Amazon Dünya’nın en büyük E ticaret sitesi ve bu ünvanı hakedebilmek ve korumak için çok çalışıyor. Bunu sürekli kendisini yenilemek ve geliştirmek için yeni algoritmalar yapmasından anlayabiliriz. Bazı algoritmalar satıcıların satış yapmalarını zorlaştırsa da, müşterilere daha iyi bir online ticaret deneyimi sunuyor. Amazon’un bu kadar başarılı olmasının en temel sebebi de daima müşteri memnuniyetini ön planda tutması. Yaptığı alışverişi memnun tamamlayan müşteri, devamlı müşteri anlamına gelir ve buda daima yükselen müşteri sayısı demektir. Amazon’un pek çok algoritması tam olarak anlaşılamamakla birlikte, tek işleri bu algoritmaları çözmek olan iş dalları meydana geldi. Amazon’da 2 milyondan fazla satıcı var ve hal böyleyken satıcılar arasındaki rekabet daima büyüyor ve başarılı olmak çok zorlaşıyor. Amazon, yeniliği çok seviyor ve yeniliğe teşvik etmek, rekabete yöneltmek ve yeni satıcıların varlığını arttırmak için sürekli yeni algoritmalar geliştiriyor. Bu algoritmalardan biri A9 algoritması. Ve bazı insanlar buna A10 algoritması diyor. Sebebi ise aslında birbirlerine çok benziyor olmaları. İkisi arasındaki temel farklar belirli parametrelere dayanıyor.  Son güncelleme ile Amazon, müşteri arama sonuçlarına daha fazla ilgi göstermeye başladı. Dolayısıyla Amazon, arama sonuçlarını alıcıyla daha alakalı hale getirmek için A10 algoritmasını geliştirdi.

Amazon A10 Algoritması Nedir?

Her ticarette olduğu gibi E-ticarette de kanunlara uymayan, yanıltıcı politikalar izleyen satıcılar bulunmakta.Amazon’da da artan satıcı sayıları ile birlikte böyle bir sorun ortaya çıkmaya başlamıştı ve sahte incelemeler, sahte satıcı hesapları gibi unsurlar yaygınlaşmaya başlamıştı. Amazon bunların önüne geçebilmek adına, sitedeki sahte ve dolandırıcı satıcıları aramalarda kaldırmaya yardımcı olacak algoritmalarında sık sık değişiklikler, güncellemeler yapıyor. Bazen satıcılar için bu durum zorluk yaratsa da, sonuca bakıldığı zaman büyük oranda yarar sağladığı gerçeği belirgin.

Amazon A10 Algoritma güncellemesi yorumlar, oylar, sahte satışlar, hile yaparak sahte satın alımlar gibi ‘Siyah Şapka’ dedikleri yöntemlerle ilgili. Dolayısıyla güvenli olmayan çalışma sistemlerinden ( Siyah Şapka) kaçınılması gerektiği aşikar. Eğer bu sistemden uzak durmaz ve bu şekilde satışlar yapmaya devam ederseniz büyük olasılıkla Amazon sizi keşfedecek ve hesabınızı kalıcı olarak silecektir. Amazon A10 algoritması sayesinde usulsüz satış yapma ve uygunsuz satış yapma politikası izleyen satıcılar Amazon tarafından tespit edildiği an engellenecek. Amazon’da satış yapıyorsanız, ürün sıralaması iş stratejinizin önemli bir parçasıdır. Çünkü; arama sonuçlarında daha iyi sıralama, daha fazla satış yapmanızı sağlar. Amazon’un SEO’su, Google arama motoru algoritmasına benzer şekilde çalışır aslında. Ayrıca, müşterilerin çoğu arama motorunda sorgulama yaptıklarında 2. veya 3. sayfalara bile bakmazlar çoğunlukla. Ve biliyor musunuz müşterilerin %65’inden fazlası başka sitelere bakmadan, direk olarak Amazon’dan başlıyorlar aramaya. Dolayısıyla ürünlerinizin, satıcı olarak sizin sıralamanız iyi değilse, yani listelemelerde alt sıralara düştüyseniz, müşterilerinizin sizi keşfetmesi oldukça zor olacaktır ve yaptığınız pazarlama ve ürün optimizasyon çabalarınız hep boşuna gider. Nasıl çalıştıkları bilinen algoritmaları iyi değerlendirip ona göre ürün listeleme yapmalı ve uygun satış politikası izlemelisiniz.

