Amazon’da bir satıcı iseniz ürünlerinizi birçok farklı etken için optimize etmelisiniz. Bu optimizasyon işlemini gerçekleştirdiğiniz takdirde daha çok satış yapma ihtimaliniz artacaktır. Daha çok yorum ve geri bildirim alacaksınız. Pek Amazon için ürünlerinizi nasıl optimize etmelisiniz. Bu yazımızda, Amazon ürün listelemelerinizi iyileştirmenin ve optimize etmenin ve bunun karşılığında Amazon’da daha iyi sıralama elde etmenin bazı yollarına bakacağız. Amazon’da satışlarınızı artırmak ne kadar önemli ise satışlarını gerçekleşen ürünlerin müşterilerinize ulaşım süresi ve şekli çok önemlidir. Bu yüzden “E-Ticaret Lojistiği” hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız ürünlerinizi optimize ettikten sonra sizin için çok faydalı olacaktır. Bu yüzden e-ticaret lojistiği hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Ürünlerinizi Amazon için optimize etmek için dikkat etmeniz gereken 8 farklı bileşen belirledik ve bu yazımızda bunların hepsini detaylı olarak inceleyeceğiz. Bu bileşenler; Ürün başlığı; Ürün resimleri, Temel ürün özellikleri, Ürün Açıklaması, Anahtar kelimeler, Arama terimleri alanları, Ürün incelemeleri, Ürün derecelendirmesidir.

amazon seo, amazon optimization, search engine, product pages, amazon seo, amazon optimizasyonu, arama motoru, ürün sayfaları,

1. Anahtar Kelimeler

Ürün listelemenizi optimize etmek için, satıcıların hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini ve hangi anahtar kelimeleri sıraladıklarını bilmeleri yararlıdır. Bir ürün listesindeki anahtar kelimelerin yanlış kullanılması, yaygın bir Amazon satıcı hatasıdır. Yalnızca gerekli ve ürün ile alakalı anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Anahtar kelimeleri bulmak için ürününüzü arayan bir müşteri gibi düşünmeniz gerekir. Kendi ürününüzün ayrıntılarına hâkim olmanız kullanıcıların bu ayrıntılara hâkim olduğu anlamına gelmez, basit bir şekilde potansiyel müşterilerinizin ürünü nasıl arayacağını tespit etmeniz gerekmektedir.

Belirlediğiniz anahtar kelimeler çok kritiktir çünkü belirlediğiniz anahtar kelimeleri ürünlerinizi amazon için optimize ederken farklı alanlar için sınıflandırmanız gerekmektedir. Ürün başlığı için kullanmanız gereken anahtar kelimeler farklı iken ürün açıklaması ve temel ürün özelliklerinde farklı anahtar kelimeler kullanmanız gerekmektedir. Anahtar kelimeleri sınıflandırmak için 4 ana başlık olarak düşünmeniz gerekmektedir.

  • Ürünün Türü: Ürünü tanımlayan temel kelimeler seçin. Örneğin; bilgisayar, battaniye, kupa gibi ürünün ne olduğu hakkında kesin tanımlar kullanın.
  • Ürünün Özellikleri: Ürünün ne üzerine olduğunu yani ne işe yaradığını belirleyen anahtar kelimeleri ürünün özellikleri başlığı altında inceleyin. Örneğin: Oyun bilgisayarı, bebek battaniyesi, tasarım kupalar gibi ayrıntılar olarak düşünebilirsiniz.
  • Ürünün Faydaları: Ürünün potansiyel müşterilerinize sunduğu faydaları bu başlık altındaki anahtar kelimeler ile değerlendirin. Örneğin; seramik, yün ya da kumaş gibi ürünün faydasından doğan özellikleri sınıflandırın.
  • Ürünü satın almak için sahip olduğu durumları anahtar kelime olarak kullanın. Hafif olması, kişiye özel tasarımları gibi cezbedici özellikleri anahtar kelime olarak kullanın.

2. Ürün Başlığı

amazon seo, amazon optimization, search engine, product pages, amazon seo, amazon optimizasyonu, arama motoru, ürün sayfaları,

Amazon, çoğu kategori için size 250 karakterlik bir ürün başlığı uzunluğuna izin verir. İlginçtir, çoğu satıcı 200 karakterin altında ürün başlığı kullanmayı tercih ediyor. Bunun basit bir sebebi var. Amazon 250’ye kadar kullanabileceğinizi söylese de yine de 200 karakterden fazla başlık içeren listeleri potansiyel müşterilere belirli sebeplerden sunmaz. Bu sebeplerin en belirleyici ürün başlığının potansiyel müşteri için bilgi kirliliği yaratacak seviyede çok bilgiye sahip olmasıdır. Belirlediğimiz anahtar kelime gruplarından ürünün türünü belirleyen anahtar kelimeleri ürün başlığında kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca, müşterilerin ürününüz hakkında sorduğu soruları da düşünün. Başlığa, listenizi tıklayıp okumaları için yeterli bilgi verecek ne ekleyebilirsiniz? Başlığınız için anahtar kelimeler seçerken, başka bir denge türünü düşünün: yüksek arama hacmi ve alaka düzeyi. Bazı terimler yüksek arama hacmine sahip olsa da satılan ürünle alakalı değildir. Ama ürününüz ile aynı kategoride olduğunu düşünüyorsanız yüksek arama hacmine sahip kelimeleri anahtar kelime olarak seçip ürün başlığına koymanızda fayda bulunmaktadır.

