Amazon’da Satacağınız Ürün için Kelime Araştırması Yapmak

Dünya’daki en büyük E-Ticaret sitesi ne? diye sorulsa, herkesin vereceği cevap ortaktır: Amazon. Amazon gibi Dünya devi bir platform artık Türkiye’de de faaliyete geçti. Bunu duyan ve kendisini E-Ticaret’te kanıtlamak isteyen satıcılar kolları sıvadı. Kim istemez ki; böylesine büyük bir pazarda yerinin olmasını? İsteriz diyenlerdensen eğer bu yazımızı kaçırmayın. Sizi Amazon aramalarında üst sıralara taşınmanızı sağlayacak olan bir başlıktan bahsedeceğiz. ‘Kelime Araştırması Yapmak’. Sadece bununla kalmayıp Amazon Aeo, Amazon Optimizasyonu, Arama Motoru, Ürün Sayfaları, Kategori Sayfaları, Amazon Arama Algoritması hakkında da bilgi vereceğiz.

Amazon, Dünya üstünde e-ticaret gelişimini tamamlayan ülkelerde faliyetlerine başlıyor ve bu iş birliğide Türkiye’nin de artık e-ticaret konusunda bir noktaya geldiğini kanıtlar nitelikte.

Amazon’un arama algoritması nasıl çalışıyor?

amazon seo amazon optimizasyonu arama motoru ürün sayfaları kategori sayfaları amazon arama algoritması

Her arama motorunun kendine ait bir algoritması vardır. Bu doğrultuda Google ve Amazon’un algoritması birbirinden oldukça farklıdır.

Google’a oranla Amazon’un algoritmasını kavramak bir tık daha kolay diyebiliriz. Dünya’da en hızlı gelişen algoritmanın adı: Amazon A9 Algoritması(Amazon arama algoritması da diyebiliriz). 

Amazon, müşteri başına geliri (RPC) maksimumda tutmak ister. Bu sebeple sorgulamalarında arama yapan kişinin satın alma olasılığı en yüksek olan ürünleri sunuyor. Google gibi arama motorları ise; en doğru cevabın verilmesini önemsiyor ve kullanıcıları genellikle araştırmaya yönelik kişiler oluyor. Amazon Seo’yu diğer arama motorlarından ayıran en büyük fark budur.  Amazon A9 algoritmasının en önemli görevi; alıcıların ürünleri en iyi fiyata bulmalarını sağlamak ve Amazon’un gelirlerini arttırmak. Unutmamak gereken bir şey var ki Amazon arama algoritması(A9) sürekli olarak güncellemelerle geliştirilmektedir. 

Diğer bilmeniz gereken unsur ise; Amazon daima çok satan ürünleri en yukarıda gösterir. Amazon’a yeni başladıysanız ve ürünleriniz üst sıralarda yer alsın istiyorsanız, ürünlerinizde belli kampanyalar, promosyonlar veya minik hediyeler gibi basit eylemlerde bulunup, satışlarınızı arttırabilir böylelikle ürünlerinizi üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Stok durumu ise oldukça önemli bir konu. Eğer ürünlerinizin stok durumu az ise; aramalarda sıralamanız düşebilir. Satıştaki ürünlerinizin kontrollerini sık sık yaparak bu sorunu çözebilirsiniz. 

Amazon Seo ve Amazon A9 sistemindeki en önemli maddelerden olan metnin uygunluğu konusu ise bu yazımızın temelini oluşturuyor. 

Anahtar kelimelerinizi karşılaştırın;

amazon seo, amazon optimization, search engine, product pages, category pages, amazon search algorithm, amazon seo, amazon optimizasyonu, arama motoru, ürün sayfaları, kategori sayfaları, amazon arama algoritması,

Ürün başlığı; potansiyel müşterilerin gördüğü ilk şeydir. Burada dürüst olup, ürünü doğru aktarmanız oldukça önemlidir. Başlık ve açıklama metni ürünü direkt olarak anlatmalıdır. Amazon arama motoru bir müşterinin daha önce yaptığı alışveriş ve ürün aramalarını göz önüne alarak en uygun ürün tavsiyeleri yapıyor. Amazon Seo çalışmaları yaparken kullandığınız kelimelerin alaka düzeyini ve ürünlerin performanslarını baz alarak listelemek yapacağınız en önemli şeydir. Ürün için başlık yazarken; Marka, Model, Materyal, Ürün tipi, Renk ve diğer özelliklerine yer vermelisiniz. Amazon’da alışveriş yapan insanların %35 arama motorunda karşısına ilk çıkan ürüne tıklar. Bu sebeple ürünün ilk bakışta kendisini anlatması hayati önem taşıyor. Amazon optimizasyonu neden önemlidir? Çünkü alışveriş yapan insanların %70’i sadece ilk sayfada çıkan ürünleri inceler ve satın alır. Doğru kelimeleri nasıl seçmeniz gerektiğini bilmiyorsanız eğer; rakip araştırması yapmak iyi bir fikir olabilir. Sizinle benzer ürün satan rakiplerinizin başlıklarına ve anahtar kelimelerine bakın. Onları kendi başlıklarınıza ekleyebilirsiniz ama yapacağınız en doğru hamle onlarda yazmayan kelimeyi bulmak ve nokta atışı yapmaktır. 

