağaç kadar, çeşitli ürün bulunan bir platform haline gelmiştir. Bu bir abartı değildir. Gerçekten öyle! Amazon kullanıcıları her ne arıyorlar ise onu Amazon’da bulmaları mümkün. Bu kadar çok ürün, bir o kadar da çok trafik anlamına geliyor. Ancak bu durum müşteriler için her zaman harika bir zenginlik değildir. Bir ürünün birden fazla boyutu, rengi, aroması, kokusu ve ambalaj boyutu olduğunda, bir müşterinin yapmak istediği son doğru seçeneği bulmak için düzinelerce ürün sayfasına göz atmaktır. Onun yerine bir ürünün tüm değişik varyoslarını tek bir sayfada görüntülemek istemektedir. Amazon Listeleme Varyasyonları da tam olarak bu işe yaramaktadır.

Tüketiciler çevrimiçi alışveriş yaparken seçenekler ve kolaylık ister. Belirli bir ürün için tüm seçenekleri gözden geçiren bir mağazada olduğunuzu hayal edin. Yeşil, Sarı veya belki siyah olan mutfak robotunu mu seçersiniz? Düşünmeden, dışarıda olduğumuzda ve bir sonraki alışverişimiz için alışveriş yaparken her yerde bize çeşitli seçenekler sunulur. Müşteriler çevrimiçi alışveriş yaparken, evde kalma rahatlığının yanı sıra mağaza içi deneyimin tüm seçeneklerini ve ayrıntılarını isterler. Amazon Ürün Varyasyonları onlara tam da bunu verir.

Listeleme Varyasyonu, Ana ASIN, Alt ASIN, Varyasyon Teması, Alternatif Seçim, Variation Theme, Alternative Choice, Listing Variation, Parent ASIN, Child ASIN,Amazon müşteri memnuniyetini her şeyin önünde tutar. Amazon’un en büyük platform olmasının sebebi belki de budur. Amazon’un müşteriyi memnun etmek için geliştirdikleri uygulamalarda aslında satıcılar için birer yönergedir. Eğer siz bir satıcı olarak Amazon’un geliştirdiği bu özelliklere ayak uydurabilseniz, Amazon’un o mükemmel trafiğinden harika bir pay alabilirsiniz demektir. Ancak bu uygulamaların hepsini tek tek incelemek ve gerekliliklerini iyi kavramak gerekmektedir. Ortaya karışık bir politika izlemek, kesinlikle sağlıklı bir yöntem değildir. Tüm fırsatlardan sizin ve sizin ürünleriniz için doğru olanı belirlemelisiniz. Amazon Listeleme Varyasyonu da bu uygulamalardan biridir. Ancak bazı satıcılar bunu, nedeni bilenmez bir şekilde, Amazon Subscribe & Save uygulaması ile karıştırmaktadır. Birbirinden tamamen farklı bu iki uygulama hem Amazon kullanıcıları için hem de Amazon Satıcıları için büyük fırsatlar sunmaktadır. Siz de Amazon Subscribe & Save hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, buradan tıklayarak detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Listeleme varyasyonu nedir?

Basit bir ifadeyle, varyasyonlar, tek bir liste altında satışa sunulan birden çok ilgili üründür. Bu, bir gömleğin birden fazla bedenini ve / veya rengini, farklı evcil hayvan maması tatlarını gibi varyasyonlarını sunabileceğiniz anlamına gelir. Amazon’a göre, bir liste varyasyon ilişkisi üç bileşenden oluşur:

1. Ana(Parent) ASIN

“Ana” liste, varyantlar için bekletme yeri görevi görür ve satın alınamayan bir varlıktır. Örneğin bir gömlek bir ana asindir, ancak ne renk ya da hangi beden olduğunu bilemezsiniz.

2. Alt (Child) ASIN(s)

“Alt” ASIN’ler, satın alabileceğiniz bir ana asinin gerçek varyantlarıdır. Bir ana asin listesinin altında birden çok alt asininiz olabilir (örneğin, küçük, mavi, kısa kollu bir tişört).

3. Varyasyon teması

Varyasyon teması, varyasyon türüdür ve ilgili ürünlerin birbirinden ne kadar farklı olduğunu tanımlar. Farklı varyasyon temalarının örnekleri boyut, renk, lezzet vb. Liste başına yalnızca bir varyasyon teması kullanabilirsiniz, ancak belirli kategorilerde iki varyasyonu birleştiren temalar vardır.

Listeleme Varyasyonu, Ana ASIN, Alt ASIN, Varyasyon Teması, Alternatif Seçim, Variation Theme, Alternative Choice, Listing Variation, Parent ASIN, Child ASIN,

Varyasyonları listelemenin faydaları nelerdir?