Amazon A10 Arama Algoritmasıyla Daha Yüksek Sıralamaya Yönelik İpuçları

Sıralamalarda öne geçmek için en etkili yöntem Buy Box’a sahip olmaktır. Eğer Buy Box’a sahipseniz siz iyi bir satıcısınızdır ve Amazon sizi ödüllendirmiştir. B noktalara da Amazon algoritmalarını doğru yorumlayan ve uygulayan satıcılar ulaşacaktır. Eğer Buy Box nedir, nasıl sahip olunur gibi sorularınız varsa ‘Amazon Buy Box’ yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Tabi ki Buy Box a sahip olana kadar gerçekten iyi bir satıcı olmalısınız. Müşterileriniz sizden her anlamda memnun olmalılar. A10 algoritması her güncelleme gibi yine müşteri memnuniyetini, müşterilerin güvenli alışveriş yapabilmelerini hedefliyor. Peki neler yaparak bu güveni ve memnuniyeti sağlayabilirsiniz? Amazon’da satıcı olarak aktif olduğunuz saat oldukça önemlidir. Satıcı olarak ne kadar geri bildirim almışsınız ve bunun olumluluk oranı, satıcının performans ölçümleri, satıcının kaç ürününün olduğu gibi faktörler A10 algoritması tarafından incelenip, değerlendirilir. Bir diğer faktör; izlenimler. Yani Amazon web sitesinde, bağlı olduğu kuruluşlarda ve ortak sitelerde kaç kez görüntülendiği. Görüntülenme sayınız ne kadar yüksek olursa, sıralamada da  kadar yüksekte olursunuz.

Dahili satışlar ise; Amazon web sitesinde arama yapılmadan direk size yönlenen satışlarla ilgili. A10 algoritması bunun oranını değerlendiriyor ve sizin başarı seviyenizi buna göre de değerlendiriyor. Önceden PPC satışı dediğimiz yöntemde, Amazon’da kullandığınız anahtar kelimelerin sıralaması oldukça önemliydi. Fakat A10 algoritması ile artık anahtar kelime sıralaması önemini yitirdi. A10 algoritması ile tıklanma oranı oldukça önemli rol oynamaya başladı. Bu özellik ile öne geçebilmeniz için ana fotoğrafınızın oldukça ilgi çekici olması ve onunla uyumlu bir başlığa sahip olması gerek. İlgi uyandıran fotoğraflara ve başlıklara tıklanma oranları her zaman daha yüksektir. Sizi diğer satıcılardan ilk ayıracak özelliklerden biri de budur. Diğer önemli unsur dönüşüm oranı. Ürününüzün görüntülenme sayısı kadar, ürün görüntülendikten sonra yüzde kaç satım alım yapılıyor buda sıralama için oldukça önemli. Satış oranı ne kadar yüksekse sıralamada öne geçme şansınız o kadar fazladır. Ürün stoklarınızı daima kontrol etmelisiniz. Satışa sunduğunuz bir ürünün stoklarının yayındayken bitmesi sizi Amazon’un gözünde iyi göstermeyecektir. Bu yüzden stoklarınızı daima aktif olarak güncelleyin. Organik satışta sizi sıralamada oldukça etkiler. Organik satış, alışveriş yapanların ürününüzü herhangi bir promosyon ve pazarlama olmadan satın alım işlemi yaptığı satışlardır. A10 algoritmasına uyum sağlamak için, PPC kampanyalarınızı eskisi gibi yürütün, ancak reklam bütçenizi çeşitlendirin ve Amazon dışı reklamcılık gibi ürün listelemelerinize kaliteli trafik getirebilecek diğer yönlere odaklanın. Kısa vadeli değil, uzun vadeli düşünmeye çalışın.

Amazon satışlarında başarıya ulaşmak isteyen satıcıların tüm algoritmaları bilmesi ve onları doğru değerlendirip online mağazasını ona göre güncelleyip, çeşitlendirmesi gerekmektedir. Doğru stratejiler izlerseniz eğer Amazon’da başarılı olmamak için hiç bir sebebiniz olmayacaktır. Üstelik Amazon’da satış yapabilmeniz ve başarılı bir online mağaza satıcısı olmanız için yüzlerce, binlerce ürüne sahip olmanızda gerekmiyor. Dropshipping dediğimiz stoksuz e ticaret yapabilmenizi sağlayan bir yöntem var. Aynı stratejileri Dropshipping te de uygularsanız stoğu olan bir çok satıcının yine önüne geçebilirsiniz. Dropshipping nedir detaylı öğrenmek ve online kazanmaya bir yerden başlamak isterseniz eğer ‘Dropshipping Kursu’muza bir göz gezdirebilirsiniz. Dropshipping yaparken sizi rakiplerinizin önüne geçirecek olan ‘Pirahas yazılımı’mız ise siz kendinize daha fazla vakit ayırabilin diye arka planda daima sizin için çalışacak. Üstelik tamamen güvenli ve Amazon onaylı olarak. Yazımızı sonuna kadar okuyup şu an bu satırlara geldi iseniz eğer; başarmak isteyen birisiniz demektir. Ve bu inancınız, isteğiniz olduğu müddetçe başaracağınıza inanıyoruz. Dropshipping ile başarı yolunda yazılımımız size her zaman eşlik edecek.

0 CommentsClose Comments

Leave a comment

Bülten Aboneliği

Yeni haberlerden bilgi almak için abone ol

Söz veriyoruz SPAM göndermeyeceğiz :)