Benzer, alternatif anahtar kelimeler bulun;

 

amazon seo amazon optimizasyonu arama motoru ürün sayfaları kategori sayfaları amazon arama algoritması

 

Binlerce listelenen ürün sayfaları, kategori sayfalarından sıyrılmak için alternatif anahtar kelimeler bulmak Amazon optimizasyonu için oldukça gereklidir. Amazon Seo yaparken Yandex veya Google’ a araştırma yapıyor gibi yapmanız sizi bilmediğiniz bir denizde yüzmek gibi değil de, bildiğiniz sularda yüzüyor hissi verir. Buda size başlangıçta büyük yarar sağlayacaktır. Kelimeleri seçerken duygusal yorumlardan (en iyi, en son model gibi) kaçınmalısınız. Fakat anlatmak istediğinize alternatif (bayan yerine kadın gibi) yorumlarda bulunabilirsiniz. 

Amazon ürün sayfaları ve kategori sayfaları arama kısmında Auto-fill özelliği bulunmaktadır. Yani yazdığınız kelimeleri tamamlama özelliği.Anahtar kelimelerinizin ürününüzde endexlendiği market hustle üstünden kontrol edebilirsiniz.Hashtag araştırması yapmak ise kullanılacak diğer alternatif yollardan biri. Belli bir kelime ile başlayan tüm arama sonuçlarını görme imkanı sunar. Başına #  işareti koymadan da binlerce ürüne ulaşabilirsiniz, fakat hashtag kullanarak daha fazla ürün tarama şansınız olur. Ürün sayfaları ve kategori sayfalarında üst sıralara çıkmak için  yanlış veya hatalı anahtar kelimeler yazmamaya özen gösterin. Amazon Seo da bunun affı yoktur ve direk olarak sıralamanızı düşüreceklerdir. 

Rakiplerinizi gözetleyin ve en iyiden öğrenin;

amazon seo, amazon optimization, search engine, product pages, category pages, amazon search algorithm, amazon seo, amazon optimizasyonu, arama motoru, ürün sayfaları, kategori sayfaları, amazon arama algoritması,

Amazon optimizasyonunun daimi bir güncelleme içerisinde olduğundan bahsetmiştik. Burada öne çıkan yani Bestseller de bulunan rakiplerinizi incelemek, gözlerinizi onlardan ayırmamak sizinde ürünlerinizi güncel tutmanızda ve üst sıralara taşınmanızda oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bestseller hangi ürünlere önem vermeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Listenin en başlarındaki ürün sayfaları ve kategori sayfaları hangi ürünlerin size kazandıracağını gösteren ışıklardır.

Amazon optimizasyonu çok farklı kriterlere dayanıyor. Ama en temel dayanağı her ticarette olduğu gibi, E-Ticarette de müşteri memnuniyeti. Amazon çok büyük bir pazar. Bugün belki ürünleriniz 5 adet ama daha sonra bunu arttırmak isteyebilirsiniz. İşte o zaman işler biraz zorlaşıyor. Hem ürün adetlerinizi yükselterek daha fazla kazanabilir, hemde Amazon’a harcadığınız zamanınızı düşürerek zamandan tasarruf edebilirsiniz. amazon dev bir pazar ve bizler sizlerinde bu pazarda yerinizi en iyi, güvenli ve kazançlı şekilde yerinizi almanızı istiyoruz. Amazon’da ‘Dropshipping Eğitimi’mize bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Sizler için Amazon optimizasyonu sağlayan, karınıza kar ekleyen ve sürekli güncellenen fiyatlandırma politikasını takip etmekten sizi kurtaracak olan ‘Pirahas Dropshipping Yazılımı’ sız ise sizin bu yoldaki en büyük destekçiniz olacaktır. Amazon ürün listelerini sıralamada daima karlılığı ön planda tuttuğu için siz ne kadar satış yaparsanız o kadar üstte olursunuz. Kısaca Amazon sizi destekler. Tüm bunlarla birlikte blogta yer alan “E-Ticaret Satışlarınızı Nasıl Arttırırsınız?” adlı yazımızı da okumanızı öneriyoruz. Amazon pazarı günümüzün ve geleceğin en büyük pazarı. Bu pazarda en kısa sürede yerini al, kazananlardan ol. Bizler Pirahas ekibi olarak elimizi taşın altına koyuyoruz ve bu yolda sizi yalnız bırakmayacağımızın garantisini veriyoruz. Devamlı büyüyoruz ve gelişmeleri takip ederek kendimizi, yazılımımızı, şirketimizi geliştiriyoruz. Bol satışlar dileriz. 

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)