Yepyeni bir varyasyon listesi oluşturmak veya mevcut bir girişe bir varyasyon eklemek, Amazon’daki genel satış stratejiniz için çok faydalı olabilir. Bir liste varyasyonu eklemenin en büyük yararı, müşterilerin aradıkları boyutu / rengi / çeşidi vb. Bulmak için birden çok ürün listesine tıklamak zorunda kalmadan hemen birden fazla seçeneğe sahip olmalarıdır. Bu, dönüşümleri artırır.

Yeni veya düşük performans gösteren ürünlerin keşfedilebilirliğini artırmak için düşük performanslı veya yeni ürünleri daha yüksek performanslı ürünlerle eşleştirin. Örneğin, yeni bir köpek maması aroması başlattığınızı varsayalım. İncelemesiz yepyeni bir liste oluşturmak yerine, yeni aromalı ürününüzü zaten kurulmuş bir köpek maması listesine bir varyasyon olarak eklersiniz.

Listeleme Varyasyonu, Ana ASIN, Alt ASIN, Varyasyon Teması, Alternatif Seçim, Variation Theme, Alternative Choice, Listing Variation, Parent ASIN, Child ASIN,Müşteriniz hangi varyasyonu satın alırsa alsın, varyasyonların incelemeleri kümülatif olacak ve tümü aynı üst liste altında listelenecektir. Önceki örneğe dönecek olursak, bu, incelemeler içeren mevcut bir girişe yepyeni bir varyasyon eklerken özellikle güçlüdür.

 

Varyasyon listelerinizi nasıl oluşturabilirsiniz?

İlk olarak, her kategori varyasyon oluşturmanıza izin vermeyecektir, bu nedenle bir ürünün birden fazla varyasyonunu satmak istediğinize karar vermeden önce lütfen iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Varyasyonlara izin veren tipik kategoriler arasında Oyuncaklar ve Oyunlar, Spor ve Dış Mekânlar, Bakkal, Sağlık ve Güzellik, Evcil Hayvan Malzemeleri, Giyim ve Aksesuarlar ve Ayakkabılar bulunur.

Listeleme Varyasyonu, Ana ASIN, Alt ASIN, Varyasyon Teması, Alternatif Seçim, Variation Theme, Alternative Choice, Listing Variation, Parent ASIN, Child ASIN,Varyasyonlar oluştururken, bir numaralı öncelik müşteri deneyimidir. Bir varyantın müşteri deneyimini iyileştirip iyileştirmediğini veya olası kafa karışıklığına yer bırakıp bırakmadığını düşünün. Yapmak isteyeceğiniz son şey, müşterinin kafasını karıştırmaktır çünkü bu, olumsuz bir müşteri deneyimi ve olası olumsuz ürün incelemeleri ve geri bildirimlerle sonuçlanacaktır – markanızın itibarı üzerindeki herhangi bir etkisinden bahsetmiyorum bile.

Amazon’da yepyeni bir varyasyon listesi oluşturmanın iki yolu vardır. Bunu Seller Central aracılığıyla manuel olarak yapabilir veya bir envanter dosyası doldurup yükleyebilirsiniz.

Listelemenizde varyasyonlar nasıl görünecek?

Varyasyonlar eklemek daha iyi bir müşteri deneyimi sağlamaya yardımcı olur. Bu, müşteri için çok daha yönetilebilir hale getirir. Kıyafet, Aksesuarlar ve Bavullar, Spor Malzemeleri ve Güzellik kategorileri, üst öğeyi arama sonuçlarında görüntüler ve ayrıntı sayfasına tıkladığınızda varsayılan olarak bir boyut, renk veya stil kombinasyonuna gitmez. Bu kategoriler için başlık, madde işareti ve açıklama, seçilen varyasyondan bağımsız olarak değişmez.

Aşağıda bir tişörtün farklı bedenleri ve renkleri ile varyos listesi haline görebilirsiniz. Hazırlayacağınız listeleme yöntemlerini sonucu böyle gözükmesi gerekecek.

Listeleme Varyasyonu, Ana ASIN, Alt ASIN, Varyasyon Teması, Alternatif Seçim, Variation Theme, Alternative Choice, Listing Variation, Parent ASIN, Child ASIN,

Dropshipping size stoksuz satış yapma fırsatı sunan bir e-ticaret sistemidir. Dropshipping ile alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz ‘Dropshipping Eğitimi’mize bir göz atın. Orada tüm detayları bulacaksınız ve bu döneme en iyi şekilde hazırlanabileceksiniz. Ayrıca yine ‘ben eğitimimi aldım, bu işe başlamak istiyorum.’ derseniz size Dropshipping’i oldukça kolaylaştıracak olan “Pirahas Dropshipping Yazılımı’mızı” önereceğiz. Hem piyasadaki rakiplerimizden daha uygun fiyata sunuyoruz size bu yazılımı, hem de 7/24 destek hattına sahibiz. Azminize inanıyoruz ve sizi de Dropshipping Dünya’sında görmek istiyoruz.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)