3. Temel Ürün Özellikleri

amazon seo, amazon optimization, search engine, product pages, amazon seo, amazon optimizasyonu, arama motoru, ürün sayfaları,Amazon, temel ürün özelliklerinizi tanımlamanız için size 1.000 karakter verir. Ürününüzün kullanımlarını ve faydalarını açıklayarak potansiyel müşterileri ürününüzün rakiplerinkinden daha iyi olduğuna ikna etmek için kullanın. Kendinizi müşterinin yerine koyun ürününüzü kullanma deneyimini ve getirdiği faydaları görselleştirmelerine yardımcı olun. İşte sizin için ürünün temel özelliklerini optimize etmek için birkaç ipucu;

  • Fiyatlandırma, nakliye veya şirket bilgilerini eklemeyin (Amazon bunu yasaklar).
  • Müşterilerin dikkate almasını istediğiniz en önemli beş özelliği vurgulayın.
  • Her bir madde işaretine büyük harfle başlayın.
  • Müşterilerinizin ürün hakkında sorabileceği soruları düşünün ve yaptığınız temel özellikler bunun hakkında olsun.

4. Ürün Açıklaması

Ürün açıklaması, ürününüzün diğer benzer ürünlerden neden üstün olduğunu gösterme fırsatınızdır. Amazon, potansiyel müşterilere ürününüzün ne olduğunu ve ne işe yaradığını göstermek için size 2.000 karakter verir. Ve her zaman olduğu gibi, kullanabileceğiniz 2.000 karakterden olabildiğince fazlasını kullanmaya çalışın ve önceki bölümde bahsettiğiniz özelliklerin herhangi birini ayrıntılı olarak ele alın. Alıcıyı yanıltmak veya ürününüzün karşılayamayacağı beklentiler yaratmak istemediğiniz için burayı fazla süslemeyin.

amazon seo, amazon optimization, search engine, product pages, amazon seo, amazon optimizasyonu, arama motoru, ürün sayfaları,

5. Ürün Resimleri

Amazon, bir kapak görseli dahil olmak üzere dokuz ürün görseline izin verecektir. 1.000 piksel genişliğinde ve 500 piksel yüksekliğinde olabildiğince çok sayıda yüksek kaliteli görüntü ekleyin. Çoğu ürün için, ana görüntü için beyaz bir arka plan kullanmanızı tavsiye ederiz. Diğer görseller için ürününüzü farklı açılardan gösterin, kullanılan ürünü gösterin ve ürün ambalajının bir fotoğrafını ekleyin. Amazon müşterilerinin en büyük yaşadığı sorun ürünün kullanılan görsellerden büyük ya da küçük geldiği hakkındadır. Bu sebeple kullandığınız görseller ürünün gerçek boyutlarını yansıtması gerektiğini unutmayın.

amazon seo, amazon optimization, search engine, product pages, amazon seo, amazon optimizasyonu, arama motoru, ürün sayfaları,

6.Ürün incelemeleri ve Ürün derecelendirmesi

Amazon’da ürün incelemeleri çok önemlidir. Ürününüzün yüksek standartta olduğuna dair sosyal kanıt sağlarlar. Doğru tanımladığınız yüksek kaliteli bir ürün sağlamak, 4 veya 5 yıldızlı incelemeler almanın en iyi yoludur. Herhangi bir olumsuz veya tarafsız yorum alırsanız, bunların Amazon’un yönergelerine uygun olup olmadığını kontrol edin. Örneğin, bir alıcı satıcı geri bildirimini ürün incelemesi olarak bırakırsa, Amazon’dan bunu kaldırmasını isteyebilirsiniz.

Pirahas’ın çok yakında duyuracağı CRM özelliği sayesinde ürün incelemeleri ve ürün derecelendirmesi çok daha kolay hale gelecektir. Otomatik geri bildirim sistemi sayesinde ürününüzü satın alan müşterilerinize tek tek ulaşmak zahmetinden kurtulabileceksiniz.  Pirahas’ın hali hazırda kullanabileceğiniz özelliği ise Amazon Dropshipping için tam zamanlı bir ürün arama otomasyonudur.

Pirahas ile Dropshipping eğitimini ücretsiz şekilde edinebilir ve aynı zamanda Pirahas Dropshipping Yazılımı sayesinde satışlarınızda gözle görülür bir artış sağlarsınız. Pirahas bir Amazon satıcısı için gerekli her şeyi otomatik olarak yaparken siz kazandığınız zamanı dilediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)